auto

Véget ért a Northvolt története

elektromosautó-akkumulátor

Novemberben Amerikában kértek csődvédelmet, februárban a Scaniával állapodtak meg, mindeközben pedig 1,2 milliárd dollárra lett volna szükség rövid távon.

Elfogyott az idő és a pénz is.

Csőd

Csődöt jelentett Svédországban a Northvolt, amely egykor Európa nagy reménysége volt a kínai akkugyártás dominanciájának megtörésére.

A hír talán senkinek nem sokkoló, hiszen tavaly sokat foglalkoztunk mi is azzal, hogy bajban van a vállalat, sőt szeptemberben megírtuk annak az állítólagos belsős informátornak a véleményét is, aki szerint nem is véletlen a sok technológiai nehézség, ami miatt nem tudott gazdaságosan akkut gyártani és szállítani a cég.

Szabotázs: a kínai beszállító direkt gáncsolta el az európai akkugyártót?

Tavaly novemberben azután csődvédelmet kért a vállalat Amerikában, ami azt jelentette, hogy haladékot kaptak a hitelezők és beszállítók kifizetésére, hogy eladják, amit lehet és rendezni tudják a számlákat. A cég ekkor már nyolcmilliárd dolláros adósságállományt tolt maga előtt és a túléléshez rövid időn belül 1,2 milliárdra lett volna szükségük.

Azonban fő részvényesek, mint a Volkswagen Csoport, a Goldman Sachs befektetési bank, vagy a Scania ekkor már nem akartak pénzt önteni a feneketlen zsákba.

Nem marad akku nélkül a Scania a Northvolt csődje után

Idén februárban utóbbi vállalattal állapodtak meg a teherautó-gyártóval közösen üzemeltetett akkugyár átadásáról hatmillió dollár ellenében, ám most még ez is a csődeljárás kimenetelétől függhet. Más ügyfelek, mint például a Porsche, szintén gondban lehetnek, mivel a Northvolt lett volna hamarosan debütáló új modellek exkluzív akkuszállítója.

Megvette a VARTA villanyautós üzletágát a Porsche

A vállalat közleménye szerint a Northvolt AB, Northvolt Ett AB, Northvolt Labs AB, Northvolt Revolt AB és Northvolt Systems AB nevű cégeik jelentettek most csődöt, de állítólag, a lengyel leányvállalat is ebbe a körbe tartozik. A svéd bíróság most kijelöl egy csődbiztost, aki felügyeli, illetve irányítja a további lépéseket. A Saab csődje óta ez a legjelentősebb hasonló bejelentés az ország történetében.

A lépés az észak-amerikai és német leányvállalatokat nem érinti, az ő sorsukról később döntenek.

Csődvédelmet kért az európai akkugyártó

Biró Balázs

A fenntartható közlekedés elkötelezett híve, akit elsősorban a Tesla céltudatos és piacot felforgató tevékenysége rántott magával ebbe a világba, így publikációi elsősorban erre a területre koncentrálnak.