Hírlevél feliratkozás
Mészáros R. Tamás
2025. március 17. 15:22 Vállalat, Világ

Szárnyalnak a védelmi ipari részvények az európai fegyverkezés híreire

Friedrich Merz beiktatás előtt álló német kancellár és Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnök bejelentései nagyot löktek az európai védelmi ipari vállalatok egyébként is jó ideje felfelé tendáló részvényárfolyamán. A Rheinmetall, a Thales, a Leonardo, a Dassault és a Safran is az idei év legjobb befektetései között van.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke papíron 800 milliárd eurós, ReArm Europe névre hallgató programot jelentett be Európa felfegyverzésére, ám a szépen csengő összeg a valóságban egyelőre nem létezik.

Ebből az Európai Unió égisze alatt folyósítandó, 150 milliárd eurós rész egy kötvényprogramot takar, amelynek keretében az EU közösen bocsátana ki adósságot, azt pedig hitel formájában bocsátaná a tagállamok rendelkezésére. Ez a konstrukció a kamatok lenyomására jó lehet, de a valóságban nem közvetlen uniós támogatás.

A maradék 650 milliárd abból származik, hogy a tagállamok felmentést kapnának az uniós államháztartási szabályok alól a védelmi költés GDP-arányosan 1,5 százalékpontos emelésére. Ez a gyakorlatban szintén azt jelenti, hogy a tagállamok saját, illetve piaci forrásokból, a költségvetés terhére növelhetnék kiadásaikat, ám ez természetesen kötvénypiaci akadályokkal néz szembe.

A védelmi tervek további finanszírozását illetően asztalon van az Európai Beruházási Bank aktivizálása, a kohéziós alapok átcsatornázása, illetve a tőkepiaci unió megvalósítása mentén a hadiipari magánbefektetések növelése.

Ugyanakkor az ezekkel a mechanizmusokkal kapcsolatos viták, valamint a francia protekcionizmus továbbra is súrlódásokat szül: Párizs szerint európai pénzből csak európai fegyverre szabad költeni, míg mások bevonnák a keretből fedezhető beszerzések körébe az Egyesült Királyságot, Norvégiát, Svájcot vagy Törökországot is. Azt mindenesetre Von der Leyen is leszögezte, hogy amerikai fegyvereket nem finanszíroznak a pénzből, bár Hollandia az amerikai licenc alapján Európában gyártott fegyvereket szeretné kivonni a tilalom alól.

Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő ezzel párhuzamosan egy új, 20–40 milliárd eurós támogatási alapot akar létrehozni Ukrajna számára, amely a köröztetett tervek alapján önkéntes alapon működne a magyar vétó megkerülése végett.

Friedrich Merz kereszténydemokrata kancellárjelölt hoszas egyeztetések után egyezségre jutott a szociáldemokratákkal és a zöldekkel, így a GDP egy százalékát meghaladó védelmi költést kivonhatják az alkotmányos adósságfék hatálya alól, és egy további, 500 milliárd eurós, költségvetésen kívüli infrastruktúra-fejlesztési alapot is létrehoznak, amiből 100 milliárd euró klímavédelemre mehet majd, a zöldek nyomására.

A védelmi iparágon végigfutó tőzsdei raliból kijutott az Eutelsatnak is, amely a remények szerint az Elon Musk-féle Starlink műholdas internetszolgáltatás európai konkurenciájává válhat. Nő az érdeklődés az EU Iris nevű műholdas programja, illetve egy saját európai kémműhold-rendszer és hírszerzési szövetség kialakítása iránt is.

Ezzel szemben az amerikai Lockheed Martin által (bár jelentős európai beszállítói részvétel mellett) gyártott F–35-ös iránti lelkesedés megcsappant, Portugália és Kanada is felülvizsgálja megrendeléseit, míg egyes német politikusok és konkurensek azt pedzegették, hogy az Egyesült Államok képes lehet a távolból megbénítani a gépeket elektronikai rendszereik leállításával. Ezt a belga és svájci légierő ugyanakkor cáfolta.

A Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) mértékadó éves fegyverkereskedelmi jelentése szerint 2020 és 2024 között Franciaország vált a világ második legnagyobb fegyverexportőrévé, Oroszországot megelőzve. A franciák globális piaci részesedése azonban így is csupán 9,6 százalék, szemben az Egyesült Államok 43 százalékos értékével. Az orosz hadiipar részesedése az előző ötéves periódushoz képest 21-ről 7,8 százalékra esett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ fegyver fegyvergyártás friedrich merz ReArm Europe Ursula von der Leyen védelmi ipar Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Tovább olvasom

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom