Krausz Gábor
A tavasz egyik jele az is, hogy a madarak ilyenkor az autók, házak ablakát támadják. Mi az oka ennek a viselkedésnek és hogyan védhetjük meg a madarakat és az ablakokat ebben az időszakban? Mutatjuk!
Nemcsak Magyarországon és Európában, de más kontinenseken is rendszeresen megfigyelhetők tavasszal az autók visszapillantó tükrét, szélvédőjét vagy házak, irodák ablaküvegét mániákusan csipkedő, kopogtató madarak. Mutatjuk, mi áll e mögött a jelenség mögött és azt is, mivel előzhető meg!
Akár napokig visszatérve, órák hosszat támadják ilyenkor, tavasszal a madarak a különböző üvegfelületeket. A jelenség hátterében a madarak költési időszakának kezdetével felerősödő területféltő magatartása és ezzel összefüggésben a civilizációs környezet "tükörkép-szennyező" hatása áll a Magyar Madártani Egyesület (MME) szerint. Leegyszerűsítve: azért támadják a madarak az ablakokat, mert nem tudják, hogy abban saját magukat látják és ilyenkor egy vélt ellenséggel hadakoznak.
Tavasszal, a hosszabbodó nappalok hatására a hímek fészkelőhelyet keresnek maguknak és leendő párjuknak. Ennek a határait énekléssel jelölik ki, miközben keresik a rivális hímeket. Az éneklés nem egy helyben történik, hanem a terület körül repülve. Ilyenkor az állat rövidebb-hosszabb időre megáll és szó szerint körbeénekli a területét, amihez magaslati pontokat használ, például a parkoló autókat. Baj akkor van, ha eközben meglátja magát valamilyen tükröződő felületen, ekkor ugyanis elkezdődik az akár napokig, több órán át tartó harc a tükörképpel. A viselkedés leggyakoribb kiváltója az autók visszapillantó tükre és hátsó szélvédője, de a madarakat bármilyen tükröződő felület (például ablakok) és természetesen a számukra hozzáférhető helyre kitett tükör is megtréfálhatja.
Bármilyen jópofának tűnjenek is ezek az erőlködő madarak, a vizuális környezetszennyezés könnyen veszélyessé válhat a számukra, mert a tükörképükkel vívott mániákus harc a madár végkimerüléséig is tarthat. Ráadásul a jelenség az üveg és az autó összepiszkításával, akár betörésével járhat.
A viselkedést kiváltó okot, vagyis a tükröződést kell ideiglenesen megszüntetni. Az ablakok esetében a szúnyogháló és a függöny is segíthet, de az is jó megoldás, ha valamilyen papírt ragasztunk rá, mondjuk cellux segítségével. A visszapillantó tükrök esetében a legegyszerűbb, ha behajtjuk vagy zoknit húzunk rá. A szélvédők estében a különböző árnyékolók használata ajánlott. Ezeket a megoldásokat lehet megelőzésként is alkalmazni, de főleg akkor érdemes, ha észrevesszük, hogy egy madár magával harcol valamelyik hozzánk tartozó üvegfelületnél.