Március 29-én megkezdődik a rókák tavaszi veszettség elleni immunizálása Magyarország déli és keleti vármegyéiben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint az oltási kampány ideje alatt az érintett térségekben ebzárlat és legeltetési tilalom lép életbe. A hatóság kiemeli: a veszettség gyanújának bejelentése jogszabályi kötelezettség, a védekezési intézkedések betartása pedig közös felelősségünk a járvány megelőzése érdekében.

Hogyan történik a vakcinázás?

A védőoltásokat vakcinát tartalmazó csalétkek formájában juttatják ki kisrepülőgépekről a kijelölt területeken. A lakott, sűrűn beépített övezeteket a művelet nem érinti. A lakosságot az illetékes járási állategészségügyi hivatalok és a települési önkormányzatok tájékoztatják az ebzárlat és legeltetési tilalom részleteiről, valamint az érintett területeken plakátok figyelmeztetik majd a kirándulókat. A vakcinázási kampány területi térképe és az érintett települések listája a Nébih honlapján elérhető.

vörösróka_red-fox
Fotó: Pixabay

Miért van szükség a rókák oltására?

A vakcinázás hatékonyságát a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzik. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy az immunizált területeken a rókák több mint háromnegyede elfogyasztja a vakcinát tartalmazó csalétket. Magyarországon a veszettség legfőbb terjesztője a vörös róka, amelynek hazai állománya hozzávetőlegesen 60 ezer példányra tehető.

A betegség rendkívül veszélyes, nemcsak a vadon élő állatokra, hanem a házi kedvencekre és az emberekre is. Éppen ezért a kutyák számára kötelező, míg a macskák számára erősen ajánlott a veszettség elleni védőoltás.

A veszettség terjedése a szomszédos országokban

A veszettség évek óta jelen van Ukrajnában és Romániában, valamint nemrégiben ismét felbukkant Szlovákia keleti régiójában is. 2022-ben Magyarországon is romlott a járványhelyzet: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében az ukrán és román határ közelében az elmúlt években egyre több veszettségesetet regisztráltak (2022-ben 4, 2023-ban 16, 2024-ben pedig már 18 esetet igazoltak). A megnövekedett kockázat miatt ezen a területen dupla csaléteksűrűséggel végzik a vakcinázást.

A fertőzés valószínűleg a vadállatok természetes mozgásával került be az országba, mivel az ukrán és román hatóságok az elmúlt években nem tudták rendszeresen végrehajtani a rókák immunizálását, ami a határ menti térségekben fokozott járványügyi kockázatot jelent.

Hogyan védekezhetünk a veszettség ellen?

A hazai állategészségügyi hatóságok folyamatos védekező intézkedései kulcsfontosságúak a járvány megfékezésében. Ezek közé tartozik:

  • A vadon élő rókák rendszeres vakcinázása
  • Az ebek kötelező veszettség elleni oltása
  • A gyanús esetek jelentése az állategészségügyi hatóságnak

Ha elhullott háziállatot vagy vadállatot találunk, amelynek elhullása ismeretlen eredetű és idegrendszeri tüneteket mutathatott, az esetet jelenteni kell, a hatóság pedig gondoskodik a mintavételről.

A Nébih emlékezteti a lakosságot, hogy a veszettség gyanújának bejelentése nemcsak felelősségteljes magatartás, hanem törvény által előírt kötelezettség is.

További információk a veszettségről és a megelőzés módjairól a Nébih tematikus weboldalán érhetők el: www.veszettsegmentesites.hu.

További híreink

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás