Éltető kert

Korán ébredő virágzóink

A kertben járva a saját szemünkkel láthatjuk a természet ébredését: nemcsak a hagymás növények hozzák meg a színt a télen kimerült ágyásokba, hanem azok a legkorábbi ébredők is, amelyek elsőként kínálják fel virágaikat beporzóinknak. Közülük hoztunk most párat.

Kifejlett korára egy igazi hercegnője a kertnek: a babarózsa (Prunus triloba) bármilyen színű fajta is legyen, a maga finomságával és kecsességével minden ágyásban kiemelkedik. Dúsan tömött, dupla szirmú virágait közvetlenül a vesszőkön hozza, teljesen beborítva azokat. Világos, szellős helyen és humuszban gazdag talajban nagyon jól érzi magát – ha ezt kiegészítjük egy virágzás utáni visszametszéssel, akkor sokáig teljes pompájában ragyoghat.

A Prunus trilopa ’Multiplex’ akár a háromméteres magasságot és átmérőt is elérheti, ráadásul gyökérsarjakkal könnyen szaporodik, így ha a hely adott, egész szép kis állománya tud kialakulni. Nagy előnye az is, hogy

szárazságtűrő faj, és különösebb gondozást sem igényel, így mindenképpen érdemes ültetnünk belőle: fajtától függően március végétől egészen májusig virágozhat.
a pink sakura bloom close up texture

Fotó: 123RF 

Sokan csak erdészeti növényként vagy konyhai felhasználásáról ismerik, azonban a húsos som (Cornus mas) dísznövényként is megállja a helyét. Már februárban is virágozhat, de igazán március közepén mutatja meg szépségét, amikor a vesszőin megjelennek élénk sárga virágai.

Fagytűrő, betegségekre nem fogékony növény, ami akár az ötméteres magasságot is elérheti 

– lassú növekedésének és könnyű alakíthatóságának köszönhetően kiválóan alkalmazható dísznövényként is. Augusztus-szeptemberben érnek be szintén dekoratív, piros színű ehető termései, amelyek C-vitaminban gazdagok.

Scenery of Cornus officinalis flower festival in Gurye

Fotó: 123RF  

A kikeleti bangita (Viburnum bodnantense) február-márciusban virágzó, kifejezetten lassan növekedő növény, ami legfeljebb három méter magasra nő. Mélyen erezett, sötétzöld levelei a virágok nyílása után jelennek meg vöröses-bronzos színükkel, majd később sötétzöldre változnak. Illatos, fehér-rózsaszín virágai kedveltek a korán kelő beporzók körében- ültetésével segíthetjük az ő ébredésüket is.

A naposabb fekvést és a tápanyagban gazdag talajt kedveli, és ha úgy látjuk, nem érzi annyira jól magát, érdemes egy kevés plusz tápanyaggal is segítenünk fejlődését.

Fotó: Wikipedia / Giraffenigel 

A pompás japánbirs (Chaenomeles speciosa) szintén az elsők között hozza virágait. Maximum háromméteresre nővő cserje, ami piros vagy lazacszínű virágait az enyhébb teleken már februárban is hozhatja félig csupasz ágain. A napos vagy félárnyékos helyet és a savanyú talajt kedveli- vízigénye közepes.

A Chaenomeles japonica és a pompás japánbirs keresztezéséből létrehozott Chaenomeles x superba is egy korai virágzású növény, ami áprilisban hozza virágait- ez fajtától függően lehet barack, rózsaszín vagy piros színű is.

ornamental shrub - spring flowering

Fotó: 123RF 

A liliomfa (Magnolia) sem maradhat ki a sorból, ami egy 3-5 méter magasra nővő, szélesen terebélyesedő, lombhullató cserje. Gömbölyded, laza koronát fejleszt, ami a földhöz közel ágazik, és még a levelek megjelenése előtt virágba borul. Tenyérnyi nagyságú virágai igazán figyelemreméltóak: a bimbók már ősszel megjelennek az ágakon, áttelelnek, majd kora tavasszal megduzzadnak és kibomlanak.

Beautiful magnolia flower on tree

Fotó: 123RF 

Több fajtája is ismert: legdúsabb koronája és legtöbb virága a rózsaszín fajtáknak van, ilyen a Magnolia Iolanthe, a Magnolia Royal Crown és a Magnolia Alexandrina is.

Napos, helyre ültessük, és ha szeretnénk egy igazán szép növényt nevelni belőle, akkor évente pár alkalommal locsoljuk meg rhododendronoknak ajánlott tápanyaggal.

Nyitókép: 123RF

 

Ajánljuk még:

„Kandi komló felhág a sövényre” – hajtásait kóstoltad már?

A tavaszi vadnövények közül az egyik legízletesebb a vadkomló zsenge hajtása. Ennél kellemesebb ízű, enyhén kesernyés, roppanós vadnövény alig akad más az erdőn-réten. Nem véletlenül nevezi a népnyelv vadspárgának, hiszen az íze megszólalásig hasonlít a spárgáéhoz, és ha felnagyítjuk a komlóhajtás csúcsát, majdnem teljesen úgy fest, mint a zöld spárga hegye. Tehát, kalandra fel, nézzük meg, mire is jó a komló, miként kerülhet a tányérunkba!