Trump hatalmas üzletre készülhet Putyinnal, pénzért elkelhet Európa jövője

2025-02-19T153356Z 1339747730 RC2QXCAPYABG RTRMADP 3 UKRAINE-CRI
2025.03.16. 06:02
A politika és az üzleti élet világa egy dologban biztosan hasonlít egymásra: a nap végén csak az számít, hogy ki és milyen mértékben nyert. Ennek ékes bizonyítéka pedig Donald Trump, aki az üzleti élet logikáját viszi bele a politikába. Most éppen nagyon úgy tűnik, hogy jelentős profitért és hatalmi politikai szempontok miatt végül ismét a Gazprom szállíthat majd gázt Európába. Donald Trump és Vlagyimir Putyin Európát teljesen kihagyva, üzleti alapon döntené el a kontinens jövőjét.

A jelek szerint Washington nem csak vizsgálja, hanem egyeztet is a Gazprom orosz energiaipari óriáscéggel arról, hogyan tudnának együttműködni bizonyos területeken. Bár a Fehér Ház nem nyilatkozott a témában, az európai tisztviselők és a Bloomberg értesülései szerint megtörtént a kapcsolatfelvétel az amerikai és az orosz képviselők között az energetikai kérdésben. Egyelőre nem világos, ki vezeti a tárgyalásokat, ahogy az sem, hogy a Trump-adminisztráció közvetlenül részt vesz-e a tárgyalásokban.

Vlagyimir Putyin azonban egyértelműen utalt az energetikai együttműködésre: „ha az Amerikai Egyesült Államok és Oroszország megállapodnak az energiaszektorban az együttműködésről, akkor biztosítható lenne egy gázvezeték Európa számára” – mondta az orosz elnök a napokban. Szerinte „ez előnyös lehet Európának, mivel olcsó orosz gázt kapna”. A kijelentéseire az európai gázárak 4,5 százalékkal csökkentek.

Az orosz vezető mellett Trump is azt sugallta, hogy az Egyesült Államok érdeklődik a lehetséges együttműködés iránt. Annak ellenére, hogy az orosz energiaszektorra vonatkozó – hosszú évekre visszanyúló – bénító amerikai és európai szankciókkal sújtották Oroszországot. Ezeket a szankciókat három évvel ezelőtt az orosz–ukrán háború kirobbanását követően szigorították.

A részletek még nem ismertek

Miután az amerikai elnök beszélt Putyinnal, határozottan kiemelte, egyeztettek energetikai kérdésekről. Itt érdemes megjegyezni, a Kijevvel folytatott tárgyalások egyik legfontosabb pontja keleti szomszédunk természeti erőforrásai. Washington egyértelműen és rendre összekapcsolja a békekötés folyamatát azzal, hogy az USA szempontjából értékes nyersanyagokra, üzleti lehetőségekre tegyenek szert. 

Bár a kontextusba beleillik, Amerika és a Gazprom közötti megállapodás hatalmas fordulatot jelentene Trumpnak, aki első hivatali ideje alatt éppen az orosz gázfüggősége miatt bírálta Európát, és igyekezett fokozni az amerikai cseppfolyósított földgáz értékesítését az európai államok felé. Nem mellesleg Trump az elmúlt hetekben azzal fenyegetőzött, hogy esetleg további szankciókkal sújtja Moszkvát.

Ugyanakkor egyes elemzések arra jutottak, hogy a Gazprommal való alkudozás kiterjedhet Európára és Ázsiára is.

Így pontosan illeszkedhet az Egyesült Államok azon hosszabb távú tervébe, hogy gyengítse Oroszország Kínához és Iránhoz fűződő kapcsolatait. És ez összhangban lenne Trump azon céljaival is, hogy a háborút lezáró békemegállapodásból eredő üzleti lehetőségeket lobogtasson.

Erre jó példa Marco Rubio amerikai külügyminiszter kijelentése, aki azt fejtegette, hogy Washington fellazítaná az Oroszország és Kína közötti kapcsolatokat – láttunk már kísértetiesen hasonló törekvést a történelemben, például a néhai Henry Kissinger külügyminiszter asztalán. Rubio arra utalt, hogy a két, atomfegyverekkel rendelkező szomszédos ország közötti szorosabb kapcsolat problémát jelentene az Egyesült Államoknak.

mindenképpen el akarják kerülni, hogy Moszkva állandó és nélkülözhetetlen partnere legyen Pekingnek.

Az európai tisztviselők kétlik, hogy a Trump-kormányzat képes lenne éket verni Oroszország és Kína közé, tekintve, hogy a két állam jelentősen közeledett egymáshoz az orosz–ukrán háború kezdete óta. Illetve szerintük a Gazprom számos, energiával kapcsolatos elképzelése még spekulatív szakaszban van. Ugyanakkor érdekes mellékszála az ügynek, hogy közben orosz tisztviselők beleegyeztek abba, segítik a Trump-kormányzatot az Iránnal való kommunikációban a nukleáris programjával kapcsolatban, Pekingben pedig tárgyalásokat folytattak az ügyben az oroszokkal együtt.

Trump maga a bizonytalanság

A Bloomberg forrásai szerint a Gazprom nagyon szeretné, ha Washington segítene újraindítani az Északi Áramlat gázvezetékeket. Ezek a Balti-tenger alatt futnak orosz földről a német partokig. Oroszország az Északi Áramlaton keresztül szállított gázt Európába a háború előtt. A Gazprom a háborút megelőzően csökkentette, később leállította a szállításokat, végül 2022-ben, egy szabotázstámadást követően a két vezeték megsérült.

Most amerikai üzletemberek szemet vetettek az Északi Áramlat 2-t irányító svájci székhelyű üzemeltető cégre, ami részesedést biztosítana számukra a projektben.

Az orosz elnök többször is kijelentette, készen állnak arra, hogy az Északi Áramlat 2 még működő, sértetlen szakaszán újraindítsák a gázszolgáltatást Európába, de a döntés végül az Ukrajnát támogató Németországon múlik.

Németország volt az egyik leginkább érintett ország az Északi Áramlat leállítása miatt, ami a gázárak emelkedéséhez vezetett. Végül pedig Európa legnagyobb gazdaságának ipari szektorában brutális visszaesést eredményezett. Tavaly már a második egymást követő évben zsugorodott a német gazdaság. Erre 1950 óta csak egyszer volt példa. A hivatalos adatok szerint a bruttó hazai termék tavaly 0,2 százalékkal csökkent, miután 2023-ban 0,3-del esett vissza. A német gazdaság problémái pedig két csatornán hatnak a magyarra – erről az alábbi cikkünkben írtunk részletesen.

Kapcsolódó
Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét

Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét

Nagyon rossz híreket kapott a Karmelita kolostor.

Az Európai Unió és a Trump-adminisztráció megvitatta annak lehetőségét, hogy a kereskedelmi feszültségek enyhítése érdekében az európai vállalatok több cseppfolyósított földgázt importáljanak az Egyesült Államokból. Több uniós ország azonban elkezdett ebből kihátrálni Trump Ukrajnához és Európához való hozzáállása, valamint az egyéb bizonytalanságok miatt.

Az biztosan kijelenthető: a Gazprommal kötött bármilyen megállapodás tovább súlyosbítaná ezeket az aggodalmakat.

Az EU a háború kitörése óta próbálja magát teljesen függetleníteni az orosz gáztól. A Gazprom orosz energiaipari vállalat január elsején bejelentette, megszűnt a műszaki és jogi lehetőség arra, hogy Ukrajnán keresztül tovább folytassa a földgáz szállítását, így a Török Áramlat szerepe jelentősen felértékelődött. Orosz vezetékes földgáz Európába csak ezen keresztül érkezik már, amely Magyarországon lép be az unió területére. Így ez végül felértékelte Magyarország pozícióját. A Török Áramlat gázvezetéken az Európába irányuló orosz gázszállítások az év elején már sorra rekordokat értek el.

Kapcsolódó
Nagy játszmába kezdhet a magyar kormány, miután az oroszok és az ukránok egymásra borították az asztalt

Nagy játszmába kezdhet a magyar kormány, miután az oroszok és az ukránok egymásra borították az asztalt

Néhány állam óriásit bukott az orosz földgázszállítás ukrajnai leállításán.

A szankciók ellenére Európa még mindig rekordmennyiségű orosz cseppfolyósított földgázt vásárol.

Ez a Bloomberg szerint rávilágít arra, hogy Európának milyen nehéz megszakítani a kapcsolatokat Oroszországgal. Ugyanakkor az is tagadhatatlan, hogy az Európába irányuló teljes gázmennyiégnek már csak a 10-15 százalékát adja a Gazprom a korábbi 40-45 százalék helyett.

A Portfolió is kiemelte, hogy a kieső mennyiség jelentős, és ezzel együtt a Gazprom veszteségei súlyosak: a 2023-as 7 milliárd dolláros nettó veszteség után 2024 első három negyedéve is veszteséges volt, és részvényei 2009 óta nem látott mélypontra zuhantak. Ebből pedig az következik, hogy Moszkva még inkább érdekelt lehet, hogy az amerikaiakkal üzleteljen.

(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök Oszakában 2019. június 28-án. Fotó: Kevin Lamarque / File Photo / Reuters)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.

április 15., 09:30

  • Gazdaság
Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

A kormány részéről Gulyás Gergely tárgyal az MNB új vezetésével.

április 15., 12:02

  • Gazdaság
A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

Eggyel magasabb osztályzatot adott a nemzetközi hitelminősítő.

április 15., 08:44

  • Gazdaság
Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Változik a boltok nyitvatartása.

április 15., 12:22

  • Gazdaság
Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István

Tiborcz István szerint „mi, magyarok zseniálisak vagyunk”.

április 14., 17:37

  • Gazdaság
Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

A hatos lottó főnyereménye tovább halmozódik.

38 perce

  • Címlapon
Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

A titkosítás alól feloldott irat több rajzot is tartalmazott.

47 perce

  • Gazdaság
Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Nem érzik magukat biztonságban, sokan börtönbüntetéstől vagy deportálástól tartanak.

április 15., 06:23

  • Címlapon
A Liverpool sikerével újabb lépést tett az arany felé, és kiejtette a 2016-os bajnokot

A Liverpool sikerével újabb lépést tett az arany felé, és kiejtette a 2016-os bajnokot

Szoboszlai Dominik két lövéssel és számos jó beadással jelentkezett.

1 órája

  • Címlapon
A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A hétvégi mérkőzésüket egy perc közös csenddel és imával kezdik.

1 órája

  • Gazdaság
Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Ha ilyen termékeket vásárolt, semmiképp se fogyassza el!

április 15., 09:46

  • Gazdaság
Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben

Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben

Célkeresztben a bankszektor.

április 15., 14:43

  • Gazdaság
Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Háromezer vízmintát elemeztek a szakértők.

április 15., 12:31

  • Gazdaság
Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Mintegy 10 százalékkal emelkedett a prémium dízel fogyasztása az előző időszakhoz képest.

április 14., 16:35

  • Gazdaság
Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

New York vezet, igaz, van egy hely Európában, ahol a lakosság több mint 40 százaléka dollármilliomos.

április 13., 11:27

  • Címlapon
Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Az utasok közül hárman kiúsztak a partra.

6 órája

  • Gazdaság
Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Ünnepi időszakokban mégsem mondanak le a fogyasztók az édességről.

április 14., 17:00

  • Gazdaság
Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Az egyik szakportál a KSH adatai alapján kezdett vizsgálódni a számok között.

április 14., 15:59

  • Gazdaság
Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is

Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is

Pattanásig feszülnek az indulatok.

április 13., 10:32

  • Gazdaság
Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Ezt két nagyobb árzuhanás előzte meg.

április 14., 10:57

  • Gazdaság
Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz

Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz

Akkora emelés jön, hogy kiesik a cigi az emberek szájából.

április 14., 13:13

  • Gazdaság
Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Az Index összefoglalója a legfrissebb ingatlanpiaci mozgásokról.

április 13., 17:00

  • Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.

április 14., 09:57

  • Címlapon
Mi folyik a keresztényekkel Hollywoodban?

Mi folyik a keresztényekkel Hollywoodban?

Ezek a sztárok a kísértések földjén is kiállnak hitük mellett.

45 perce

  • Címlapon
Döme Suzi beszólt Magyar Péternek a Kutyapárt betiltott tüntetésén

Döme Suzi beszólt Magyar Péternek a Kutyapárt betiltott tüntetésén

Kovács Gergely is nyilatkozott az Indexnek.

5 órája

  • Gazdaság
Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Év végére akár 3700 dollárba is kerülhet egy uncia arany.

április 14., 14:50

  • Gazdaság
Proteinszeletet hívtak vissza a forgalomból

Proteinszeletet hívtak vissza a forgalomból

Minden üzletükben felfüggesztették az értékesítését.

április 13., 12:46

  • Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.

április 14., 10:56