NIS2/DORA: nemcsak kényszer, hanem lehetőség is

A NIS2 és a DORA nemcsak jelentős beruházásokat, de fontos üzleti lehetőséget is jelenthetnek a vállalatok és szervezetek számára.
 

A NIS2 kiberbiztonsági irányelv és a hazai jogszabályok alapján Magyarországon már több mint 3000, különféle kritikus fontosságú ágazatokban tevékenykedő szervezet regisztrált a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál. Nekik az első auditot 2025 végéig kell majd elvégeztetniük. A pénzügyi szektor kibervédelmének megerősítését célzó DORA rendelet pedig 2025. január 17-től kötelezően alkalmazandó a pénzintézetek és egyes infokommunikációs (IKT) szolgáltatók számára. Mindkét szabályozás sokrétű rendelkezéseket tartalmaz, ezért számos teendőt ró az érintett szervezetekre.
 
A NIS2, illetve a DORA megfelelőségre kötelezett szervezetek továbbra is kihívásokkal küzdenek a szabályozásoknak való megfelelésben. Nem segít a helyzeten az sem, hogy olykor a részletszabályozások is késve válnak elérhetővé. További nehézséget jelent az előírások teljesítésében, hogy sok helyen nem áll rendelkezésre a szükséges erőforrás és szakértelem. Ráadásul nemcsak kiberbiztonsági szakemberekből van hiány, hanem auditorokból is, mivel jelenleg mindössze tíz auditor cég jogosult a NIS2-höz kapcsolódó auditok elvégzésére, ugyanakkor több ezer céget kellene ellenőrizni az idei év végéig.
 
A NIS2 hosszabb időt biztosított az implementációra, míg a DORA gyorsabb alkalmazkodást követelt meg. Ugyanakkor mindkét szabályozás komoly szankciókat tartalmaz. A NIS2 kapcsán például a kritikus fontosságú szolgáltatásokat nyújtó vállalatoknál a bírságok elérhetik a 10 millió eurót vagy az éves globális bevétel 2 százalékát, míg a fontos szolgáltatásokat nyújtó szervezeteknél ez az összeg 7 millió euró vagy az előző évi bevétel 1,4 százaléka lehet. A DORA esetében a pénzügyi intézmények akár a teljes éves világszintű forgalmuk 2 százalékáig terjedő bírságot kaphatnak, az IKT-szolgáltatók pedig az átlagos napi globális forgalmuk 1 százalékáig terjedő pénzbírsággal sújthatók minden egyes nap, amikor megszegik a szabályokat (legfeljebb hat hónapig).
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A OpenVPN Server sérülékenysége szolgáltatásmegtagadási támadásokat idézhet elő.

  2. 3

    A Next.js kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.

  4. 3

    A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.

  5. 4

    A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.

  6. 3

    A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.

  7. 4

    A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.

  8. 3

    A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.

  9. 3

    Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.

  10. 4

    Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.

Partnerhírek
Pályázati Felhívás - „Az év információbiztonsági tartalom előállítója 2025”

A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.

8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.

hirdetés
Közösség