A Mercedes bevezeti a fenntartható karbon kompozitokat – Először a versenypályán

A Mercedes bevezeti a fenntartható karbon kompozitokat – Először a versenypályán
ESGHírek  |  2025. 03. 12., 11:25

Az autógyártó újabb öles lépést tesz a fenntartható működés felé, amivel komoly céljai is vannak. Az új karbon kompozitok „a világ leggyorsabb tesztlaboratóriumába” kerülnek.

A Mercedes 2025-ben fenntartható karbon kompozitokat épít be az új Forma-1-es autójába, a W16-ba, ezzel is támogatva a vállalat célját, hogy 2040-re karbonsemlegessé váljon. A versenyautók anyagának jelenleg 75 százaléka karbon kompozit, amely rendkívüli szilárdsága és kis tömege miatt nélkülözhetetlen az autósportban. A Mercedes célja, hogy 2025-től minősített, fenntartható karbon kompozitokat alkalmazzon a versenyautóin – persze anélkül, hogy ez kompromisszumot jelentene a teljesítményben. És ez messze nem csak a versenypályán válik fontossá a jövőben.

Új technológia a fenntartható autózásért

A karbon kompozitok két fő összetevőből állnak: szénszálakból és gyantából. Az új fenntartható anyagok kifejlesztéséhez a Mercedes két külön projekten dolgozik, amelyek egyike a szénszálakra, a másik a gyantarendszerre koncentrál. A fejlesztést az INEOS Nitriles, a Toray, a Syensqo és a Sigmatex vállalatokkal együttműködve hajtják végre.

Egy-egy karbon kompozit alkatrész akár nyolc beszállító közreműködésével készül el, és szigorú tesztelési folyamaton megy keresztül, mielőtt beépítenék a versenyautókba. A Mercedes az FIA-val is együttműködik, hogy biztosítsa: az új anyagok teljesítménye megfelel a száguldó cirkusz követelményeinek.

„A Forma-1 a világ leggyorsabb tesztlaboratóriuma, és ezek az innovációk kulcsfontosságú lépést jelentenek a sport fenntarthatóbbá tételében. Az innováció hajtja a teljesítményt, és ezek a fejlesztések a jövő iparágainak alakítását is segíthetik, legyen szó a repülésről, az űriparról vagy technikai teljesítményekről” – áll a partnercégek közleményében.

A Mercedes tesztelési folyamata

A fenntartható karbon kompozitokat laboratóriumi körülmények között tesztelik, mielőtt beépítenék az autókba. Az átmenet a laborból a versenypályára további teszteket és validációt igényel, hogy az új anyagok viselkedése tökéletesen megfeleljen az elvárásoknak.

A fenntartható anyagok fejlesztésében az ellátási lánc kulcsszereplői is aktívan részt vesznek, hiszen a karbon kompozitok gyártása összetett folyamat, így több cég közreműködésére van szükség.

„Ha ötvözzük a teljesítményt és az innovációt, előrehaladást érhetünk el. Büszke vagyok arra, hogy egy olyan csapatot vezethetek, amely elkötelezett a fenntartható változások előmozdítása mellett” – fogalmazott Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke és vezérigazgatója.

„A vezető szerephez innovációra van szükség, és csapatunk erőfeszítései újabb példát mutatnak arra, hogy globálisan is a legfenntarthatóbb sportcsapatok egyikévé szeretnénk válni. Alig várjuk, hogy idén felfedezzük a fenntartható anyagok alkalmazási lehetőségeit” – fűzte hozzá Alice Ashpitel, a Mercedes fenntarthatósági vezetője.

Autósporton túlmutató új anyagok

A Mercedes projektjének egyik partnere, az INEOS nemcsak az F1-ben, hanem különböző iparágakban is hasznosítja a fenntartható anyagokkal kapcsolatos fejlesztéseit. Az eredményei az autósport mellett olyan ágazatokban hozhatnak komoly változást a közeljövőben, mint a repülés és az űripar, amelyekben a karbon kompozitok mind nagyobb szerepet kapnak.

Címlapkép: INEOS/Mercedes-Benz

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS