Vélemény: ezt teheti majd az új vezető az Intellel

Lip-Bu Tan korábban kritizálgatta a céget, amiből következtetni lehet, hogy merre viheti tovább.

Nemrég értekeztünk arról, hogy más cég lenne az Intel, ha korábban nevezik ki Lip-Bu Tant, elvégre a szakember versenyben volt 2021-ben, amikor végül Pat Gelsingerre esett a választás. A linkelt írásban azokra a tényezőkre reflektáltunk, amelyek nagymértékben módosíthatták volna a Santa Clara-i óriáscég jövőjét, gondolva itt a bérgyártásra, illetve az AI stratégiára.

Hirdetés

Lip-Bu Tan azonban az előző év augusztusáig igazgatótanácsi pozíciót töltött be, amikor már javában zajlott az Intel átszervezése, és Pat Gelsinger is megírta első levelét a várható dolgokról. A cég új elnök-vezérigazgatója már akkoriban is élt némi kritikával, csak senki sem figyelt oda, hiszen leköszönő ember volt, így nem igazán számított a véleménye.

A malajziai születésű szakember anno úgy gondolta, hogy az Intel rosszul célozta meg a 15%-os leépítést. Az akkori elgondolása szerint a cégnek sokkal hatékonyabbá kellett volna válnia. Egyrészt a munkaerő elküldésének tervezett mértékével nem volt elégedett, jóval több elbocsátást akart, másrészt a középvezetőket vette volna célba, mert úgy tartotta, hogy miattuk működik túl bürokratikusan a vállalat, ami akadályozza az innovációt. Várhatóan ezen a ponton hozza majd meg első intézkedéseit, amelyekre már utalt is az új vezető, hogy kemény döntések előtt áll. Váratlanul viszont nem érhet senkit sem ez a szemlélete, mivel Lip-Bu Tan mindig is azon a véleményen volt, hogy Intel alkalmazotti létszáma jelentősen meghaladja a versenytársakét, és ez nem jó.

A másik tényező, amiben nagy változások jöhetnek az a bérgyártás. Az új vezető az egyik legnagyobb támogatója volt korábban a Tower Semiconductor felvásárlásának, de ez az üzlet azóta meghiúsult. Itt az Intel nem kifejezetten a technológiára ment, hanem egyszerűen a cég nem tudja hogyan kell Foundry-ként működni, a Tower Semiconductornak pedig ebben volt nem kevés tapasztalata, miközben reálisan bekebelezhető cégnek számítottak. A jó hír, hogy Lip-Bu Tan is tapasztaltnak számít ebben a kérdésben, hiszen korábban a Cadence első embere volt, de persze ettől még az Intel Foundry működére bírása az egyik legnehezebb feladat, amivel szembesülhet.

Kiindulva abból, hogy miket kritizált korábban, három dologra lehet számítani a jövőben Lip-Bu Tantól. Egyrészt megpróbálja teljesen átalakítani az Intel szervezeti működését, így jóval kevesebb középvezetővel mehetnek tovább, kiűzve a vállalatból a bürokrácia jó részét. Másrészt megpróbálja rávezetni a céget arra, hogy miképpen kell Foundry-ként működni, ami eddig nem ment, de még van idő megtanulni. Harmadrészt pedig végre lesz az asztalon egy következetes AI stratégia. Egy olyan, ami nem csak abból áll, hogy megveszik az aktuális ígéretes startupot, majd mélyre elsüllyesztik, amikor kiderül, hogy nem életképes az ezzel vásárolt jövőkép, hanem egy konkrét, sok-sok éves és átfogó terv a jelenlegi lehetőségekkel.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Előzmények

Hirdetés