A világ legkisebb mikrokontrollere akkora, mint egy borsszem

2025 / 03 / 14 / Bobák Áron
A világ legkisebb mikrokontrollere akkora, mint egy borsszem
A Texas Instruments által kifejlesztett technológia komoly áttörést hozhat az apró elektronikai eszközök tervezésében.

A mikrovezérlők a modern elektronikai eszközök egyik legfontosabb építőkövei, amelyek a távirányítóktól kezdve a pacemakereken keresztül az autókig szinte minden eszközben megtalálhatóak, ahol intelligens vezérlésére van szükség. Az egyetlen lapkára integrált processzorból, memóriából és kimemeti valamint bemeneti perifériából álló miniatűr számítógépek egyszerű felépítésük, kompakt méretük és alacsony energiafogyasztásásuk miatt
különösen az olyan, kis számítási teljesítményt igénylő feladatokra alkalmasak, ahol a helytakarékosság és a költséghatékonyság döntő szempont.

A Texas Instruments nemrég újabb komoly mérföldkövet ért el ezen a területen, hiszen az amerikai cégnek egy olyan mikorkontrollert (MCU) sikerült kifejlesztenie, ami 38%-kal kisebbik a jelenlegi legkisebb ilyen eszköznél. A hírről beszámoló Tom’s Hardware szerint

az MSPM0C1104 mindössze 1,38 mm² méretű, vagyis nagyjából akkora, mint egy borsszem,

ehhez képest pedig egészen lenyűgöző műszaki specifikációval rendelkezik: a mikrovezérlő egy 24 MHz-es Arm Cortex-M0+ processzort tartalmaz 16 KB flash memóriával és 1 KB SRAM-mal. Ezen kívül rendelkezik egy 12 bites analóg-digitális átalakítóval (ADC) három csatornával, hat általános célú bemeneti/kimeneti (GPIO) tűvel, valamint szabványos kommunikációs interfészekkel, mint például UART, SPI és I²C. Az eszköz emellett rendkívül energiahatékony is, hiszen a fogyasztása működés közben mindössze 87 μA/MHz (mikroamper per megahertz), készenléti állapotban pedig csak 5 μA-t fogyaszt.

Az új MCU széles hőmérsékleti tartományban, -40°C és 125°C között működik, ami alkalmassá teszi ipari és orvosi alkalmazásokra, a gyártó szerint pedig az ára tömeges megrendelés esetén mindössze 20 cent darabonként, ami rendkívül költséghatékony megoldást kínál a gyártók számára.

(Fotó: Texas Instruments)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Így készíthetsz magadból valósághű akciófigurát a ChatGPT segítségével
Így készíthetsz magadból valósághű akciófigurát a ChatGPT segítségével
A Ghibli-őrület szép lassan lecsengett, de a ChatGPT képgenerátora továbbra is lázban tartja a felhasználókat.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!