
Hatalmas tér van a Volkswagen Tayronban, hatalmas érintőkijelző utalja a műszerfalat és hatalmas üvegtetőn át árad be a napfény, körülöttem pedig sorakoznak az ülések, mert akár heten is utazhatnak.
Európában a Tayron lesz a legtágasabb Volkswagen, melyben akár heten is utazhatnak, mellette pedig bőven van tér a család minden kicsi és nagy holmijának. A Tiguannál nagyobb, de a Touaregnél kisebb szabadidő-autó az egyterűk után maradt űrt tölti be, egyúttal a Tiguan Allspace helyét veszi át a Volkswagennél. Ez az autó arra való, hogy belakják, ehhez pedig bőven van benne hely.
Eltűntek az olyan remek egyterűek, mint a Touran vagy a Sharan, melyek pótlására ott van a haszongépjárműből faragott Caddy vagy a személyautós alapokra felhúzott Multivan. Ezt az űrt tölti be a divatosabb formátumú Tayron is, melyben lehet hét ülés vagy nagy csomagtér. Nem lesz könnyű érvényesülnie, hiszen karnyújtásnyira ott a nagyszerű Škoda Kodiaq vagy a friss Peugeot 5008 és komplett rokonsága, meg az eszméletlenül menőn szögletes Hyundai Santa Fe és a halványabb Kia Sorento. És még sokan mások.
Családi kiszerelés
Tisztességes kilincs van az ajtókon, a kormányra pedig az érintőfelületek helyett újra rendes gombok vannak, de szinte minden máshoz a Discover Pro fedélzeti rendszer 15 colos érintőképernyőjét kell taperolni. Rendesen uralja a látványt az átlagos tabletnél is jóval nagyobb kijelző. Alapból egy 12,3 colos képernyő van a középkonzol tetején a Volkswagen Tayronban, azzal harmonikusabb a horizontális vonalakból húzott műszerfal.
Zongoralakkal tálalt mintázatban dereng a hangulatvilágítás és a Tayron felirat az utas előtt, az Elegance felszereltségű autóban kellemes matt fabetét oldja az utastér hűvös kimértségét. Sötétített ablakok mellé a hátsó ajtókon még napvédő roló is van, a panoráma üvegtető pedig teljesen elsötétíthető. A vezeték nélküli töltő és a pohártartós rekeszek között egy üzemmódválasztó vagy hangerőállító kis kijelzős gomb van, de ez nincs annyira szem előtt, mint a Škodák hasonló kapcsolói, ezért könnyű a rádió hangereje helyett véletlenül módot váltani.
Nincs semmi meglepetés a Volkswagen Tayronban, de pontosan ezért nagyon könnyű megszokni.
Minőségben és használhatóságban semmi nem érhet a hetes Golf nyomába, de a Volkswagen új elemeivel és a kevés fizikai gombbal együtt is egyszerűen kezelhető a Tayron, mert minden ott van benne, ahol keresnéd. Nekem leginkább az elektromosan mozgatható, állítható laphosszúságú, gerincbarát ergoActive Plus bőrülések tetszettek igazán a Tayronban, melyek fűthetőek, szellőztethetőek, és masszázsfunkciójuk is van.
Kizárólag a benzines és dízel változatokhoz elérhető a hétüléses utastér, a plug-in hibrid Volkswagen Tayronokban az akkumulátor miatt nincs hely a harmadik üléssornak. A plusz két ülésen leginkább gyerekek férnek el, de a második sor a Tiguanhoz képest 107 milliméterrel nagyobb tengelytáv miatt kellemesen szellős. A könyöklőből pohártartók és mesenézős pozícióba állítható okostelefonnak ideális rés bukkan elő. Mindenféle okostelefont, tableteket és más eszközöket is bőséggel lehet tölteni a Tayronban, mert USB-C csatlakozóból van egy maréknyi.
Literek a csomagtartóból

Mivel a Volkswagen Tayron több változatban is elérhető, ezért a csomagtér mérete is nagyban függ a felszereltségtől és a hajtástól. Az ötüléses Tayroné alapból 885 literes, a hátsó ülések lehajtása után pedig 2090 literesre bővíthető. Ezzel szemben a hétüléses Tayron 850 literes (a plug-in hibridé ennél 100 literrel szűkebb), a harmadik sor mögött pedig 345 liternyi hely marad a cuccoknak.
Remek alapmotor
Kétféle konnektorról tölthető hibrid Volkswagen Tayron van (204 lóerővel és 350 Nm nyomatékkal, illetve és 272 lóerős és 400 Nm nyomatékú), melyek közül a gyengébbikben az 1.5 TSI motor 150 lovas változata van, az erősebbikbe pedig 177 lóerős verzióban kerül. A hatfokozatú duplakuplungos automata váltó házába integrált villanymotor mindkét esetben 115 lóerős. Ezek kizárólag elsőkerék-hajtással és ötüléses utastérrel elérhetőek, mert a csomagtartóból jelentős helyet vesz el a nettó 19,7 kWh-s akkumulátor. Száz kilométer körüli elektromos hatótávval a Volkswagen Tayron plug-in hibriddel már tényleg lehet vegyíteni a benzines és a villanyautó előnyeit. Nemcsak 11 kilowattos AC töltőről, hanem DC-ről is tölthető 50 kilowattal.
Nagyon ígéretesen hangzik, hogy a Volkswagen Tayron csúcsváltozatába egyenesen a Golf GTI-ből pakoltál át a 2.0 TSI 265 lovas változatát, de itt összkerékhajtás kapcsolódik hozzá és egy hatalmas autót kell meglendítenie, ezért messze nem olyan fickós, mint amilyennek elsőre hangzik. Szokatlanul kevés időt hagytak vezetni a szervezők a Tayron nizzai bemutatóján, de az már a szálloda kapuján áthajtva kiderült, hogy a turbódízel hangja az akusztikus üvegezés ellenére is nagyon betolakodik a beltérbe, ezért a benzinmotorosakkal messze kellemesebb utazni.
Mind közül a 150 lovas alapmotorral volt a leginkább harmonikus a Volkswagen Tayron.
Konvenciós szürke fényezése és a szövetkárpitok miatt nagyon érezni a közel alapfelszereltségű Tayronban a spórolást az Elegance és az R Line változatokhoz képest, de az 1.5 eTSI motor miatt lecsaptam rá, és ezt nagyon jól tettem. 48 voltos mild hibrid rendszere van, melynek szíjhajtású önindító-generátora 19 lóerővel és 56 Nm-rel segíti ki a turbós benzinmotort. Éppen ezért sokkal finomabban működik a mechanika, mint az legizmosabb 2.0 TSI 4motionben.
Széles skálán állítható a kétszelepes adaptív lengéscsillapító, mely szépen kézben tartja a közel 4,8 méteres, magas építésű szabadidő-autó mozgásait. Ezzel érezhető különbség van a komfortos és sportos módok között, de egyénileg több fokozatban is állítható a csillapítás. Kicsit lusta a DSG váltó, de pont jó a kormányzása, pont jó a futóműve, pont jó a féke, ahogy kell. Kisebb felnikkel és pufókabb gumikkal viszont az alapmotoros Tayron is azokat az időket idézi, amikor még a legolcsóbb négyes Golfban is benne volt Ferdinand Piëch maximalizmusa.
Amennyiben szükség van a 2,5 tonnás vontatási képességre, úgy megkerülhetetlenek az erős és összkerekes Tayronok, de átlagos családi közlekedési eszköznek tökéletes az 1.5 e-TSI. Autópályán érezni rajta, hogy a rugalmassághoz kéne még egy kis lökettérfogat, de családdal a háta mögött úgysem ugrándozik az ember. Változatos körülmények között (kanyargós vidéki út, autópálya, városi dugó) a nizzai reptérre tartó nagyjából 60 kilométeres utat 7 liter/100 km-t alulról karcoló átlaggal hozta le. Ennél nem tudott sokkal jobbat a dízel sem, hiába kerepelt olyan hangosan.
Semmi különös
Első ránézésre a Tayron is egy hosszabbra nyújtott Tiguan, mint az Allspace volt, de az egységes formatervbe illeszkedő apró részletek megmutatják, hogy ennél jóval több tervezői fantázia van benne. Az simán látszik rajta, hogy nagyobb a Volkswagen Tiguannál, de azt is érezni lehet, hogy komolyabb autó annál. Mivel a korábbi hétüléses szabadidő-autó minőségérzetét nagyon meghatározta a mexikói gyártás, ezért a Tayron már a németországi Wolfsburgban, a Volkswagen leghíresebb gyárában készül.
Nagy hűtőmaszkja van és középen összekötött keskeny LED-es fényszórói, hátul pedig ugyanerre rímel minden, csak éppen pirosban. A Tayron mindkét végén büszkén világít a Volkswagen logója, de szerintem a legjobb része a kidomborított sárvédő felé lefutó ezüst ablakkeret. Annyira párhuzamosan futnak a lemezeken az élek, hogy biztos vagyok benne, még a végtelenben sem találkoznak soha.
Van ötletesebb, karakteresebb, csinosabb hétüléses szabadidő-autó a VW Tayronnál, de az általános jóságnak is van ereje.
17,5 millió forint a legolcsóbb Volkswagen Tayron az 1.5 eTSI motorral, hétfokozatú duplakuplungos automata váltóval, és ennél nem is mennék feltétlenül tovább. Néhány opciós tétellel kiegészítve ez egy nagyszerű mindennapi családi autó. Okos mátrix LED fényszórókkal, panoráma üvegtetővel, tolatókamerával és a nagyobbik, ChatGPT integrációs érintőképernyővel is simán 20 millió alatt van.
Ez is érdekelhet: