Hírlevél feliratkozás
Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. március 15. 06:09 Pénz, Világ

A háború sem olcsó, de a béke többe kerül

(Virovácz Péter az ING vezető elemzője, Havasi Kinga az elemző gyakornoka. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Amikor az Egyesült Államok és Oroszország megkezdte az Ukrajnáról szóló tárgyalásokat Ukrajna nélkül, annak vészjelzőként kellett volna csengenie Európa számára, hogy fokozza a védelmi felkészültségét. Ez a tendencia már Donald Trump első elnöksége alatt elkezdődött, most pedig úgy tűnik, hogy a második alatt is folytatódik: Európa csupán minimális amerikai katonai támogatással számolhat a következő években. Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy Európának növelnie kell a védelmi kiadásait. A kérdés, hogy ki fizet majd mindezért.

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy újra alkalmazni kívánja a Stabilitási és Növekedési Paktum mentességi záradékát. Így az EU-tagországok nagyobb költségvetési hiányt halmozhatnak fel, hogy fedezni tudják a növekvő védelmi kiadásokat. Ez a megközelítés azonban érdemi adósságfinanszírozási kockázatot rejt magában. Ilyen esetben az Európai Központi Banknak kellene beavatkoznia új eszközvásárlásokkal vagy célzott likviditás biztosításával a bankok számára, amit egy összeurópai finanszírozási megoldás követne, de erről még nincsen semmilyen információ.

Mivel Európa valószínűleg szorosabban együttműködik majd az uniós közbeszerzések és a védelmi ipar szabványainak összehangolásában is, a következő logikus lépés az lehet, hogy közös európai finanszírozási megoldásokat keresnek. A legkézenfekvőbbnek a már meglévő páneurópai finanszírozási modellek felülvizsgálata tűnik. Ugyanakkor ez több kérdést vet fel rövidtávon, mint amennyi valós választ adna. Ezért első körben valószínűleg a nemzeti költségvetéseknek kell viselniük a terhet, és csak másodsorban jöhet szóba egy összeeurópai finanszírozási eszköz.

De miért okoz ez most ekkora fejfájást? A berlini fal és a vasfüggöny leomlása után Európa a „lefegyverkezés” időszakába lépett, és élvezte a béke hozamát: a katonai kiadások csökkenését és az ebből származó gazdasági előnyöket. Megszűnt a kötelező katonai szolgálat, és csökkentek a védelmi és a katonai felszerelésekre fordított kiadások is. Bizonyos mértékig ez egy fontos eszközt jelentett a költségvetési egyensúlyok eléréséhez vagy más gazdasági területek többletfinanszírozásához.

2014-ben aztán a NATO csúcstalálkozóján a tagországok újból vállalták, hogy a GDP 2 százalékát elérő összegben költenek védelmi kiadásokra. Azonban a mai napig vannak olyan országok, amelyek ezt nem teljesítik. Ráadásul az orosz-ukrán háború következtében a célszintet megemelve már 3,6 százalékos arányt jelölt ki a NATO, és a további emeléseket sem lehet kizárni.

A helyzetet súlyosbítja, hogy az Egyesült Államok nemrég felfüggesztette katonai segélyeit Ukrajna számára, és bár ezek azóta ismét elindultak, nem zárható ki, hogy a jövőben végleg leállnak. Mindezek következtében az európai szövetségeseknek kihívást jelent, hogy növeljék a Kijevnek nyújtott támogatásaikat, és az USA segítsége nélkül még nagyobb mértékben kell emelniük a védelmi kiadásaikat és beruházniuk a saját hadiiparukba.

A kérdés persze továbbra is a finanszírozás marad. A kiadások emelése jelentősen felnagyítja a költségvetési gondokat, tekintve, hogy az emelkedő védelmi kiadások egy részének finanszírozásához máshol megszorító intézkedéseket kell hozni, de még így is mindez magasabb hiányokat eredményez.

Egyébként ez a típusú kiköltekezés jelentős pozitív hatást gyakorolna a teljes uniós gazdaságra, tekintve, hogy eddig az európai hadiipar tetszhalott volt, és az orosz-ukrán háború óta az EU védelmi beszerzéseinek nagy része sem uniós cégekhez került. Ennek egyik oka a korlátozott termelési kapacitás. A katonai felszerelések európai piaca széttöredezett, nincsenek egységes szabványok és koordinált beszerzések. Európának jelenleg nincsenek meg a méretgazdaságossági előnyei ahhoz, hogy kielégítse a hadikereslet ilyen erőteljes növekedését.

Az EU tagországai végre kezdik felismerni egymásrautaltságukat és magukra maradásukat. Az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Keir Starmer bejelentette a Franciaországgal közösen vezetett, az Ukrajna védelmére és az orosz-ukrán háború befejezésére vonatkozó négy pontból álló tervét, Hajlandóak Koalíciója néven. Starmer szerint Európának kell a munka dandárját véghez vinnie. Ezen kezdeményezés keretében több európai és NATO-ország csapatai Ukrajnába lennének vezényelhetők békefenntartóként.

Áttérve Magyarország részére a történetben, a védelmi kiadások növelésével az a probléma, hogy a magyar kormány összeállította a 2025-ös úgynevezett békeköltségvetést, amelyben a béke ígérete következtében alacsonyabb védelmi kiadásokkal számolt. Varga Mihály volt pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormány többet költött volna a védelmi kiadásokra, ha nem Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást, ugyanis a Demokrata Párt vezetésével kevesebb esélyét látták volna a béke mihamarabbi bekövetkezésének. Ebben a hitben azonban a védelmi kiadásokra kevesebb, míg a többi területre – például gazdaságfejlesztésre, béremelésre vagy otthonteremtésre – több kiadást szántak.

Mindezek ellenére a mostani hírek és rendelkezések következtében nemhogy csökkenteni nem lehet a védelmi kiadásokat, de várhatóan inkább jelentősen növelni kellene ezeket. Ez pedig szinte biztosan a költségvetés elcsúszását jelentené, és a tervezett célon felüli finanszírozási igényt okozna. A kérdés, hogy az itthon éledező hadiipar az európai megrendelésekből mit tudna profitálni az egyenleg másik oldalán.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzázmilliárdos lyukat üthet Európában Trump irányváltásaEurópa egyre kevésbé bízik az amerikai védelmi garanciákban, de a függetlenedés évi több százmilliárd euróba kerülne, és számos akadályba ütközik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElhibázott békék sorába illeszkedik Trump ukrajnai terveA kilencvenes évek liberális békekoncepcióját egyre inkább felváltják a stratégiai béketárgyalások, ahol nem a konfliktus rendezése, hanem a haszonszerzés a cél.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA védelmi ipar bonanzája lenne Trump irreálisnak tűnő európai követeléseMagyarországnak is nagyon fájna, ha annyit kellene emelnie a védelmi költségvetésén, hogy elérje a Trump által javasolt 5 százalékos GDP-arányt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésenElvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDübörög a magyar fegyverkezés, de mire elég ez Közép-Európában?A kiemelt régiós szerepről szóló elképzeléseket árnyalja, hogy a lengyel, a román és a cseh haderő még erősebb tempóban fejlődik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ fegyverkezés hadiipar hadikiadások költségvetési hiány orosz-ukrán háború Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Csökkent a gyilkosságok száma az Európai Unióban az elmúlt évtizedben, 2013 és 2023 között 15,2 százalékos visszaesésről számolt be friss jelentésében az Eurostat. Ugyenezen időszakban Magyarországon megfeleződött a szándékos emberölések száma, aminél jelentősebb javulás csak Romániában, Litvániában, Észtországban és Máltán következett be.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Tovább olvasom

Sok hibát vétett a BYD az európai terjeszkedésének első szakaszában, és azóta több intézkedéssel is megpróbálta ezeket a hibákat korrigálni a kínai járműgyártó. A változások többek között a szegedi üzemét és a magyarországi jelenlétét is érintik majd.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 23. 15:07 Világ

A világ legnagyobb gázmezőjéből jöhetne vezetéken Európába a földgáz, de sok az akadály

Tervek már 15 éve is készültek, de a belátható jövőben csak cseppfolyósított formában jön kontinensünkre Katarból a földgáz.

Tovább olvasom

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, Budapest IX. kerülete az érintett 22 ingatlanért 3,5 milliárd forintot fog kapni - írta a Népszava Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester tájékoztatása alapján.

Tovább olvasom

Kiugróan sok használt autó cserélt gazdát márciusban, a lakosság a reáljövedelmek növekedését most kezdte el arra fordítani, hogy a korábban elhalasztott autóvásárlásokat pótolja – értékelte a JóAutók.hu a DataHouse friss adatait.

Tovább olvasom

A tavalyi, előzetes adatok szerint hazánk a GDP 18 százalékának megfelelő összeget fordított közkiadások formájában a szociális védelem céljaira a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) statisztikája alapján.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. április 22. 05:50 Élet, Vállalat

Jó a fizetésük és szeretik a munkahelyüket, épp ezért alapítottak egy saját szakszervezetet

Legkevésbé sem gondolná az ember, hogy épp a Bosch informatikusai alapítanak érdekvédelmi szervezetet, pedig nagyon is logikus, hogy ez történt.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 21. 05:50 Közélet

Egy egész szakmára rossz fényt vet a jegybanki alapítványok botránya

Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.

Tovább olvasom

A külkereskedelem olyan, mint a labdarúgás: mindenki ért hozzá, de a versenyképes termék nem elég, azt jól el kell tudni adni – mondta az OTP Business Bistro eseményén a Rév Group Holding Zrt. alapítója, Rév András. A külföldi terjeszkedés legnagyobb pénzügyi buktatóiról beszélt az „Exportálni mindenáron?" című panelbeszélgetésen az EPS-Global Zrt. igazgatójával, Déri Ivánnal, és a HEPA Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgató-helyettesével, Artner Gáborral. Az esemény médiatámogatója a G7 volt.

Tovább olvasom