Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. március 14. 13:21 Közélet, Vállalat

Mi lenne, ha minden élelmiszer árrését befagyasztaná a kormány?

Durvább beavatkozás is jöhet, akár minden élelmiszerre kiterjeszthetik az árrésstopot, ha a kereskedők más termékek áremelésével keresik vissza a hétfőtől 30 termékre vonatkozó árrésstop miatt kieső profitot – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.

Miért fontos ez? A korábbi árstopoknál a boltok más termékek áremelésével védték meg a profitjukat, és amikor az árstop megszűnt, a nyomott árak visszapattantak a piaci szintre, de a többieknél árcsökkentés nem volt, így az árstop hosszú távon valószínűleg növelte, nem pedig csökkentette az inflációt.

  • Ugyanez a logikus piaci reakció az árrésstopnál is várható lesz, erre készül a kormány, már előre jelezve, hogy ezt nem akarja megengedni.

Mi várható? A belengetett intézkedést kétféleképpen is lehet értelmezni:

  1. Minden élelmiszer árrése 10 százalékossá válik, ez olyan brutális egységesítő beavatkozás lenne, amelynek a következményei szinte felmérhetetlenek, lényegében kiskereskedelmi szinten megszűnne a nagy boltok közötti árverseny.
  2. A 30 alaptermék árrésre 10 százalékos lesz, a többiét pedig befagyasztják, például az év eleji szinten.
  • Elméletileg a második eset mutatna a kormány célja felé, mert 30 termék fogyasztói ára többé-kevésbé csökkenne, a többiét pedig csak akkor lehetne megváltoztatni, ha a beszerzési vagy a nagykereskedelmi ár is megváltozik, az is nő vagy csökken.
  • Mivel a miniszterelnök is utalt erre, vélhetően a kormány is tisztában van azzal, hogy ez a lépés elég kiszámíthatatlan következményekkel járhat. A nagy boltláncoknak ugyanis muszáj lenne védeni a profitjukat, de az árakat már csak úgy csökkenthetnék vagy növelhetnék, ha azt a teljes élelmiszer-ellátási láncon végigfuttatják.
  • Ez a jelenlegitől alapvetően eltérő piaci működéshez vezetne, de a vezető boltláncok nagyon erős tárgyalási pozícióban vannak, így vélhetően többnyire mégiscsak hozzájuk kellene alkalmazkodnia a teljes láncnak.
  • A kisebb boltokra hiába nem vonatkozik az árrésstop, ha a nagy boltokban emiatt olcsóbbá válnak az alapvető élelmiszerek, akkor azt nekik is követniük kellene, de erre csak korlátozott mértékben képesek.

Tágabb kontextus: a kormány azzal érvel, hogy az ukrán háború a békéhez közeledik, az import olcsóbbá vált (ezek erősen vitatható állítások), a gáz és az olaj ára alacsonyabb, emiatt várható lenne az élelmiszerárak csökkenése.

Igen, de: a GKI friss elemzése szerint a kiskereskedelmi láncok közel annyira emelték az áraikat 2021 és 2024 között, amennyivel drágábban vették meg az élelmiszeripari vállalatoktól a feldolgozott élelmiszert. 2024-ben pedig alapvetően azért emelkedtek jobban a bolti árak, mert a cégek áthárították a kiskereskedelmi adó emelését a fogyasztókra.

  • A termelői árak növekedése mögött számos külső piaci tényező is áll, de a kormányzati intézkedések hatása is jelentős: emelkedtek a hatósági díjak, megjelent a gyártói felelősségi rendszer (ERP) költsége, és emelkedtek a bérköltségek is (ennek a kormány elvárásai szerint még nagyobbnak is kellett volna lennie).
  • Az ársapkával való folyamatos fenyegetésnek is lehetett olyan hatása, hogy a boltok addig emelték meg áraikat, amíg még volt erre lehetőség. (Miközben egyébként számos esetben csökkentettek is, csak épp nem a kormánynak elégséges mértékben.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJól hangzik a 10 százalékos árrés, de miből fizetnek majd bért a kereskedők?Az élelmiszer-üzletek forgalmának harmadát-negyedét érintheti a tegnap bejelentett árrésstop. A láncok átlagos árrése eddig 30-35 százalék volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok magyar tulajdonú boltot dönthet be az árrésstop egymilliárdos határaBár a kisebb boltok többségére nem vonatkozik majd az árrésstop, 120-150 magyar vállalkozás nem ússza meg. Ők még nem tudják, hogyan élik túl.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk37 éve kezdték szabadjára engedni a bolti árakat, a Túró Rudi bánta leginkábbMintha egy másik galaxisban lett volna az árhivatal végső korszaka, mégis érdekes összevetni a mai árakat a 37 évvel ezelőttiekkel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat áremelés árrésstop árstop élelmiszer kiskereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:13 Közélet

Egyre többen látják úgy, hogy már a 2 százalékot sem éri el idén a magyar gazdasági növekedés

Elmaradt az év elejére beharangozott fordulat, ráadásul a kereskedelmi háború és a választások előtti költségvetési kiköltekezés is kockázatot jelent.

Jandó Zoltán
2025. április 16. 14:17 Közélet, Vállalat

Az UEFA-n kívül senki nem hiszi el Mészáros Lőrincnek, hogy eladta a focicsapatát

Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.

Minél nagyobb egy vállalkozás, annál digitalizáltabb, és bár a nagyobbak optimistábban tekintenek a jövőbe, a mikrocégek számára is nyitva áll az út a növekedés irányába – derült ki a Mastercard frissen publikált, több mint 1200 magyar kkv válaszait tartalmazó, reprezentatív kutatásából. Szoros tehát az összefüggés a digitalizáció által elősegített hatékonyságjavulás és a cégek mérete között, de a katás egyéni vállalkozók és a mikrocégek is könnyen előre léphetnek egy-két jól kiválasztott fejlesztéssel.

Tovább olvasom

(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.

Tovább olvasom

Felkerült az adóhatóság „nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózókat” összesítő listájára az Eurovéd Security Zrt. őrző-védő cég.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 14. 15:30 Világ

Türkmenisztán a világ egyik leggazdagabb országa lehetne, de csapdába került

Rengeteg földgáz van az országban, de geopolitikai okok miatt nem tudják elszállítani a vevőkhöz.

Tovább olvasom

Az idei almatermés egy része is elfagyhatott a múlt heti váratlanul hideg időjárás miatt. Az ország északnyugati része ugyan megúszta a mínuszokat, de máshol -1 és -6 fok között alakult a hőmérséklet hajnalban.

Tovább olvasom

Sikerrel zárult az az árverés, amelyet Esztergom első kórházának értékesítésére írt ki a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV).

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 14. 06:00 Közélet, Világ

Magyarország után Amerikába is megérkezett a személyelvű gazdaságpolitika

Szűk hatalmi érdekek mentén próbálják alakítani az üzleti viszonyokat, ami gazdaságilag több problémát okoz, mint amennyi politikai hasznot hajt.

Tovább olvasom

Ismét eladó az egykori Dunaferr vagyona. A brit-indiai Liberty Steeltől felszámolásba került két cég jövőjén 2600 munkavállaló sorsa múlik. Az esetleges befektetők április 23-áig tehetnek ajánlatot.

Tovább olvasom

Bukovszki András
2025. április 13. 06:07 Pénz

Olyan sokba kerül az államadósság-törlesztés, hogy kódolva van Magyarország lemaradása

Az EU-n belül hazánk költötte GDP-jéhez viszonyítva a legtöbbet kamatfizetésre az utóbbi években, ami aggasztó a növekedési kilátások szempontjából.

Tovább olvasom

Gergely Péter
2025. április 12. 19:04 Pénz

Ismét hajtanak a betétesek pénzére a bankok

Több pénzintézet is versenyképes, az állampapír-hozamoknál magasabb lekötött betéti kamatokkal küzd a lakossági ügyfelek megtakarításaiért.

Tovább olvasom