Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. március 14. 17:12 Adat, Világ

Kelet-Európa elfogyóban van, és egyelőre sehol sem találják a folyamat ellenszerét

A világ legnagyobb mértékű népességcsökkenése Kelet-Európában következett be az elmúlt 25 évben – a Bloomberg egy horvátországi vidéki riporton keresztül mutatta be a jelenséget.

  • A Splittől 40 kilométerre fekvő, 23 ezer lakosú Sinj kórházában több mint két éve nem született egyetlen gyermek sem, akkor is csak azért, mert az anya már nem tudott beutazni Splitbe. A szülészetet hamarosan palliatív kezeléseket végző osztállyá alakítják, az utolsó nővérek, akik még szüléseket is levezettek, nyugdíjba mennek.

Számokban: a Világbank adatbázisa szerint 1988 és 2023 között a világ 20 legnagyobb népességcsökkenést regisztráló országa közül 17 kelet-európai volt. Magyarország 9,5 százalékos adattal a világ 12. legrosszabb eredményével rendelkezik.

  • A top 20-ban a három nem kelet-európai ország Görögország, Olaszország és Portugália volt.
  • Egy másik adatsorral mutatjuk be ugyanezt, az európai országok százalékos népességcsökkenését ábrázoltuk 2013 és 2024 között, a keleti országok ebben is jellemzően a negatív tartományban vannak.

Felülnézet: térségünkre általánosságban jellemző, hogy – főleg a fiatalabb – népesség egy része a magasabb életszínvonal reményében elvándorolt a kontinens nyugati felére. Az otthon maradók között így az idősebbek aránya megnőtt, de a fiatalabbak sem terveznek sok gyerekkel, így összességében a termékenységi ráta jellemzően csökken.

  • A kelet-európai átlagos termékenységi ráta 1,49 gyermek, ez messze elmarad a népességfogyást hosszú távon megállító 2,1-es számtól.

Alulnézet: a kelet-európai országok általában csak rövid távú és korlátozott számú munkavállalási engedélyeket adnak ki a főleg ázsiai vendégmunkásoknak, akik hosszabb távon nem maradnak, nem telepednek le az adott országban, ennek ösztönzésétől a politikai vezetők tartanak, mert a lakosság jelentős része ezt ellenezné.

  • A kivándoroltak visszatérését hátráltatja, hogy bár az élet minősége a keleti országokban a rendszerváltás óta sokat javult, a közszolgáltatások (egészségügy, oktatás, nyugdíj) szerkezeti problémáit nem oldották meg, a fizetések alacsonyak, és jelentősek a korrupciós és a jogállamisági problémák.

Mi következik? Horvátországban tavaly népesedési minisztériumot hoztak létre a demográfiai problémák kezelésére. A miniszter a Bloombergnek azt mondta, új jogszabályokkal és ösztönzőkkel igyekeznek növelni a születésszámot és hazacsábítani a kivándoroltakat.

  • Ezekre a célokra idén 685 millió, jövőre 769 millió eurót szánnak (jelenlegi árfolyamon mintegy 274, illetve 308 milliárd forint). Részleteket azonban nem árult el az új intézkedésekről. 
  • Ezek magyar szempontból is érdekesek lesznek, hiszen idehaza a kormány továbbra is töretlenül bízik a gyermekvállalás anyagi ösztönzésének sikerében, pedig az utóbbi években megkérdőjeleződött ezek eredményessége, mivel elképzelhető, hogy a párok csak előrehozták az egyébként is tervezett gyermekek születését.
  • Idehaza csak a többgyermekes nők szja-mentességének fokozatos kiterjesztése a horvát intézkedések többszörösére kerül (persze déli szomszédunk lakossága jóval kisebb, mintegy négymilliós), közel ezer milliárd forintba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHét ábra arról, hogy hogyan öregszik a magyar társadalom2050-re 8,5 millió alá csökkenhet a lakosság.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA hazai családtámogatás már az infláció elszállása előtt sem hozott kimagasló eredménytA családtámogatások jelentős részt tesznek ki a szociális juttatásokból Magyarországon, egy főre jutó összegük mégsem mondható magasnak még a visegrádi régión belül sem.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban értjük, hogy miért születik ilyen kevés gyerek, de az utóbbi pár év így is talányOtt maradhat viszonylag stabil a termékenység a fejlett világban, ahol a társadalmi értékrend alkalmazkodik a megváltozott gazdasági realitásokhoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ Horvátország Kelet-Európa kivándorlás népesség születések termékenységi ráta Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. április 12. 16:53 Adat

A 242 ezres átlagnyugdíj a magyar társadalom jövedelmi egyenlőtlenségeit is mutathatja

Az átlagnyugdíj jelentősen meghaladja azt az összeget, amit jellemzően kapnak az ellátottak. A legtöbben havi 180-200 ezer forintot kapnak kézhez.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.

Vámosi Ágoston
2025. április 13. 13:21 Vállalat

„Általános az elkeseredettség” – legalább 800 ember maradhat munka nélkül Dunaújvárosban

Több mint 70 milliárdot költött az állam a megmentésére, mégis kétséges a Dunai Vasmű jövője. A cseh és román testvércégek helyzete sem biztatóbb.

Bukovszki András
2025. április 13. 06:07 Pénz

Olyan sokba kerül az államadósság-törlesztés, hogy kódolva van Magyarország lemaradása

Az EU-n belül hazánk költötte GDP-jéhez viszonyítva a legtöbbet kamatfizetésre az utóbbi években, ami aggasztó a növekedési kilátások szempontjából.

242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.

Tovább olvasom

Gyengül a dollár, és szabadulnak a befektetők az amerikai kötvényektől, ami meglehetősen szokatlan az olyan válsághelyzetekben, mint ami mostanában jellemzi a világgazdaságot. A ritka és furcsa helyzet Donald Trump intézkedéseinek következménye, amelyek miatt szokatlan kockázatok övezik az Egyesült Államok gazdaságát és kormányzását.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.

Tovább olvasom

Továbbra is nagyon jelentős az ingatlandrágulás országosan és a fővárosban is, de márciusban az előző hónaphoz képest már enyhült az áremelkedés tempója az Ingatlan.com adatai alapján. Az éves bérletidíj-emelkedés üteme is lassult, országosan és Budapesten is.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Tovább olvasom

A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.

Tovább olvasom

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom