Kelet-Európa elfogyóban van, és egyelőre sehol sem találják a folyamat ellenszerét
A világ legnagyobb mértékű népességcsökkenése Kelet-Európában következett be az elmúlt 25 évben – a Bloomberg egy horvátországi vidéki riporton keresztül mutatta be a jelenséget.
A Splittől 40 kilométerre fekvő, 23 ezer lakosú Sinj kórházában több mint két éve nem született egyetlen gyermek sem, akkor is csak azért, mert az anya már nem tudott beutazni Splitbe. A szülészetet hamarosan palliatív kezeléseket végző osztállyá alakítják, az utolsó nővérek, akik még szüléseket is levezettek, nyugdíjba mennek.
Számokban: a Világbank adatbázisa szerint 1988 és 2023 között a világ 20 legnagyobb népességcsökkenést regisztráló országa közül 17 kelet-európai volt. Magyarország 9,5 százalékos adattal a világ 12. legrosszabb eredményével rendelkezik.
A top 20-ban a három nem kelet-európai ország Görögország, Olaszország és Portugália volt.
Egy másik adatsorral mutatjuk be ugyanezt, az európai országok százalékos népességcsökkenését ábrázoltuk 2013 és 2024 között, a keleti országok ebben is jellemzően a negatív tartományban vannak.
Felülnézet: térségünkre általánosságban jellemző, hogy – főleg a fiatalabb – népesség egy része a magasabb életszínvonal reményében elvándorolt a kontinens nyugati felére. Az otthon maradók között így az idősebbek aránya megnőtt, de a fiatalabbak sem terveznek sok gyerekkel, így összességében a termékenységi ráta jellemzően csökken.
A kelet-európai átlagos termékenységi ráta 1,49 gyermek, ez messze elmarad a népességfogyást hosszú távon megállító 2,1-es számtól.
Alulnézet: a kelet-európai országok általában csak rövid távú és korlátozott számú munkavállalási engedélyeket adnak ki a főleg ázsiai vendégmunkásoknak, akik hosszabb távon nem maradnak, nem telepednek le az adott országban, ennek ösztönzésétől a politikai vezetők tartanak, mert a lakosság jelentős része ezt ellenezné.
A kivándoroltak visszatérését hátráltatja, hogy bár az élet minősége a keleti országokban a rendszerváltás óta sokat javult, a közszolgáltatások (egészségügy, oktatás, nyugdíj) szerkezeti problémáit nem oldották meg, a fizetések alacsonyak, és jelentősek a korrupciós és a jogállamisági problémák.
Mi következik? Horvátországban tavaly népesedési minisztériumot hoztak létre a demográfiai problémák kezelésére. A miniszter a Bloombergnek azt mondta, új jogszabályokkal és ösztönzőkkel igyekeznek növelni a születésszámot és hazacsábítani a kivándoroltakat.
Ezekre a célokra idén 685 millió, jövőre 769 millió eurót szánnak (jelenlegi árfolyamon mintegy 274, illetve 308 milliárd forint). Részleteket azonban nem árult el az új intézkedésekről.
Ezek magyar szempontból is érdekesek lesznek, hiszen idehaza a kormány továbbra is töretlenül bízik a gyermekvállalás anyagi ösztönzésének sikerében, pedig az utóbbi években megkérdőjeleződött ezek eredményessége, mivel elképzelhető, hogy a párok csak előrehozták az egyébként is tervezett gyermekek születését.
Idehaza csak a többgyermekes nők szja-mentességének fokozatos kiterjesztése a horvát intézkedések többszörösére kerül (persze déli szomszédunk lakossága jóval kisebb, mintegy négymilliós), közel ezer milliárd forintba.
242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.
Gyengül a dollár, és szabadulnak a befektetők az amerikai kötvényektől, ami meglehetősen szokatlan az olyan válsághelyzetekben, mint ami mostanában jellemzi a világgazdaságot. A ritka és furcsa helyzet Donald Trump intézkedéseinek következménye, amelyek miatt szokatlan kockázatok övezik az Egyesült Államok gazdaságát és kormányzását.
Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.
Továbbra is nagyon jelentős az ingatlandrágulás országosan és a fővárosban is, de márciusban az előző hónaphoz képest már enyhült az áremelkedés tempója az Ingatlan.com adatai alapján. Az éves bérletidíj-emelkedés üteme is lassult, országosan és Budapesten is.
A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.
A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.