
- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- királyok völgye
- fáraósírok
- ii. thotmesz
- thutanhamon
- nofertiti
- ehnaton
- howard carter
- giovanni belzoni
- napóleon
- luxor
- sírkamra
- egyiptom
- régészet
100 évet kellett várni rá – vajon megtalálták már az összes fáraó sírját?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Szenzációként robbant nemrég a hír, hogy újabb fáraó sírját találták meg a Nílus melletti Királyok völgye közelében, méghozzá 100 év óta az elsőt, mióta 1922-ben Howard Carter ugyanitt felfedezte Tutanhamon nyughelyét. A kincsektől roskadozó világhírű „gyerekfáraó” sírjától eltérően azonban a most feltárt 26 négyzetméteres kamra üres, kopár és dísztelen. Csak egy sárga csillagos, kékre festett mennyezetdarabka utal arra, hogy ez egy királysír. És csak a törmelékben talált pár alabástromtöredék felirataiból derült ki, hogy II. Thotmesz fáraóé. A sír nem azért üres, mert kirabolták, hanem mert nem sokkal II. Thotmesz temetése után elöntötte a víz, ezért a sírtárgyakat máshová vitték. De még rejtély, hogy hová.

Vajon miért kellett ennyi időnek eltelnie, hogy egy újabb fáraósírra bukkanjanak? Netán már az összeset megtalálták volna?
Aligha. Az ókori egyiptomi civilizáció háromezer(!) éven keresztül állt fenn, legalább 200 ismert nevű fáraóval az élén (ennél nyilván több uralkodó volt). Közülük egy helyen a legtöbbre (27 királysírra) a Királyok völgyében bukkantak rá.
Azt hitték, titkos hely
Nem jártak sikerrel az óbirodalmi piramisépítő fáraók 4500 évvel ezelőtt, mivel pár száz éven belül kifosztották az összes gigantikus síremléküket. A másik egyiptomi aranykort elhozó újbirodalmi uralkodók ezért úgy döntöttek, hogy hagyják a kolosszális építményeket, és titokban temettetik el magukat, hogy senki se zavarja meg őket az örök életbe való átmenetelben. Helyszínnek a piramisoktól 650 kilométerre délre, az akkori Egyiptom fővárosával, Thébával (a mai Luxorral) szemben, a Nílus nyugati partjánál magasodó,
piramis alakú al-Qurn hegy völgyét szemelték ki,
és annak falába kezdtek temetkezni 3500 évvel ezelőtt, majdnem 500 éven keresztül. Úgy gondolták, hogy a Királyok völgye nehezen megközelíthető és elszigetelt. De ők is tévedtek.

Amikor Bonaparte Napóleon 1798-ban partra szállt Egyiptomban, hogy elfoglalja az országot, katonák mellett tudósokat is hozott, akik nemcsak a gízai piramisokat és a Szfinxet, hanem a távoli Királyok völgyét is feltérképezték és dokumentálták. Elsőként a világon, ezzel pedig megalapozták és elindították az egyiptológia tudományát, benne azzal az észrevétellel, hogy
az általuk talált 16 sírhely többsége tárva-nyitva állt.
Valószínűleg már az ókor óta, mert a későbbi feltárások több ezer föníciai, görög, latin és kopt nyelvű graffitit azonosítottak a sírok falain.
Egy cirkuszos nagy tételben kereste a kincseket
Ékes felirattal jelezte Hafré fáraó kifosztott, üres sírkamrája falán Giovanni Belzoni olasz kalandor is 1818. március 2-án, hogy ő jutott be először (mármint európaiként) a második legnagyobb piramis belsejébe. Az egykori cirkuszi mutatványosból lett kincskereső sok más mellett az egyiptomi angol konzul megbízásából a Nílushoz vonszoltatta és Angliába szállította II. Ramszesz hét tonnás, mellénél eltört szobrát a fáraó thébai (luxori) halotti templomából (ma is a British Museumban van kiállítva). Kiásta II. Ramszesz Abu Simbelben található nagytemplomának bejáratát a homok alól. És nem utolsósorban több sírt is felfedezett a Királyok völgyében 1817-ben, köztük Ay fáraóét, I. Ramszeszét és fiáét, I. Séthiét (II. Ramszesz apjáét), ami ma is a völgy leghosszabb (137 méter) és leggazdagabban díszített sírja.

Többször is elfogytak a sírok a völgyből
Valóságos egyiptomlázat váltott ki a Napóleon által felkorbácsolt romantikus rajongás óegyiptom iránt, amit tovább tüzelt Belzoni hirtelen támadt hírneve. A kincsvadászat szép lassan átalakult módszeres archeológiává, még Belzoni is dokumentálni kezdte a feltárt királysírokat (persze amit csak lehetett, „kimentett” belőlük), és részletes könyvet adott ki Londonban a felfedezéseiről. Majd kijelentette, hogy
az összes sírt megtalálták, nincs arrafelé már semmi új keresnivaló.
Mások nem így gondolták, és innentől felgyorsultak az események a Királyok völgyében. Egymást érték a versengő francia, angol és német régészexpedíciók. Az 1800-as évek legvégén például a franciák két év alatt 25-ről 41-re növelték az ismert sírok számát. Újabbak feltárásával debütált 1903-ban a századfordulón feltűnt fiatal angol régész, Howard Carter is, köztük IV. Thotmesz 105 méter hosszú, 407 négyzetméteres összalapterületű sírjával. Azokban az években a Cartert is megbízó amerikai Theodore M. Davis üzletember birtokolta a völgy ásatási koncesszióját, és több más felfedezéssel a háta mögött 1912-ben elérkezettnek látta az időt, hogy megállapítsa:
Attól tartok, hogy a Királyok völgye mára kimerült.
Majd visszaadta ásatási jogát az Egyiptomi Régészeti Hatóságnak. Ez a deklaráció sem okozott törést a régészekben. Ugyan az I. világháború pár évre megakasztotta a kutakodást, 1917-ben már újra ott állt teljes fegyverzetben Howard Carter a mecénás George Herberttel (alias Lord Carnarvonnal) a háta mögött, aki megszerezte az ásatási jogot.
Kifejezetten Tutanhamon sírját keresték,
és az éveken át húzódó költséges és eredménytelen keresés miatt Lord Carnarvon már éppen le akarta fújni az egészet, amikor rábukkantak egy lépcsősorra, majd 1922. november 29-én benyitottak a szinte érintetlen, aranyban pompázó fáraósírba. Azért szinte, mert a többihez hasonlóan ezt a sírt is ki akarták rabolni, méghozzá kétszer, nem sokkal „Tut király” temetése után. Valószínű, hogy megzavarhatta a fosztogatókat a völgy őrsége, ugyanis a sírkamrába nem jutott be senki. A többi már történelem: minden idők legpompásabb lelete, több ezer varázslatos tárgy, aranyozott trónszék, színarany koporsó és halotti maszk, illetve az ezerszer cáfolt „fáraó átka”.
Most már tényleg game over?
Ez volt a 62. feltárt sír és az utolsó királysír a Királyok völgyében, egészen 2025 februárjáig, II. Thotmesz azonosított kopár kamrájáig, ami nem a nyughelyektől zsúfolt keleti völgyben helyezkedik el, hanem attól kissé nyugatabbra. Vele együtt már 27 fáraósírt ismernek a „Halottak városában”, a többi egy királynőé (Tiaa), néhány hercegé, nemeseké, háziállatoké, vagy nem ismert, kinek készült. A kérdés pedig az: ha a legújabb fáraósír megtalálásához több mint 100 évnek kellett eltelnie, akkor nem lehet most már tényleg kijelenteni, hogy ennyi volt, nincs már jelentős felfedeznivaló a Királyok völgyében?
A régészek most is tiltakoznak, és már azon morfondíroznak, hogy a frissen felfedezett, de áradások miatt kiürített sír közelében található óriási romhalmaz rejthet-e egy második sírt, ami II. Thotmesz múmiáját őrzi. Mert ha igen, akkor az valószínűleg teljes és háborítatlan lesz. És hatalmas szenzáció.

Na és hol van Tutanhamon apjának, a monoteista vallást és új fővárost alapító, eretnek Ehnaton fáraónak a sírja? Vannak, akik szerint a Királyok völgyében 1907-ben felfedezett (büntetésből) díszítetlen sír (KV55) lehet az övé. Mások szerint még felfedezésre vár. Nagyon hiányzik Nofertitinek, Ehnaton feleségének és az ókori Egyiptom talán legismertebb asszonyának a kriptája is. Nagy felbontású radarvizsgálatokra hivatkozva komolyan felvetődött, hogy
Tutanhamon gyanúsan kicsi sírkamrája eredetileg a mostohaanyjának, Nofertitinek készült sír előtere lehet,
mert az (ál?)falakon szabad szemmel nem látható repedéseket lehet kivenni, amik újabb kamrákat sejtetnek. Tutanhamon sírkamrájának faljelenetei pedig nem teljesen eredetiek, hanem át lettek festve a váratlanul elhunyt 19 éves fáraóra szabva. És a legendás aranymaszk arcvonásai is inkább Nofertitit idézik.
Minden sír király
Sztárok sírjai hiányoznak még, és ez már önmagában is kellően motiváló. Sok archeológus szerint azonban nem csak a fáraókra és földöntúli világukra érdemes fókuszálni. Nem sokat tudunk például az óegyiptomi hétköznapokról,
ezért egyre keresettebbek a magas rangú tisztviselők, de köznapibb emberek sírjai is,
ahol szerencsés esetben a korabeli mindennapi életről mesélő személyes írások, tárgyak maradhattak meg. Mint ahogy fennmaradt például a világtörténelem első munkabeszüntetéséről szóló „sztrájkpapirusz” is, ami elmondja, hogy körülbelül 3180 évvel ezelőtt a kézművesek és a kőfaragók fogták magukat, letették bronzszerszámaikat, mert kevesellték az élelem- és sörellátmányukat, miközben a regnáló III. Ramszesz halotti templomát építették a Királyok völgye mellett. Az elégedetlenség hamar elérte a felsőbb köröket, és egy udvari intrikákkal átszőtt „hárem-összeesküvéshez” vezetett, amelynek során fondorlatos módon megölték III. Ramszeszt. Hát ez sem egy utolsó történet!
Nem ismerték az operát, de királyt buktattak a történelem első sztrájkolói
És szívesen időztek volna egy büfében.

Az oldalról ajánljuk
- Kultúr
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
március 30., 09:04
- Belföld
Szijjártó Péter szerint az európai szövetségesek továbbra is háborús stratégiában gondolkoznak
Brüsszelből jelentkezett a külügymiszter.
3 perce
- Tudomány
Sárga minirobot az új magyar találmány, ami a vizeket járja
A cél az ökológiai egyensúly.
március 30., 09:38
- Belföld
Karácsony Gergely kidőlt a Fővárosi Közgyűlés ülése után
Ferenc pápa, Yes Minister, South Park és Bud Spencer – ilyen volt a márciusi közgyűlés.
március 30., 09:44
- Külföld
Giorgia Meloni egyetért J.D. Vance Európát szapuló megjegyzéseivel
Az olasz kormányfő szerint Európa elvesztette önmagát.
március 30., 09:21
- Külföld
Utórengésekkel küzdenek, és túlélők után kutatnak a mianmari romvárosban és a bangkoki haláltoronynál
Több mint 1600-an meghaltak.
