A Microsoft Copilot+ rendszere kapcsán jó ideje felmerül az a kérdés, hogy a Windows operációs rendszer fejlődése merre viszi el a piaci igényeket. Elképzelhető, hogy ez az iránya életre hívja bővítőkártyán érkező NPU-kat? Technikailag kivitelezhető lenne, hiszen egy ilyen részegység célozható különálló formában is, de nem úgy néz ki, hogy a gyártók érdekeltek lennének ebben, és úgy tudjuk, hogy erről a redmondi óriáscéggel is egyeztettek.
Hirdetés
A jelenlegi igényeket, ami lényegében 40 TOPS-os teljesítményre vonatkozik, viszonylag könnyű lenne teljesíteni egy pici bővítőkártya formájában is, de hosszabb távon itt nem csak erről lenne szó, így a Microsoft már most biztosít a partnereinek egy útitervet, hogy mi a Copilot+ víziója. Ez egy olyan irányt fogalmaz meg, amely nem csak a számítási teljesítményről szól, többek között lehetővé tenné a nagy nyelvi modellek erőteljesebb lokális futtatását is, amihez nem elég pusztán tempóra vonatkozó elvárás, számítana a memória-sávszélesség is.
Amennyiben lennének bővítőkártyán elérhető NPU-k, azok viszonylag drágán érkeznének, relatíve sok memória kellene rájuk, ráadásul a gyorsabb fajtákból, miközben extra helyet igényelnének a platformokat tekintve, ami mobil szinten nem kifizetődő. Emiatt az NPU-k továbbra is a processzorok részei maradnak, noha az még nincs kizárva, hogy beköltöznek a GPU-kba is. Bővítőkártya szintjén viszont már most látható, hogy nagyon ellene van az egész iparág.
Technikailag egyébként bármelyik cég hozhatna saját alternatívát, hiszen például az ARM-tól licencelhetők jól skálázódó NPU-k, amelyekhez csak memóriát kellene társítani egy bővítőkártyán, de amíg a Microsoft a különálló rendszerek direkt támogatására ilyen mostohán néz, addig nem valószínű, hogy bárki megkockáztatna hasonlót. Figyelembe kell venni ugyanis azt, hogy a Copilot+ szolgáltatások elméletben futtathatók lennének dedikált GPU-n is. Nem azért nem működnek, mert nem lehetne támogatást írni ezekre a DirectML API-t felhasználva, hanem azért nem, mert a Microsoft nem szeretné, ha egy dedikált GPU ezzel foglalkozna. Erről korábban írtunk már, és a redmondiaknak ilyen szempontból annyira merev az elképzelése, hogy kockázatos szembe menni vele.
De a Microsoftnak miért jó, ha csak az új platformokra van korlátozva a Copilot+? Nos, nem jó, de a lényege ennek az, hogy a vállalat nem is akar rövidebb távon nyerni. Inkább beáldozzák a kezdeti terjedés lehetőségét azért, hogy végül mindenkinek a gépében ott legyen az NPU, függetlenül attól, hogy szeretné-e a vásárló, vagy sem. Ha pedig minden processzor része lesz ez a részegység, akkor idővel megkerülhetetlen elemévé válik a PC-nek, és onnantól nyugodtan hozzá lehet kötni a Windows betöltését is. A Microsoft tehát most inkább piacot szeretne formálni, mintsem piacot építeni, és ehhez valóban nem lenne optimális stratégia, ha a felhasználók vásárolhatnának NPU-s bővítőkártyákat. Rövidebb távon előnyként lenne értelmezhető, de hosszabb távon az a hasznosabb, ha ez a részegység a CPU része marad. Arról nem is beszélve, hogy a VGA-k már eleve Copilot+ szolgáltatásokra alkalmas bővítőkártyák, csak le vannak tiltva ezek futtatásáról.