Szerző: Koi Tamás

2025. március 12. 09:04

Keresi a partnereket a TSMC az Intel gyárainak átvételéhez

Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az Intel félvezetőgyártó üzemei belátható időn belül gazdát cserélhetnek - az erről szóló puhatolózó tárgyalások már javában zajlanak a háttérben a világ legnagyobb félvezetőgyártója és több amerikai chiptervező cég között.

Partnereket keres a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, azaz a TSMC ahhoz, hogy az utóbbi időszakban erősen megrogyott Intel amerikai gyárait felvásárolja - írja exkluzív tudósításában a Reuters. A tajvani cég az AMD-t, az Nvidia-t és a Broadcomot kereste meg eddig egy vegyesvállalat létrehozása céljából, mely többségi amerikai tulajdonban lenne, ezzel elsősorban a Trump-adminisztráció igényeit kielégítve.

A TSMC szerepéről az Intel gyárainak megmentésében szinte pontosan egy hónappal ezelőtt kezdtek terjedni az első pletykák, az akkori értesülések szerint a nem hivatalosan máris MIGA-ként (Make Intel Great Again) emlegetett projektben éppen a Fehér Ház az egyik első számú közvetítő.

A körvonalazódó tervekről és a háttérben zajló egyeztetésekről most annyival lehet többet tudni februárhoz képest, hogy a TSMC az újonnan fennálló, az Intel Foundry üzletágát megszerző vegyesvállalatban nem birtokolhat majd 50%-nál nagyobb tulajdonrészt, a tajvaniak által megkeresett partnerek ugyanakkor kivétel nélkül amerikai cégek, illetve mindegyik kizárólag chiptervezésben utazik, saját gyárai, gyártósorai nincsenek.

intel_engineer

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

A források szerint a TSMC már azelőtt megkezdte a partnerekkel az első, puhatolózó tárgyalásokat, hogy a cég március elején bejelentette, hogy százmilliárd dollár értékben épít öt újabb félvezetőgyárat az Egyesült Államok területén. A tárgyalások azóta is tartanak, a tajvani gyártó pedig állítólag ragaszkodna ahhoz, hogy több partner szálljon be mellé a vegyesvállalatba.

Az ugyanakkor, hogy az Intel részéről van-e, illetve lesz-e eladási szándék, most még nem teljesen egyértelmű. A cég állítólag az elmúlt hónapokban több olyan vevőt is elhajtott, melyek a cég egyes részlegeit kívánták csak felvásárolni - az egyik ilyen cég a Qualcomm volt, melyet tavaly elsőként hoztak hírbe a potenciális kérők kapcsán.

A Reuters forrásai ugyanakkor állítják, hogy az Intel igazgatótanácsa jórészt támogatna egy ilyen üzletet, illetve zajlottak is ez irányú egyeztetések a TSMC menedzsmentjével, a projektnek ugyanakkor vannak ellenzői is cégen belül.

Mindenesetre ha létre is jön az üzlet, az új vegyesvállalat üzemeltetése komoly erőfeszítéseket fog igényelni a felek részéről - technológiai aspektusból is. A TSMC és az Intel ugyanis jelenleg teljesen eltérő technológiákat, anyagokat és gépeket használ a gyártóüzemeiben, a termelés összehangolása ezért rendkívül munkaigényes feladat lehet.

A TSMC mindenesetre szeretné, ha a vegyesvállalatban jelen lévő chiptervező cégek az Intel helyi gyárainak kapacitását is igénybe vennék, ami win-win szituáció lehet mindegyik fél részére.

a címlapról