A spenót az egyik legkönnyebben termeszthető zöldségféle, amely hidegtűrő tulajdonságának köszönhetően már kora tavasszal vethető. Ez a tápanyagokban gazdag levélzöldség nemcsak egészséges és sokoldalúan felhasználható, hanem a kertben, magaságyásban vagy akár balkonládában is könnyedén nevelhető. Magyarországon mind az ipari, mind a kisgazdasági termesztésben egyre népszerűbb, köszönhetően a növekvő egészségtudatosságnak és a fenntartható élelmiszer-termelés iránti érdeklődésnek.

A spenóttermesztés globális és hazai helyzete

A világ legnagyobb spenóttermelője Kína, amely évente több mint 30 millió tonna spenótot állít elő. Az Európai Unióban 2022-ben 674 ezer tonna termést regisztráltak, míg Magyarországon ugyanebben az évben 12 100 tonna spenótot takarítottak be – ez a mennyiség 32%-kal meghaladta az előző évek átlagát. A Központi Statisztikai Hivatal és az Eurostat adatai szerint a spenót egyre keresettebb zöldség, hiszen gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, és számos étel alapanyagául szolgál.

Megfelelő körülmények között könnyen termeszthető a kertben, sőt, akár balkonládában vagy magas ágyásban is (Fotó: Pixabay)

Mikor és hogyan érdemes vetni a spenótot?

A spenót hidegtűrő növény, így akár már február végétől áprilisig vethető. Az őszi vetés is lehetséges, ekkor a növényeket takarással óvhatjuk a téli fagyoktól. A vetéshez fontos a megfelelő talaj előkészítése: a spenót a tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedveli, amelyet előzetesen felásva és komposzttal dúsítva készíthetünk elő. A magokat 1-2 cm mélyre kell vetni, 15-20 cm-es sortávolsággal és 5-10 cm-es tőtávolsággal.

Hogyan gondozzuk a spenótot?

A spenót gyorsan fejlődik, így a gyommentesen tartott, megfelelően nedves környezetben már 4-6 hét alatt betakarítható. A rendszeres öntözés kulcsfontosságú, hiszen sekély gyökérzetének köszönhetően könnyen kiszáradhat, ugyanakkor a túlöntözést is kerülni kell. A tavaszi vetésű spenótot érdemes időben szedni, mert a meleg hatására gyorsan felmagzik. Az őszi vetésű növények enyhe tél esetén tavasszal újra növekedésnek indulhatnak, ha megfelelő takarást kapnak.

A spenót előnyei és felhasználása

A spenót nemcsak termesztése, hanem élettani hatásai miatt is rendkívül népszerű. Gazdag vasban, kalciumban, C-vitaminban és antioxidánsokban, így rendszeres fogyasztása hozzájárulhat az egészséges étrendhez. Frissen salátákban, főzelékben, levesekben, turmixokban is felhasználható, de fagyasztva is megőrzi tápértékét.

Spenóttermesztés: kezdőknek is ajánlott

A spenót az egyik legjobb választás azoknak, akik most kezdenek bele a zöldségtermesztésbe. Nem igényel különösebb szakértelmet, kevés gondoskodás mellett is bőséges termést hoz, és kis helyen is nevelhető. A balkonládában történő termesztéshez elegendő egy 20-25 cm mélységű edény, amelyben a növények megfelelő vízelvezetést kapnak. Ha valaki saját, friss és vegyszermentes spenóttermést szeretne élvezni, érdemes belevágni a termesztésébe akár már most!

(Forrás: agrarszektor.hu)   

Megosztás

További híreink

Új Nébih-kiadvány segíti az állattartókat a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

2025.04.08.

A Nébih új tájékoztató kiadvánnyal segíti az állattartókat, hogy megelőzzék a vírus terjedését és időben felismerjék a betegség tüneteit.

Időben kell jelenteni a fagykárt, különben nincs kárenyhítő kifizetés

2025.04.08.

A gazdálkodó a mezőgazdasági káreseményt, valamint a várható hozamcsökkenés mértékét a bekövetkezéstől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a MÁK felé.

A magyar és a szlovák mezőgazdaságban is egyre kíméletlenebb az aszály

2025.04.08.

Egyre gyakoribbá váltak az aszályos időszakok Közép-Európában az utóbbi években, amik Magyarországon és Szlovákiában is jelentős gazdasági és ökológiai hatásokat eredményeztek.

Simán besétált valaki videózni oda, ahol sötét színű folyadék bugyog fel az elhantolt szarvasmarhákból

2025.04.07.

Mindenkinek be kell tartania az állategészségügyi előírásokat, mert csak így fékezhető meg a ragadós száj- és körömfájás vírus.

Kiterjesztette a Romeo gombaölő permetezőszer engedélyét a Nébih

2025.04.07.

A Romeo biológiai gombaölő szer engedélyokirata kiterjesztésre került, szamócában, kabakosokban, paradicsomban, salátafélékben, káposztafélékben, hagymafélékben, répafélékben, retekben is alkalmazhatóvá vált.

Partnerhírek
Partner

Pályázatok nélkül nincs öntözés, öntözés nélkül nincs növénytermesztés – őszintén a magyar mezőgazdaságról

2025.04.03.

A magyar mezőgazdaság jövője egyre inkább az öntözés hatékonyságán múlik. Hegedűs Attila, a Bauer Hungária ügyvezetője szerint a szektor továbbra is erősen pályázatfüggő, de 2025-ben új lehetőségek nyílhatnak meg a gazdák előtt.

Partner

Ne kockáztassa a kalászosok kora tavaszi gombaölő szeres védelmét – válassza a Revycare®-t

2025.04.02.

A kalászosok kora tavaszi fungicides védelme kulcsfontosságú a terméshozam, és áttételesen a minőség biztosításához. Egy rosszul megválasztott szer viszont nem nyújthat megfelelő védelmet a korai kórokozók ellen, nem kellően támogatja a későbbi, a termésmennyiséget meghatározó felső levelek védelmére elvégzett permetezést.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás