Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2025. március 12. 06:00 Közélet, Vállalat

Jól hangzik a 10 százalékos árrés, de miből fizetnek majd bért a kereskedők?

Az élelmiszer-üzletek forgalmának harmadát-negyedét érintheti az Orbán Viktor által kedden bejelentett árrésstop. A bedobott 10 százalékos maximális árrés sokkal kevesebb annál, mint amennyivel jelenleg átlagosan a nagy láncok dolgoznak. Ám pont az érintett termékek között valószínűleg vannak olyanok, amelyeken eddig is kevesebbet kerestek. Az elég nehezen képzelhető el, hogy az intézkedés miatt elszenvedett veszteséget ne hárítsák át a boltok a vevőkre – más termékeken inflációt generálva ezzel –, de az biztos, hogy most nehezebb dolguk lesz, mint a sokkal kevesebb terméket érintő árstopoknál.

Jön a 10 százalékos élelmiszer-infláció

Március közepétől a 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot … Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell, úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat. És ezt ellenőrizni is fogjuk.

Így jelentette be a kormányzat új kiskereskedelmi kvázi árszabályozását Orbán Viktor miniszterelnök kedd reggel. Az intézkedésről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a nap folyamán további részleteket is elárult. A tárcavezető megnevezte a harminc kiemelt terméket*csirkemell,
csirkecomb,
csirke farhát,
csirke szárny,
egész csirke,
pulykamell,
UHT tej (1,5% zsír),
UHT tej (2,8% zsír),
ESL tej (1,5% zsír),
ESL tej (2,8% zsír),
étolaj,
margarin,
sertészsír,
vaj,
finomliszt,
rétesliszt,
késői burgonya,
kristálycukor,
sertéscomb,
sertéskaraj,
sertésoldalas,
sertéstarja,
tojás,
tejföl,
trappista,
tehéntúró,
natúr joghurt,
gyümölcs joghurt,
fokhagyma,
párizsi.
, illetve elárulta azt is, hogy pontosan mely piaci szereplőkre vonatkozik majd az új szabályozás. Ebből az látszik, hogy a kormány ezúttal is elsősorban a nagy láncokra lőne, hiszen az egymilliárd alatti forgalommal rendelkező üzletek mentesülnek az árrésstop alól.

A miniszterelnöki bejelentésre alig fél órával a várakozásokat ismét meghaladó inflációs adat nyilvánosságra kerülését követően került sor. A fogyasztói árak éves összevetésben 5,6 százalékos emelkedése még úgy is kellemetlen meglepetést okozott, hogy Nagy Márton próbált elémenni a dolgoknak, és már hétfőn belengette, hogy az előrejelzéseknél gyorsabban nőhettek az árak februárban.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy az élelmiszer-infláció akár 7 százalék fölé is mehet, amiben nem tévedett: a végső adat 7,1 százalék lett. Mondjuk a feltételes mód használata szinte biztosan indokolatlan volt, a bejelentéskor ugyanis Nagy Márton már elég pontosan tudhatta az adatot. Legalábbis annak fényében, hogy tegnap, a hónap 11. napján már a teljes márciusi várakozásról is osztott meg információkat. Egy háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy az árrésstop bevezetésére részben azért volt szükség, mert az elmúlt hetekben is folyatódott a trend, és márciusban 9-10 százalék közé nőhetett az élelmiszer-infláció. A lépéstől azt várják, hogy áprilisra ez 2 százalékponttal 7-8 százalék közé csökken.

Eddig 35 százalék volt az árrés

Bár a 10 százalékos árrés – vagyis az egyes termékeken elért ekkora haszonkulcs – egy laikus számára soknak tűnhet, az ágazati adatok alapján nagyon nem az. Méghozzá azért nem, mert hiába a megvásárolt és továbbértékesített termékekért fizetett összeg jelenti a legnagyobb költséget az üzletek számára, a boltoknak ezen kívül is nagyon jelentős ráfordításaik vannak.

Az alkalmazottak bérét, a bérleti díjakat, a logisztikai költségeket, a kormánynak és az önkormányzatnak fizetendő adókat, a selejten elbukott pénzt ugyanúgy ebből az árrésből kell kigazdálkodniuk. Ha pedig ez az árrés csak tíz százalékos, akkor abból erre még a leghatékonyabb láncok sem képesek.

A G7 számításai szerint jelenleg a vezető élelmiszerláncok árrése egységesen 30 és 35 százalék között van.

A hat legnagyobb vállalat*Lidl Magyarország Bt., Auchan Magyarország Kft., Aldi Magyarország Bt. Spar Magyarország Kft., Penny-Market Kft. Tesco Global Zrt. fele azonban még ezzel sem tudott nyereséget termelni a legutóbbi lezárt évében, az eladott termékeken elért hasznot ugyanis elvitték az üzemeltetés költségei.

A láncok bevételük 6-11 százalékát költik bérekre és járulékokra, azaz még ebben a körben is több olyan cég van, amely a személyi ráfordításokat sem tudná kifizetni a 10 százalékos árrésből. Emellett jellemzően 4-5 százalékot visznek el (az áfán és nyereségadón túli) közterhek, elsősorban az iparági különadó, aminek a felső sávja jelenleg az árbevétel 4,5 százaléka, 1-3 százalékot a bérleti díjak, 1-1,5 százalékot a fuvarköltség, és nagyjából ugyanennyit a selejt, illetve a hirdetések is.

Tízmilliárdos lyuk

A vezető láncoknál még akkor is a teljes bevétel alsó hangon 20-30 százaléka megy el az áru beszerzésén felüli költségekre, ha eltekintünk az értékcsökkenéstől. A kisebb élelmiszer-kiskereskedőknél és a – nemzetközi vállalatoknál sokkal kevésbé hatékony – magyar láncoknál pedig szinte biztosan jóval magasabb ez az arány.

Mindez azt jelenti, hogy az árrésstop hatalmas lyukat üt az érintett cégek gazdálkodásában. A legnagyobb láncoknál 10 milliárdos nagyságendről beszélhetünk.

Ennél pontosabban ugyanakkor már sokkal nehezebb megmondani, hogy pontosan mekkora lesz a kiesés. A haszonkulcs maximálását ugye nem a teljes termékköre vezetik be, azt viszont nem tudjuk, hogy mekkora a részesedése a bevételből az érintett termékeknek. Nagy Márton a teljes fogyasztásra vetítve 6 százalékot említett, mi a KSH inflációs kosara alapján ennél némileg nagyobb, 8,5 százalékos arányt számoltunk. Utóbbit azonban nem termékre, hanem termékkörökre lebontott adatokból kalkuláltuk, ami így több árucikket foglal magába, ezért az igazság valahol a kettő között lehet.

Ez azonban a teljes fogyasztáson belüli arány, ha csak az élelmiszer-értékesítéshez viszonyítunk, akkor valahol egyharmad és egynegyed között lehet az érintett termékek részesedése. Persze itt is torzít, hogy a kiskereskedelmi egységek általában nem csak élelmiszert árulnak, illetve vannak olyan boltok, ahol a szabályozásba bevont cikkek közül több – jellemzően a hűtést igénylőek – nem kaphatóak. A lapunknak nyilatkozó ágazati szakértők szerint azonban ez az egyharmados-egynegyedes részesedés valószínűleg nincs messze a valóságtól.

Márpedig ha a legnagyobb láncok esetében a forgalom negyedének árrését kellene leszállítani a jelenlegi átlagos szintről 10 százalékra, az a hat érintett cég mindegyikénél 15 és 45 milliárd forint közötti forgalomkiesést jelentene. Azonban ez a szám is csak iránymutatásnak jó, hiszen az átlagos árrés nagyon félrevihet.

A láncok nagyon eltérő haszonkulcsot használnak az egyes termékeknél.

Orbán Viktor az intézkedést bejelentő videóban azt mondta, hogy a tojást 40, a vajat és a tejfölt pedig 80 százalékos haszonnal adták a kereskedők az elmúlt hónapokban, és Nagy Márton is több szabályozás alá vont egyéb termék esetében 40 és 80 százalék közötti felárat emlegetett.

Nekünk ugyanakkor arról beszéltek az ágazatban, hogy több alapélelmiszert is jóval az átlag alatti, sőt esetenként 10 százaléktól is elmaradó árréssel árulnak. A legtöbbször ugyanis ezek azok a termékek, amelyekkel be lehet húzni az áruházba a vevőt, így esetükben elég éles a verseny. Ennek egyébként teljesen a kormányzati kommunikációs sem mond ellent. A nemzetgazdasági miniszter a csirkehúsnál például már jóval az átlag alatti felárat emlegetett, és azt is külön kiemelte, hogy semmilyen árrés nem emelkedhet, az sem, amely korábban elmaradt a 10 százaléktól. Ez pedig erős utalás arra, hogy voltak ilyenek.

Mindez azonban a nagy láncoknál említett 10 milliárdos nagyságrenden valószínűleg nem változtat. Az pedig teljesen egyértelmű, hogy

azok a cégek, amelyek többségében a nyereség és veszteség határán egyensúlyoztak, vagy egyenesen veszteségesek voltak, nem fognak lenyelni ekkora kiesést.

Két lehetőségük van: vagy a költségeket csökkentik, például leépítésekkel – de itt azért elég korlátozott a mozgásterük -, vagy úgy próbálják a bevételeiket növelni, hogy a kieső árrést más termékekre pakolják rá. Ezt most nehezebb lesz megoldani, mint a korábbi hattermékes árstopnál, de valószínűleg azért sikerülni fog.

A kisebb, de már szabályozás alá eső (tehát egymilliárdnál nagyobb forgalmú) boltok azonban még nehezebb helyzetben lehetnek. Náluk jó eséllyel még nagyobb az érintett termékkör részesedése, így még nehezebb lesz más cikkeken behozni a kieső hasznot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA korábbinál gyengébb fegyverrel kezdi a harcot a kormány az élelmiszer-infláció ellenAz ársapkához és az ezt felváltó kötelező akciózás szabályaihoz képest kevésbé torzítja a piacot az árrés 10 százalékosra korlátozása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak a gyenge forintról nem beszél a kormány, amikor a tejdrágulás felelősét keresiMegint a boltosokat venné elő a kormány, de az adatok nem igazolják, hogy érdemben növelték volna árrésüket, és ezért lenne drágább a tej vagy a sajt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKevesebbet keresnek a boltok a csirkemellen és a sertéscombon, mint az árstop előttValószínűleg a kiemelt figyelem az oka, hogy a két hústermék árrése a hatósági beavatkozás megszűnése után sem állt vissza a korábbi szintre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan értelme az árstopoknak? Megvizsgáltuk a tej példájánA termelők jól járnak a nagyobb forgalommal, a kereskedők részéről pedig egyértelműen tetten érhető a veszteség áthárítása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz lett a veszte a falusi kisboltosnak, hogy felvette az állami támogatástMérgező egyveleg lett az állami ingyenpénzből, az árstopból és a rezsicsökkentésből, vagyis a sorozatos állami piactorzításból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Aldi árrés árrésstop auchan infláció kiskereskedelem Lidl Spar Tesco Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

Tovább olvasom

Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Tovább olvasom

Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.

Tovább olvasom

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

Tovább olvasom