Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren

2025 / 03 / 14 / Felkai Ádám
Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren
Évmilliókkal ezelőtt egy titokzatos jelenség söpört végig a Naprendszeren, hatalmas gáz- és porfelhőt hozva magával.

A legújabb kutatások szerint mintegy 14 millió évvel ezelőtt a Földet és az egész Naprendszert is elnyelte a Radcliffe-hullámnak nevezett gigantikus képződmény, amely körülbelül 9000 fényév hosszan húzódik, tele gázzal, porral és fiatal, formálódó csillagokkal.

Korábban az asztrofizikusok úgy vélték, hogy a bolygónk nagyjából 13 millió évvel ezelőtt keresztezhette ezt a hatalmas hullámot, ami Catherine Zucker, a Harvard Egyetem asztrofizikusa szerint egy igazi „szupernóva-kitörési fesztivált” idézett elő. Efrem Maconi, a Bécsi Egyetem kutatójának új vizsgálatai azonban azt mutatják, hogy az esemény még jelentősebb volt, és nemcsak a Földet, hanem az egész Naprendszert érintette – számol be róla a New Scientist.

Az Európai Űrügynökség Gaia űrtávcsövének adatait felhasználva Maconi csapata megvizsgálta a Radcliffe-hullámban újonnan képződött csillagok és a környező gázfelhők elhelyezkedését, majd ezt összevetették Naprendszerünk számított űrbéli pályájával. Az elemzés során arra a következtetésre jutottak, hogy a Nap és a Radcliffe-hullám nagyjából 12-15 millió évvel ezelőtt került egymáshoz közeli helyzetbe, és a Naprendszer ténylegesen keresztül is haladt a hullámon, körülbelül 14 millió évvel ezelőtt.

Maconi rámutatott, hogy ez a jelenség a Földről látható égbolt látványát is jelentősen megváltoztathatta.

„Amikor egy sűrűbb csillagközi régióban haladunk át, a csillagoktól érkező fény tompábbá válik” – magyarázta Maconi.

„Olyan lehetett, mintha egy ködös napot éltünk volna meg.”

Ősi, titokzatos radioaktív tevékenységet detektáltak a Csendes-óceán mélyén Az anomáliát a berillium-10 radioaktív izotóp szintjében vették észre a Csendes-óceán mélyén. Ez a kiugrás egy kozmikus esemény emlékét őrizheti.

Ennek az eseménynek azonban nem csupán az égbolt látványára lehetett hatása. Egyes kutatók szerint a Radcliffe-hullámon való áthaladás szerepet játszhatott a középső miocén korszak jelentős lehűlésében is, amely globális hőmérséklet-csökkenést és tartós jégtakarók kialakulását eredményezte. Ralph Schoenrich, a londoni University College klíma- és fizikaprofesszora azonban továbbra is óvatosságra int. Schoenrich szerint ugyanis a geológiai tényezők jellemzően erősebbek, mint a kozmikus hatások.

„Általános szabály, hogy a geológiai tényezők messze felülmúlják a kozmikus események hatását” – hangsúlyozta Schoenrich. „Ha kontinensek költöznek át vagy az óceáni áramlatok megváltoznak, már önmagában az is komoly klímaváltozáshoz vezethet. Ezért rendkívül szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy szükséges-e bármi további magyarázat.”

(Kép: Pixabay/Nordseher)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!