Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. március 11. 12:57 Adat, Közélet

A korábbinál gyengébb fegyverrel kezdi a harcot a kormány az élelmiszer-infláció ellen

5,6 százalékkal nőttek az árak februárban az egy évvel korábbi szinthez képest. Különösen nagyot drágultak az élelmiszerek (7,1 százalék) és a szolgáltatások (9,2 százalék). Folytatódott tehát az infláció tavaly szeptember óta tartó emelkedése, amire válaszul Orbán Viktor a kereskedők árrésének tíz százalékos korlátozását jelentette be bizonyos élelmiszereknél.

Számokban: kiemelkedő mértékben drágult egy év alatt többek között a liszt (44,3 százalék), az étolaj (27,5 százalék), a tojás (24,7 százalék) és a tej (22,5 százalék), miközben az energiaárak alakulása lefelé húzta az inflációt. Az év elején tapasztalt áremelkedés szintje megegyezik a 2023 végivel, amikor lecsengőben volt a korábbi inflációs csúcs.

  • Az élelmiszerek drágulása már 2024 közepén fokozódni kezdett, és az üteme ősz óta egyre nagyobb mértékben meghaladta az átlagos inflációét. A magas élelmiszer-infláció visszatérésére a G7 év eleji árösszeírásának alapján is számítani lehetett, ami alapján az éves infláció januárban 9,12 százalék volt.

Előzmények: az inflációban jócskán érintett tejtermékek a nemzetközi piacokon is drágultak, ami a magyar boltokban duplán visszaüt a forint gyengülése miatt. Az importált árucikkek mellett ugyanis a hazai termékek ára is nő, mert azok sem lehetnek olcsóbbak a magyar vevőnek annál, mint amennyi pénzt külföldön, euróban lehetne értük elkérni.

  • Korábban ársapkákkal és akciók előírásával avatkozott be a kormány, amikor elszállt az infláció, amelyek hatással voltak az árrések – ezek a beszerzési és a fogyasztói árak különbségei az egyes termékek eseteiben – alakulására is: a szabályozott termékcsoportokban csökkent, míg más árucikkeknél nőtt a kiskereskedelmi felár.
  • Más termékek árazásában kompenzálhatták tehát a hatósági árszabás miatti veszteségeiket a kereskedők, már akik ezt megtehették – a kisebb, független szereplőknél, akik csak szűkebb termékkört tudnak értékesíteni, a bolt bezárása is felmerülhetett. Az ársapkák az egyébként a kormány által támogatott falusi kisboltokat is nehéz helyzetbe hozták.
  • Frissítés (13.17): egy háttértájékoztatón a Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte a Portfolio.hu tudósítása szerint, hogy csak az egymilliárd forintnál nagyobb árbevételű élelmiszer-kiskereskedőkre vonatkozik az új szabály, a kisboltokra tehát nem.

Mit mondanak ők? A hét százalék feletti élelmiszer-infláció lehetőségét már az elmúlt napokban felvetette a kormány, és önkéntes árcsökkentésre szólította fel a kiskereskedőket. Az inflációs adat publikálását követően derült ki, hogy március közepe és május vége között 30 élelmiszer esetében (ezek harmada tejtermék) 10 százalékra korlátozza a boltok árrését a kormány.

  • A korábbi nyilatkozatok alapján elképzelhető lett volna az árstop ismételt bevezetése, ami a most bejelentettnél erősebb piactorzítás volt. Szintén ez mondható el a kötelező akciózásról, amikor a volt árstopos termékeket beszerzési áron vagy annál 15 százalékkal olcsóbban kellett adni.

Tágabb kontextus: az élelmiszerek és a szolgáltatások az eurózónában is átlagon felüli mértékben drágultak, ám a közös valutát használó országokban 2,5 százalék alatt lehetett a februári általános infláció. A viszonylag magas hazai áremelkedés a fogyasztói bizalmat és a jegybanki politika mozgásterét is csorbítja Virovácz Péter a lapunkhoz eljuttatott kommentárja szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJóval nagyobb élelmiszer-drágulást mértünk, mint amire a hivatalos adatok alapján számítottunkEgyetlen év alatt 40-ről 70 forintra ugrott a tojás, 250-ről 330 forintra a tej ára, és sok más termék is magas inflációt jelez.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak a gyenge forintról nem beszél a kormány, amikor a tejdrágulás felelősét keresiMegint a boltosokat venné elő a kormány, de az adatok nem igazolják, hogy érdemben növelték volna árrésüket, és ezért lenne drágább a tej vagy a sajt.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKevesebbet keresnek a boltok a csirkemellen és a sertéscombon, mint az árstop előttValószínűleg a kiemelt figyelem az oka, hogy a két hústermék árrése a hatósági beavatkozás megszűnése után sem állt vissza a korábbi szintre.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan értelme az árstopoknak? Megvizsgáltuk a tej példájánA termelők jól járnak a nagyobb forgalommal, a kereskedők részéről pedig egyértelműen tetten érhető a veszteség áthárítása.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz lett a veszte a falusi kisboltosnak, hogy felvette az állami támogatástMérgező egyveleg lett az állami ingyenpénzből, az árstopból és a rezsicsökkentésből, vagyis a sorozatos állami piactorzításból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet árrés ársapka élelmiszer-infláció infláció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.

Tovább olvasom

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

Tovább olvasom

Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Tovább olvasom

Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.

Tovább olvasom

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom