- Gazdaság
- startup
- startup-szektor
- vállalkozás
- kkv
- induló vállalkozás
- technológiai cég
- technológia
- innováció
- tőzsde
- árbevétel
- üzleti eredmény
- strt
- balogh péter
- balogh petya
Magyar érdek is, hogy ne a Rubik-kocka maradjon örökre a hazai innováció Aranycsapata

További Gazdaság cikkek
-
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára
- Nagy bajba kerülhet Németország, és ez Magyarországnak is veszélyeket tartogat
- Hússzövetség: a száj- és körömfájás negatív hatásai elkerülhetők, az árrésstopé nem
- A jegybank megkongatta a vészharangot a kereskedelmi háború miatt
- Pogátsa Zoltán: Trump vámjai után jöhet a nagy kilincselés
Lendületre volna szüksége a magyar startup-ökoszisztémának, amely jelenleg igencsak gyenge lábakon áll. Pedig, ahogy arról az Index tavaly év végén beszámolt, a szektor rejtett kincseket rejt a magyar gazdaság számára.
A jelenlegi kockázatitőke-piaci helyzet rendkívül kedvezőtlen:
2013 óta nem volt ilyen rossz állapotban a magyar kockázati tőkepiac, mint amit 2024-ben mutatott
– adta meg az alaphangot az STRT Holding kockázatitőke-befektető vezérigazgatója. Balogh Péter „Petya” szerint ennek rájuk nézve jó és egyúttal rossz vetülete is van. Egyrészt a hazai cégek alacsony értékeléseinek hatására „most jó befektetőnek lenni, jelenleg ugyanis nincs nagy verseny a technológiai cégekért”. „Hatalmas űr tátong a hazai startup-ökoszisztémában, erre a területre léptünk be, központi szerepet szerezve ezáltal a piacon, aminek köszönhetően narratíva és piacformáló pozíciót harcoltunk ki magunknak” – fogalmazott a cégvezér.
A hazai startup-finanszírozási környezet fejletlen. Kevés a tudásmegosztás, a sikeres cégek keveset kommunikálnak arról, mi volt az ehhez vezető út. „Magyarországon a mai napig nem tekintünk szakmaként az értékesítésre, a cégvezetésre. A vállalkozások bukásának egyik fő oka az alacsony vállalkozói tudásszint” – mutatott rá Balogh Petya.
Ehhez hozzájárul a gazdasági folyamatok miatti szuperalacsony bizalmi szint, ami ugyanakkor Balogh Petya szerint nem teljesen indokolt. A startupszektor felíveléséhez vezető egyik első lépésnek a vállalatok közötti kooperációt, tudásmegosztást nevezte meg.
Magyarországon nincs hagyománya a kockázatitőke-befektetéseknek, továbbá az ehhez szükséges tudás, tapasztalat is hiányzik. Sok a naiv ötlet, a tapasztalatlan vállalkozási próbálkozás
– mondta a cégvezér.
Matching financing
Az állam gyakorlatilag kivonult a kockázatitőke-befektetésekből, míg a magántőke minimálisan vesz részt az induló vállalkozások finanszírozásában.
„Nem szerencsés helyzet, amikor az állami szerepvállalás piaci konkurenciaként jelenik meg a magánbefektetőkkel szemben. Ezért üdvözlendő az állam kivonulása a korai fázisú startupcégekbe történő invesztíciók piacáról – legalábbis abban a formában, ahogyan az itthon eddig zajlott” –, hívta fel a figyelmet korábbi, Indexnek adott interjújában Langmár Péter, az STRT befektetési igazgatója.
Nem tud róla, de rejtett kincsen üldögél a magyar kormány
Nagyot lendíthetne a versenyképességen.
Az állam kivonulásával ugyan megnyílt a tér a magánbefektetők piaci versenye előtt, ám ez nem jelenti az invesztíciók azonnal felfutását, a felzárkózás hosszú éveket vesz igénybe. Ezért kulcsfontosságú, hogy az állam újbóli szerepvállalása milyen minőségben történik – a kiszorító vagy a kooperáló köntöst húzza magára? Merthogy az állam pozitív szereplőként is megjelenhet a startuppiacon, amire számos globális példát látunk Észtországon és Izraelen keresztül az Egyesült Államokig. A magántőkét felkaroló, támogató attitűd üdvözlendő, ellenben a kompetitív, az elnyomó nem célravezető.
A kulcs a matching financingben keresendő, vagyis amikor a startupnak nem kell választania a közösségi és a magánforrás között, hanem egyfajta hibrid formában tud tőkét bevonni mindkét, egymást támogató szereplőtől
– hívta fel a figyelmet Langmár Péter, aki ugyanakkor rámutatott, hogy a Magyarország nem túl vonzó nemzetközi imázsa a magyar cégek tőkevonzó képességében is nyomot hagy.
„A Draghi-jelentés is rámutatott, hogy Európa lemaradt a globális innovációs versenyben, Magyarország pedig ebben a lemaradásban is a hátsó szekcióban helyezkedik el – mondta a befektetési igazgató.
Sok kicsi sokra megy, sok nagy meg még többre
Egy kockázatitőke-befektető vállalat számára a diverzifikált portfólióban rejlik a siker kulcsa. Míg ugyanis az egy cégre eső rizikó magas, addig nemzetközi minták azt mutatják, hogy egy kockázatitőke-befektető vállalat kellő számú céget tartalmazó portfólióval eredményes lehet.
Ebben rejtőzhet Magyarország legnagyobb üzleti potenciálja, de a zombikkal le kell számolni
Könnyen félrecsúszhat a kormány terve, ha nem figyelnek.
Ezt a mintát követi az STRT is, nem véletlen, hogy a magyarországi startupbefektetések felénél találkozhatunk a vállalat nevével. „Erre egyrészt büszkék vagyunk, másrészt a szektor hiányosságait tükrözi vissza” – mondta Balogh Petya, aki felhívta az induló vállalkozások figyelmét, hogy átlagosan 10–15 év telik el egy startup „felnövéséig, és eladhatóságáig”, – ugyanez az Egyesült Államokban 5–7 év. Ahogy arra is rámutatott, egy startupsztori alapja mindig technológiavezérelt, illetve hogy hazai helyett már az induláskor régiós, globális szinten kell gondolkodni. „Lennének jó célpontok, ám a tőke szűkösen áll rendelkezésre. Pedig a tapasztalat azt mutatja, hogy aki felveszik a tempót, az világszinten is megállja a helyét” – tette hozzá.
Arra kell törekedni, hogy ne a Rubik-kocka maradjon örökre a magyar innováció Aranycsapata
– fogalmazott Balogh Petya, utalva arra, hogy több nemzetközi szinten is sikeres hazai sztorira van szükség, ehhez azonban tőkére és kockázatvállalásra van szükség.

Bővülő tevékenység, növekvő árbevétel
2024 pénzügyi szempontból mérföldkő volt az STRT Holding Nyrt. számára, a vállalat első teljes tőzsdei évét zárta a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán. Az STRT Holding kezelt vagyona tavaly 16 százalékos növekedéssel 3,4 milliárdra nőtt, részvényeinek darabszáma 4 443 063-ről 14 százalékkal növekedve 5 073 028-ra. Az egy részvényre eső saját tőke 595 forintról 701 forintra nőtt, ami 18 százalék éves változást jelentett. Az egy részvényre eső mérlegfőösszeg 696 forintról 748 forintra nőtt, ami 7,5 százalékos éves változást mutat.
2024 számai visszaigazolják korábbi elképzelésünket, hogy lehetséges startupcégek oktatásával és befektetésével kapcsolatos tevékenységeket skálázni úgy, hogy közben az eredmények is javulnak. Büszke vagyok arra, hogy az oktatás bővülése mellett az elérhető adatok alapján tavaly megvalósult hazai vonatkozású startupbefektetések több mint felében voltunk befektetők. Idei célunk a megkezdett folyamatfejlesztések folytatása, a hatékonyság növelése, valamint a portfóliócégek támogatása és a tőkepiaci céljaink elérése”
– mondta Balogh Petya.
Befektetési tevékenység
Az STRT 2024-ben – több száz cég átvizsgálását követően – 32 új társaságba fektetett be. Ezzel a csoport aktív befektetési portfóliójának elemszáma elérte a 82-t, mellyel darabszám tekintetében az egyik legnagyobb hazai startup portfóliókezelővé vált.
Éves összehasonlításban a STRT Holding teljes portfólióértéke – beleértve a befektetéseket, átváltható kölcsönöket és a tagi kölcsönöket is – 2 milliárd forintról 3,1 milliárd forintra nőtt (+55,61 százalék). Az STRT 2024-ben összesen 907,9 millió forintnyi forrást helyezett ki a portfóliócégeknek.
„Befektetői szempontból kedvező évnek tekinthető 2024, mivel a piacok általános kiszáradása miatt jó értéken tudtunk beszállni ígéretes startupokba. Az év egyik legígéretesebb területe a MedTech szegmens volt, melyben további potenciált látunk” – mondta Langmár Péter.

A társaság számos külföldi (francia, amerikai, angol, észt, német, ír) bejegyzésű, ám részben hazai kötődésű társaságba fektetett az elmúlt évben. A befektetések tekintetében a korábban jellemző céliparágak (B2B SaaS, Services és Software, B2C Services, EdTech és HRTech) mellett hangsúlyosan jelent meg a MedTech/HealthTech terület, magában foglalva minden orvosi-tudományos befektetést. Ezen a területen 2024-ben 9 új cégbe fektetett a társaság. Az STRT portfóliócégeinek 20 százaléka mára nem hazai bejegyzésű.
A befektetések 35 százaléka üzleti szoftverekre, különösen B2B SaaS megoldásokra irányult, ezt követik az egészségügyi technológiák és az oktatástechnológiai fejlesztések.
A Munch, Logiscool vagy a Medres példája is azt mutatja: Magyarországról is lehet világszínvonalat képviselni – akár AI, akár orvostechnológiai területeken
Balogh Petya: A legtöbb magyar nagyvállalat olyan kényszerben van, amit fel sem fog
A technológiai forradalom vesztesei között van Magyarország.
Az STRT Holding a 2023-ban már meglévő befektetésein, valamint a 2024-ben eszközölt tőkekihelyezésein (a befektetett tőkét nem számítva) közel 500 millió forint pénzügyileg nem realizált hozamot ért el, ami a 2024. évi nyitó befektetési állományának a 24,23 százaléka.
Oktatási tevékenység
Mivel a magyar számviteli szabályok nem teszik lehetővé a társaság befektetési tevékenysége által létrehozott tulajdonosi érték – a nem realizált átértékelési nyereség – szerepeltetését az eredménykimutatásban, így az idei éves jelentésben csak az oktatási terület által realizált árbevétel mutatható ki a konszolidált működési eredményben, mint eredményt képző működési tétel. Ennek konszolidált értéke 2024-ben 164 százalékkal, 323 millió forintra nőtt a tavalyi évi értékhez képest. Az oktatási tevékenység eredményében az STRT Holding által tavaly ősszel felvásárolt Kürt Akadémia oktatási üzletágának árbevétel- és költségszámai csak korlátozottan szerepelnek.
A csoport oktatási tevékenysége háromszintű: támogatja a portfóliócégek fejlődését, emeli a hazai tudásszintet, nem utolsósorban üzletileg is jövedelmező. Az így megtermelt profit fedezetet biztosít a befektetési tevékenységhez, ezzel is fenntartva a hosszú távú működést.
2024 IFRS standard szerint
Az STRT Holding tájékoztatási jelleggel elkészítette az előző évek (2023 és 2024) beszámolóinak IFRS szerinti számait, melyet könyvvizsgáló is áttekintett.
Az IFRS átforgatásból előállított, nem auditált kimutatások közül az eredménykimutatásban találhatóak a legfontosabb változások, mivel a nemzetközi sztenderdek lehetővé teszik a társaság befektetéseinek átértékeléséből eredő nem realizált eredmény bemutatását is:
- A befektetési terület eredménye az IFRS alapján készült átfogó eredménykimutatásban a „Pénzügyi instrumentumok átértékelése” és a „Befektetések értékesítésének nyeresége vagy vesztesége” soron szerepel, melyben megjelenik a befektetési portfólió fel- és leértékelődésének eredője, ami 2024-ben 535,5 millió forintot tett ki, szemben a 2023-as 181,5 millió forinttal (+195 százalék).
- A cégcsoport konszolidált 2024. évi EBITDA-ja: 296 millió forint volt, szemben a tavaly év végi (23) millió forint veszteséggel, míg adózott eredménye 225 millió forint nyereség volt, a 2023. évi (96) millió forint veszteséget követően.
- Az egy részvényre eső saját tőke 557 forintról 658 forintra nőtt, ami 18 százalék éves változást jelentett.
- Az STRT konszolidált adatai alapján kiszámított alap EPS-mutatója: 47,96 forint/részvény volt idén (tavaly: –29,11 forint/részvény).
Adott a magyar lehetőség
A globális szinten való gondolkodás érdekében a vállalatcsoport elindította saját kockázati tőkealap-kezelőjének engedélyeztetését is. Az STRT alap révén új típusú befektetőkkel, nagyobb volumenű tranzakciókban is részt tudnak majd venni.
Az üzenet egyértelmű: Magyarországnak megvan a lehetősége, hogy technológiai és innovációs központtá váljon, de ehhez időre, és mindenekelőtt együttműködésre van szükség.
Milliárd dolláros lehetőség kapujában áll Magyarország
Ezzel új lendületet kaphat Európa növekedése is.
(Borítókép: Oli Scarff / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett
Lantos Csaba energiaügyi miniszter lemondott a testületben betöltött tanácsadói pozíciójáról.
április 2., 19:02
- Gazdaság
Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia
A résztvevők többek között Bóka János és Tomán Szabina értékes tanácsaival gazdagodhatnak.
április 2., 17:38
- Gazdaság
Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank
158,8 milliárd forint volt az előző év eredménye.
április 2., 12:51
- Gazdaság
Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
Megdöbbentő mintázatot fedeztek fel a kutatók.
április 2., 13:29
- Gazdaság
Folytatódik a tendencia, tovább drágul a benzin ára a hazai kutakon
A gázolaj sem ússza meg az árnövekedést.
április 2., 15:39
- Gazdaság
Csökken egy népszerű lakossági állampapír kamata
Április 7-ig vásárolható a kedvezőbb kamatprémiumú sorozat.
április 2., 18:11
- Gazdaság
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.
április 2., 16:44
- Gazdaság
Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
Döbbenetes számokat mutattak a szakértők.
április 2., 15:23
- Gazdaság
Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
Palkovics László elárulta a részleteket.
április 2., 13:30
- Címlapon
Több híd elfoglalására készülnek a tüntetők a hajnalig tartó demonstráción
A helyszínről tudósítunk.
4 órája
- Címlapon
Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lehet a közlekedési káosz
A BKK is reagált.
2 órája
- Címlapon
Nagy bajba kerülhet Németország, és ez Magyarországnak is veszélyeket tartogat
Gazdasági válságra figyelmeztet a megbízott német pénzügyminiszter.
22 perce
- Címlapon
Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját
Korábban a koronavírus okozott problémákat.
4 órája
- Mindeközben
Mihályfi Luca és Hegyes Berci reagált Szabó Zsófi epés megjegyzésére, egyetlen mondattal kiosztották
3 órája
- Gazdaság
Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek
Igazságtalannak és átláthatatlannak tartják az adózási rendszert.
április 2., 12:49
- Gazdaság
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
április 2., 11:53
- Címlapon
Orbán Viktor üzent egy erőset a vámháború okozta bizonytalanság közepette
Európa legnagyobb adócsökkentését végre fogjuk hajtani – ígérte a kormányfő.
2 órája
- Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
április 1., 11:50
- Gazdaság
Erre nagyon figyeljen, amikor szállást foglal nyaraláshoz
Itt van minden részlet az új szálláshely-minősítésről.
április 2., 19:40
- Gazdaság
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra
Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.
április 1., 13:24
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leo a párja miatt került botrányos helyzetbe, aki titokban, kamuprofilról savazta a Farm VIP játékosait
5 órája
- Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.
április 2., 09:11
- Gazdaság
Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja
Az új szabályozásról már korábban kiderültek különböző részletek.
április 1., 21:07
- Címlapon
Rusvai Miklós: Kegyetlen vírussal küzdünk, de már tudjuk, honnan érkezhetett
Hogyan terjed a száj- és körömfájás? Veszélyes az emberre? Van ellene oltás? A virológust kérdeztük.
1 órája
- Gazdaság
Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben
Összesen 81 kilométernyi út lenne díjköteles.
április 1., 21:42
- Gazdaság
Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket
A fogyasztók átlagosan alkalmanként 25 palackot váltanak vissza, ennek összege 1250 forint.
április 1., 13:46
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért
A gyártók 15 évig működtek együtt az autók újrahasznosításával kapcsolatban.
április 1., 21:26
- Gazdaság
Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban
A 5-ös szám bűvköréből lőnek a bankok a fiatalokra.
április 1., 15:35
- Gazdaság
Benyújtották az ATM-ekről szóló törvényjavaslatot, az önkormányzatokra is nagy feladat hárul
Össze is foghatnak egymással a bankok.
április 2., 08:20