Jórészt elvesztették az ukránok Kurszkot, de ez most még jól is jöhet nekik
Döntő részben fel kellett adniuk az Oroszország nemzetközileg elismert határain belül korábban elfoglalt területet az ukrán csapatoknak, ami katonailag hátrányos, diplomáciailag viszont könnyebbé teheti az ukránok számára, hogy egyértelműen Oroszországra hárítsák a háború folytatásának felelősségét.
Előzmények: az ukrán hadsereg tavaly augusztusban tört be Oroszország szuverén területére, első alkalommal azóta, hogy Oroszország megtámadta 2014-ben, majd 2022-ben.
Az offenzíva csúcsán mintegy 1300 négyzetkilométert tartottak az ukránok megszállva, ebből mostanra legfeljebb 200 maradt, és könnyen lehet, hogy már csak utóvédharcokat folytatnak, és idő kérdése a teljes kivonulás.
Bár sokan hozták összefüggésbe az ukrán vereséget az amerikai fegyverzeti és hírszerzési támogatás felfüggesztésével, ennek alig lehetett hatása. A fő probléma, hogy már eleve nem sikerült elérni az offenzíva tervezett területi céljait, és csak egyetlen igazán használható utánpótlási vonalra támaszkodhattak az ukránoknak.
Február végétől az orosz előrenyomulás ezt jórészt használhatatlanná tette dróntámadásokkal, így csak idő kérdése volt, hogy mikor kényszerül visszavonulásra az ukrán hadsereg.
Tágabb kontextus: közben az ukrán és az amerikai tárgyalások eredményeként Ukrajna beleegyezett egy 30 napos, feltételek nélküli tűzszünetbe, amitől korábban vonakodott. Ez azonban csak akkor lép életbe, ha az oroszok is belemennek.
Az orosz vezetés korábban azt nyilatkozta, hogy szó sem lehet tűzszünetről vagy békéről, amíg ukrán csapatok vannak a kurszki területen. Ez a probléma megoldódni látszik.
Az eddigi nyilatkozatok alapján Oroszország nem lelkesedik a tűzszünetért, de cikkünk megjelenéséig Vlagyimir Putyin elnök nem nyilvánított véleményt.
Alulnézet: nem egyértelmű, hogy a harctéren kinek jönne jobban 30 nap tűzszünet. Az utóbbi egy év egésze alapján valószínűleg inkább az ukránoknak, akik fogyatkozó gyalogsága egyre nehezebben bírta a felmorzsoló harcokat.
Pont az utóbbi hetekben azonban több fontszakaszon is kissé visszább tudták szorítani a kimerült és legjobb erőivel Kurszkra koncentráló orosz hadsereget, amelynek lenne ideje átcsoportosítani ezeket a csapatokat Ukrajnába.
Felülnézet: az ukrán vezetés valószínűleg azért egyezett bele mégis a tűzszünetbe, mert vissza akarta szerezni az amerikai fegyverzeti és hírszerzési támogatást, ami sikerült is. Emellett már nem lehet azzal vádolni, hogy ők lennének a béke akadályai, amit számtalanszor hallhattunk az orosz és magyar kormánytól, illetve ezek médiájától.
Az oroszok azonban sok céljukat még nem érték el: messze nem ellenőrzik a 2022 őszén annektált négy ukrán megye száz százalékát, és nincs biztosítva, hogy egy esetleges hosszabb fegyverszünet vagy béke alatt Ukrajna nem lesz képes erősíteni hadseregét – ami akadályozná az ország későbbi teljes orosz befolyás alá vonását.
Ráadásul most jó eséllyel kisebb diplomáciai összetűzéssel jár a tűzszünet elutasítása az Egyesült Államokkal, mint 30 nap után a felrúgása. Bár Donald Trump elnök eddig számos engedményt tett Oroszországnak, új szankciókkal fenyegetett arra az esetre, ha az oroszok nem egyeznek bele a fegyvernyugvásba.
Mi következik? Ez Vlagyimir Putyinon múlik, aki kivételesen egyenruhában tett látogatást a kurszki szektorért felelős parancsnokság központjában.
Az orosz rendszer ismerői leginkább időhúzásraszámítanak tőle, amíg kideríti, hogy mennyi további engedményt képes kisajtolni az amerikai kormányból.
Hosszabb távon lépései azon múlhatnak, úgy ítéli-e meg, hogy felmorzsoló háborújával képes összeroppantani Ukrajnát. Ha a válasz igen, akkor csekély esélye van a fegyverek elhallgatásának.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.
A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.