Demagóg követelésnek tűnik, hogy árrésstop helyett az élelmiszerek áfáját kellene csökkenteni

20230606- MG 7618
2025.03.14. 15:18
Inkább demagógia, mintsem a gazdálkodás szempontjából megalapozott követelés, hogy az árrésstop bevezetése helyett a különadót vagy az élelmiszerek áfáját kellene csökkenteni az infláció megfékezése érdekében – jelezte az Economxnak az Egyenlő.hu modern szakszervezet. Az áfacsökkentés kérdése azután került újra hangsúlyosan előtérbe, hogy Magyar Péterrel karöltve most már az egész ellenzék áfacsökkentést követel.

Mint korábban megírtuk, a vártnál magasabb februári inflációs adat után Orbán Viktor miniszterelnök kedden bejelentette, hogy március közepétől a 30 alapvető élelmiszerkategória esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot.

Erre azért volt szükség, mert a kormányzat számításai szerint több termék esetében a haszonkulcs indokolatlanul magas volt, azaz jóval drágábban adták a kereskedők, mint a beszerzési ár. Aznapi Facebook-posztjában György László gazdaságstratégiákért felelős kormánybiztos is túlzó áremelésekről írt. 

A miniszterelnök kiemelte, hogy a tojás esetén ez az árrés 40 százalék, a vaj és a tejföl esetén pedig több mint 80 százalék volt. Az árrésstop bejelentését követően lapunk birtokába került a lista az érintett élelmiszerekről. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra számít, hogy 2 százalék körül csökkenhet az élelmiszer-infláció az intézkedésnek köszönhetően.

Kapcsolódó

Közben voltak, akik kételkedésüknek adtak hangot a lépéssel kapcsolatban, például az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Bár elismerték, hogy mivel a korábban bevezetett árstopokhoz képest most szélesebb a kijelölt termékek köre, így nehezebb lesz más élelmiszerekre áthárítani az intézkedés hatását. Pénteken pedig az Economx hasábjain Bubenkó Csaba, az Egyenlő.hu modern szakszervezetek elnöke fejtette ki a véleményét az árrésstopról:  

Indokolt és megalapozott lépés az árrésstop elrendelése a nagy árbevételű láncoknál, amelyek nem mutogathatnak a kormányra azzal, hogy a túlzott adóterhek, például a különadó miatt emelik az egekbe az élelmiszerárakat.

Ezzel párhuzamosan a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik és a Momentum után már a Tisza Párt is konstansan azt szeretné, hogy általános forgalmi adót (áfa) csökkentse le a kormány. Erről csütörtöki cikkünkben részletesen írtunk, értékelve az áfacsökkentést is.

Az áfacsökkentés nem garantálja az alacsonyabb árakat

Az elmúlt években több olyan adócsökkentésre került sor, amelyek az élelmiszer-kereskedelmet uraló cégeknél kompenzálták a különadó vagy az évenkénti béremelések kötelező terheit – világított rá Bubenkó Csaba. 

Az sem garantálná a vásárlóknak az alacsonyabb árakat, ha az összes élelmiszer áfáját levinnék 5 százalékra – közvetítette Bubenkó gondolatait az Economx. Emlékezetes, hogy korábban több terméknél már csökkent a forgalmi adó, ám a fogyasztói árak alakulásából utóbb látható volt, hogy a különbözetet a legtöbb üzlet nem adta tovább a vásárlóknak.

Itt lehetnek az eltúlzó bolti árrések

Bubenkó Csaba felidézte: a kormány az elmúlt években 19-ről 9 százalékra csökkentette a társasági adót (nyereségadó), míg a munkáltatói költségeket 2017 óta 28,5-ről 13 százalékra mérsékelte. Csak ezek az intézkedések milliárdos nagyságrendű összegeket hagytak a vállalatoknál, amit a kiskereskedelemben a multiláncok is élvezhettek.

„Főként, hogy a 2022-es inflációs robbanás után hónapról hónapra horribilis áremeléseket dugtak le a fogyasztók torkán” – emlékeztetett, aminek eredményeként szerinte az élelmiszerüzletek már tavaly ősszel visszaálltak a korábbi forgalmi szintekre, ledolgozták a megelőző két év veszteségeit. Vagyis úgy alakították az árakat, hogy a bevételből még az adók vagy a magasabb szállítási, bérleti, működési költségek mellett is jusson pénz nyereségre, a tulajdonosok zsebébe vándorló osztalékokra.

Ezt csak eltúlzott árrésekkel lehetett megoldani

– jegyezte meg. 

Kitért arra is, hogy a 2020–2024 közötti időszakban több tízmilliárdnyi különadót is leróttak a láncok, ám eközben – a csökkent adók miatt – a személyi ráfordításaik még a béremelések mellett is kevesebbe kerültek. Mindezt úgy, hogy egyébként a kereskedelemben jellemző átlagfizetések nagyjából 15 százalékkal alacsonyabbak, mint a versenyszféra más, fizikai területein alkalmazott bérek.

Így sem lehet azt mondani, hogy a fogyasztói árakat a teljes piacon diktáló külföldi láncok legalább a magyar dolgozóikra sokat költöttek a magyar vásárlók pénzéből

– mondta a szakszervezeti vezető. Bubenkó Csaba szerint az élelmiszerárak nem az adók miatt magasak, ráadásul tőlünk nyugatabbra is ugyanúgy szenvednek a vásárlók, nem igaz, hogy ez magyar sajátosság. Ezért szerinte például a különadóra hivatkozni inkább demagógia, mint megalapozott számítás, és nem utal a leányvállalat vagy a fogyasztók felé tanúsított, felelős gazdálkodásra.

A vevők nem sokat látnának az áfacsökkentésből

A másik gyakori érvelés az, hogy európai viszonylatban itthon túl magas áfa terheli az élelmiszereket, ezért az infláció elleni valódi segítség a forgalmi adó egységes, 5 százalékra csökkentése lenne. Az elnök emlékeztetett: 2010 és 2025 között több alapvető élelmiszer áfakulcsa csökkent annak érdekében, hogy lejjebb menjenek a fogyasztói árak. Eszerint

  • 2014-ben csökkent az élő, egész és félsertés áfakulcsa;
  • 2015-ben a szarvasmarha, juh és kecske áfája mérséklődött;
  • 2016-ban a sertéshús került az 5 százalékos kulcs alá;
  • míg 2017-ben a baromfihús, a nyers és friss tej, valamint a tojás áfája csökkent 5 százalékra.
  • 2018-ban ugyanez történt a hal és a sertés melléktermékeivel,
  • 2019-ben pedig az ESL- és UHT-tej áfája került az 5 százalékos körbe.

A tapasztalatok tehát azt igazolják, hogy az áfacsökkentések vegyes hatással voltak a piacra, az árképzésre, és nem lett egyenes következmény az infláció lassulása.

A példa kedvéért: a tojás ára csak az áfacsökkentés évében 37 forintról 39 forintra nőtt, míg a marhahúsnál is több tíz forintos emeléseket mutattak a statisztikák az adóváltozás után

– idézte fel Bubenkó Csaba. Az adók mellett számos egyéb tényező is befolyásolja az árakat, mint a termelési költségek, az aktuális kereslet és kínálat, a világpiaci nyersanyagárak, a globális események alakulása, a madárinfluenza vagy a száj- és körömfájás-járvány, vagy éppen az az árrés, amiből a kereskedők a költségeket és a nyereséget is kitermelik.

Az alapélelmiszerek széles körében az árrés irányából megfogni az inflációs folyamatot egy jól irányzott, határozott lépés. A kényszerűen csökkenő árak kétségkívül támogatni fogják a családokat a könnyebb megélhetésben

– mondta. Mivel az adóhatósághoz bekötött online pénztárgépeken keresztül minden egyes vállalkozásnál termékenként megállapíthatók a pontos árrések, nem lehet megkérdőjelezni az egyes árucikkeknél mért 40–80 százalékos árréseket, amit most a nagyoknak el kell engedni, míg a kisebb boltokat nem szorítják ilyen présbe.

Már a jövő hét első felében látványosan megjelenik az állami beavatkozás kedvező hatása a legtöbb vásárlót vonzó áruházakban

– jegyezte meg. Bubenkó Csaba ezzel együtt nem számít áruhiányra az árrésstop miatt, mert az hátrányt hozna az éles piaci versenyben, és nem tart attól sem, hogy az áruházak leépítésekkel reagálnak a korlátozásra.

Már így is krónikus munkaerőhiány van a kereskedelemben, és több cégnél mostanra racionalizálták az állományt, így a létszám további csökkentése már a működést és a szolgáltatás színvonalát veszélyeztetné az árulogisztika, a kiszolgálás területein. Ez nem érdeke a vállalkozásoknak, hiszen a forgalom visszaesését és versenyhátrányt okozna – fejtette ki.

(Borítókép: Németh Kata / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.

április 15., 09:30

  • Gazdaság
Pattanásig feszült a húr húsvét előtt a boltokban

Pattanásig feszült a húr húsvét előtt a boltokban

A húsvét leginkább a friss, tradicionális termékekről szól.

április 14., 19:19

  • Gazdaság
Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól

Nem érzik magukat biztonságban, sokan börtönbüntetéstől vagy deportálástól tartanak.

április 15., 06:23

  • Gazdaság
Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH

Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH

Gyorsított ágazati vizsgálatokat indítottak a tej, a tejtermékek és a tojás hazai piacán.

április 15., 11:23

  • Gazdaság
A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t

Eggyel magasabb osztályzatot adott a nemzetközi hitelminősítő.

április 15., 08:44

  • Gazdaság
Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat

Ha ilyen termékeket vásárolt, semmiképp se fogyassza el!

április 15., 09:46

  • Gazdaság
Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek

Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek

A hamis biztonságérzetük is közrejátszhat ebben.

3 órája

  • Gazdaság
Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén

Változik a boltok nyitvatartása.

április 15., 12:22

  • Címlapon
Kovács Kati: Télen a szomszéd megengedte, hogy egy szál petrezselymet kikaparjak a földből

Kovács Kati: Télen a szomszéd megengedte, hogy egy szál petrezselymet kikaparjak a földből

Hatvanéves jubileumot ünnepel nyáron az MVM Dome-ban.

2 órája

  • Gazdaság
Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

Az MNB-botrány után Varga Mihály kezdeményezi a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését

A kormány részéről Gulyás Gergely tárgyal az MNB új vezetésével.

április 15., 12:02

  • Gazdaság
Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke

Az egyik szakportál a KSH adatai alapján kezdett vizsgálódni a számok között.

április 14., 15:59

  • Gazdaság
Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben

Mintegy 10 százalékkal emelkedett a prémium dízel fogyasztása az előző időszakhoz képest.

április 14., 16:35

  • Gazdaság
Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok

New York vezet, igaz, van egy hely Európában, ahol a lakosság több mint 40 százaléka dollármilliomos.

április 13., 11:27

  • Gazdaság
Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén

Ünnepi időszakokban mégsem mondanak le a fogyasztók az édességről.

április 14., 17:00

  • Címlapon
Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Az utasok közül hárman kiúsztak a partra.

9 perce

  • Címlapon
Túl közel kerültek orosz repülőgépek a NATO légteréhez, brit vadászgépek állították meg őket

Túl közel kerültek orosz repülőgépek a NATO légteréhez, brit vadászgépek állították meg őket

Először vetették be a légvédelem megerősítésére szolgáló Royal Air Force-gépeket.

1 órája

  • Címlapon
Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak

Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak

A vámok árnyékában hamarosan rossz hír várhat a forintra.

6 órája

  • Gazdaság
Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói

Háromezer vízmintát elemeztek a szakértők.

április 15., 12:31

  • Gazdaság
Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is

Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is

Pattanásig feszülnek az indulatok.

április 13., 10:32

  • Gazdaság
Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét

Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét

A hivatal infóvonala hosszított ügyeletben várja a kérdéseket.

április 13., 09:59

  • Gazdaság
Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt

Év végére akár 3700 dollárba is kerülhet egy uncia arany.

április 14., 14:50

  • Gazdaság
Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak

Ezt két nagyobb árzuhanás előzte meg.

április 14., 10:57

  • Címlapon
Európa felfegyverkezésének váratlan nagy nyertese lehet

Európa felfegyverkezésének váratlan nagy nyertese lehet

Költséghatékonyan állítják elő a technológiailag fejlett, NATO-kompatibilis fegyverrendszereket.

4 órája

  • Gazdaság
Kígyózó sorokban állnak az ázsiaiak, hogy lássák a magyar csodát

Kígyózó sorokban állnak az ázsiaiak, hogy lássák a magyar csodát

Így hódítanak honfitársaink a világ túloldalán.

április 13., 19:00

  • Gazdaság
Proteinszeletet hívtak vissza a forgalomból

Proteinszeletet hívtak vissza a forgalomból

Minden üzletükben felfüggesztették az értékesítését.

április 13., 12:46

  • Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel

Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.

április 14., 09:57

  • Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja

Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.

április 14., 10:56

  • Gazdaság
Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz

Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz

Akkora emelés jön, hogy kiesik a cigi az emberek szájából.

április 14., 13:13

  • Gazdaság
Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Nincs tér a további albérletdrágulás előtt, ám aki telket venne, kösse fel a nadrágot

Az Index összefoglalója a legfrissebb ingatlanpiaci mozgásokról.

április 13., 17:00