március 30., 08:32
- Tech-Tudomány
Megrázó dolgot derített ki a felhasználókról az OpenAI
Függőség tüneteit mutatják azok, akik sok időt töltenek a ChatGPT-vel.
március 30., 09:36
- Kultúr
Beszállsz a Király utcában egy liftbe, és nem tudod, hova érkezel
Igazi időutazás Budapest szívében.
március 30., 08:37
- Belföld
Túl vagyunk az óraátállításon, de ma még bőven érhetik meglepetések
Óra előre, vonatok hátra.
március 30., 08:54
- Külföld
Donald Trump képes győzelemre segíteni a baloldalt, ha nem figyel
A demokraták kampányguruja szerint csak nyugton kell maradniuk, és kivárni.
március 30., 09:56
- FOMO
Kisfia az 53. emeletről zuhant ki, a gyász és a függőség sem győzte le a gitárost
Eric Clapton ma ünnepli 80. születésnapját, aminek apropóján kvízzel köszöntjük.
március 30., 05:49
- FOMO
Havas Henrik: Be kellene fejezni a hazudozást Puhl Sándor halálával kapcsolatban
Az újságíró szerint nem a koronavírus-járványban halt meg a legendás játékvezető.
március 30., 08:16
- Futball
A kiesőjelölt ráijesztett a Real Madridra, aztán jött Bellingham bizarr gólja
FIFA-ban van olyan ellenfél, aki egy ilyen találat után duzzogva hazamegy, esetleg összetöri a kontrollert.
március 30., 08:29
- Külföld
Senki nem tudja pontosan mi lesz Donald Trump következő lépése a vámháborúban
Legutóbb akkora volt a sietség, hogy a Fehér Háznak át kellett szervezni az aznapi programokat.
március 30., 10:05
- FOMO
Istenes Bencének két ideg-összeroppanása volt
Érezte, hogy nagyon nagy a baj, és változtatnia kell.
március 30., 10:44
- Gazdaság
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13
- Külföld
Traffipaxba száguldott a CDU egykori vezetője, azt állítja, üldözték
A büntetést azért kifizette.
március 30., 10:21
- Tudomány
Nem mindegy, milyen gyorsan eszik, hamar felszaladhatnak a kilók
Itt az új dili, együnk metronómra!
március 30., 05:48
- Külföld
Rekordösszeget nyert egy osztrák játékos az Euromillions lottón
A szerencsés játékos személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra.
március 30., 06:58
- Belföld
Otthoni programokra ösztönöz a vasárnap időjárása
Egyedül a Dunántúlon van esély a napsütésre, ott is csak délután.
március 30., 05:52
- Belföld
Szegeden is tüntettek a gyülekezési törvény módosítása ellen
A megmozdulást a Momentum helyi szervezete jelentette be.
március 30., 06:17
- Belföld
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
március 30., 06:08
- Külföld
Lakóházba csapódott egy kisrepülőgép, az összes utas meghalt
A házban tartózkodók csodával határos módon megmenekültek.
március 30., 06:34
- Cellanapló
Néhol még a csúcskategóriás mobilokat is lekörözi a Samsung új telefonja
Nem csak megfizethető, a strapát is bírja a Galaxy A56.
március 30., 06:09
- FOMO
Megalázó nyugdíjból kellene megélnie Galkó Balázsnak
200 ezer forintból kell fedeznie az albérletét és egyéb költségeit.
március 30., 05:52
- Futball
Gazdag Dániel parádés gólja Lionel Messi csapata ellen, de az argentin is betalált
Győzött az Inter Miami 2–1-re.
március 30., 07:52
- Külföld
Felfújható Pikachu az isztambuli politikai ellenállás új arca
Különös szövetségese akadt a török ellenzéknek.
március 30., 07:37
- Kultúr
Vámos Miklós: Gőzerővel indul Esterházy lakóházának felújítása, de több a probléma, mint gondoltuk
Nagyon sokan ajánlották fel a segítségüket.
március 30., 05:51
Rovataink a Facebookon