Millenniumhoz ért a Yettel
Tavaly ugyan lezárult a Yettel Magyarország nagyszabású hálózatmodernizációs folyamata, mindez azonban nem jelenti azt, hogy a cég az újgenerációs technológiák bekapcsolásával és az állomások fejlesztésével leállt volna.
Továbbra is élen kíván járni a hálózat kapacitását és az elérhető újgenerációs funkciókat tekintve a magyar mobilpiacon a Yettel Magyarország, az ország egyetlen, kizárólag vezeték nélküli hálózattal rendelkező operátora. A cég 2020-ban fogott nagyszabású hálózatmodernizációs folyamatba, mely tavaly zárult le, az eredményeket pedig több, független mérés is igazolja a szolgáltató szerint.
Ezek közé tartoznak többek között az Ookla és az Opensignal által üzemeltetett crowdsourcing platformok, illetve a magyar hírközlésszabályozó szerv, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) saját mérései, melyek a szélessáv.net oldalon érhetők el.
A Yettel kedd délelőtti sajtó-háttérbeszélgetésén a hálózatfejlesztés tekintetében fontos mérföldkőről számolt be, a cég ugyanis a napokban bekapcsolja az ezredik 5G-s bázisállomását az országban (a szolgáltató hálózata, melyet a cégcsoportba tartozó CETIN üzemeltet, összesen 4000 állomásból áll). Ezzel a hálózat kültéri lakossági lefedettsége már meghaladja az 50%-ot, év végére pedig a tervek szerint eléri a 60%-ot. A Yettel egyébként 2028-ig a kormánnyal kötött megállapodása értelmében további 72 milliárd forint értékben fejleszti a hálózatát.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A szolgáltató jelenleg több mint 170 településen biztosít 5G-s hálózati elérést, túlnyomó részt az egyik úttörő 5G-sávnak tekintett C-sávban, ami tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy az operátor mindkét versenytársát megelőzte a hálózati kapacitást mérő tesztekben. A Magyar Telekom és a One Magyarország ugyanis a Yettellel ellentétben kiterjedten használja hálózatában a dinamikus spektrummegosztás technológiát, mely a 4G és 5G rétegek között dinamikusan osztja meg a spektrum erőforrásokat, a végeredmény pedig többnyire ennek megfelelően legfeljebb 4G-szintű teljesítmény.
A Yettel Magyarország emellett abban is egyedülálló a magyar mobiltávközlési piacon, hogy az egyetlen olyan operátor, mely a 4G-s rétegtől teljesen megfosztott, 5G SA (standalone) topológiát használja. Ez mind kapacitás, mind hálózati késleltetés tekintetében képes felülmúlni a non-standalone 5G topológiára épülő hálózatokat - vagyis mindkét versenytárs szolgáltató hálózatát.
Az 5G SA réteg bekapcsolására 2023 novemberében került sor a Yettelnél, egészen mostanáig azonban jellemzően csak a cég FWA-termékeire (OtthonNet, IrodaNet) előfizető ügyfelek használhatták, nemrég azonban az okostelefon-felhasználók előtt is megnyílt a hozzáférés lehetősége.
Ehhez ugyanakkor a készülékgyártó részéről is szükséges támogatás - Koller György, a Yettel műszaki vezérigazgató-helyettese a sajtórendezvényen elmondta, hogy a Honor egyes készülékei már alkalmasak az 5G SA elérés használatára a szolgáltató hálózatán, illetve zajlik a Samsung és az Apple készülékek szoftvereinek optimalizálása, tesztelése (az 5G SA csatlakozást a készülékgyártó a mobil/modem firmware-jében engedélyezheti).