Új koronavírust fedeztek fel Brazíliában

Hét különböző fajta koronavírust azonosítottak a Brazília északkeleti részén élő denevérekben, ezek közül az egyik ismeretlen volt a tudomány számára. Bár az új vírust még vizsgálják, az eddigi adatok alapján leginkább a MERS-CoV vírusra hasonlít. Ez az első eset, hogy a Közel-keleti légúti koronavírushoz hasonló kórokozót azonosítottak Dél-Amerikában.
Bár a MERS-CoV a denevéreken és a tevéken kívül az embert is megfertőzi, Bruna Stefanie Silvério virológus szerint nem biztos, hogy a most felfedezett vírus is képes erre. Silvério szerint a vírus tüskefehérjéje 71,74 százalékos azonosságot mutat a MERS-víruséval, de azt, hogy pontosan mit találtak a kutatók, a Hongkongi Egyetem laborvizsgálataival lehet csak majd feltárni.
A MERS-vírust 2012-ben azonosították Szaúd-Arábiában, azóta két tucatnyi országban legalább 850 ember halálát okozta. A vizsgálatokból kiderül majd, hogy a vírus a denevéreken kívül más emlősökre vagy az emberre is veszélyes-e.
Folyamatos monitorozás
Ricardo Durães-Carvalho, a kutatás eredményeit ismertető tanulmány egyik szerzője szerint az ehhez hasonló vizsgálatok rendkívül fontosak, mert ezekből lehet pontos képet kapni arról, hogy milyen egészségügyi kihívásokra lehet számítani a jövőben, illetve milyen változásokon mennek át az emberre is potenciálisan veszélyes vírusok.
A most felfedezett vírus genomjának változásai arra utalnak, hogy a variáns két másik kombinációjából jöhetett létre. Az, hogy ennyi különböző koronavírus-variánst találtak a denevérekben, egyrészt a koronavírusok sokszínűségéről árulkodik, másfelől pedig arról, hogy a denevérek milyen sokféle vírust képesek magukban hordozni, adott esetben pedig terjeszteni is, Durães-Carvalho szerint ezért is nagyon fontos a denevérállomány folyamatos monitorozása.