Titokzatos csönd a bazaltorgonák felett – Miért zárták le a Hegyestű területét?
A Balaton-felvidék egyik legismertebb geológiai látványossága, a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely határozatlan időre látogatási tilalom alá került. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság rövid, magyarázatot nem tartalmazó közleményben tudatta a hírt, amely azóta is találgatásokra ad okot. Vajon mi állhat a háttérben? Egy váratlan természeti esemény, egy ritka madárfaj megóvása vagy valami más?
A Hegyestű – A földtörténeti múlt titkos krónikája
A Hegyestű a Káli-medence keleti peremén magasodó, 337 méteres tanúhegy, amely a vulkáni működés és az emberi tevékenység különös találkozásának emlékműve. Az egykori tűzhányó 5-6 millió évvel ezelőtt ontotta magából a forró lávát, amely a felszín alatti repedésekben hűlt ki, szabályos bazaltoszlopokat alkotva.
A múlt század elején itt folytatott kőbányászat drasztikus változásokat okozott: a hegy nyugati oldala szinte teljesen eltűnt, de éppen ennek köszönhetően vált láthatóvá a földtani rétegek lenyűgöző szerkezete.
A bemutatóhely nem csupán geológiai ritkaság, hanem természetvédelmi szempontból is különösen értékes terület. Számos védett növény- és állatfaj otthona, ezért a látogatók számára mindig is szigorú szabályok voltak érvényben.
Az igazgatóság által elrendelt látogatási tilalom azonban ennél is radikálisabb lépés, amely indokolja a kérdést: mi történhetett a Hegyestűn?
Rejtélyes lezárás – Találgatások a háttérben
A Nemzeti Park Igazgatóság hivatalos közleménye nem tartalmazott magyarázatot a lezárás okáról, így csak feltételezésekre hagyatkozhatunk. Az egyik lehetséges indok ökológiai jellegű: a térségben védett madárfajok fészkelhetnek, és előfordulhat, hogy a természetvédők így szeretnék biztosítani számukra a zavartalan nyugalmat.
Egy másik lehetséges magyarázat geológiai veszélyekkel kapcsolatos: a bazaltoszlopok közötti repedések idővel instabillá válhatnak, és ha a szakértők kőomlás kockázatát észlelték, azonnali beavatkozásra lehetett szükség.
Az elmúlt években több magyarországi kirándulóhelyen is történtek felszínmozgások, így nem elképzelhetetlen, hogy egy hasonló jelenség miatt került sor a lezárásra.
A látogatók várakoznak – Meddig tart a tilalom?
A határozatlan időre érvényes látogatási tilalom miatt a természetjárók és a geológia szerelmesei most kérdések és kétségek között maradnak. A Hegyestű eddig évente több ezer turistát vonzott, akik a kilátóból a Balaton-felvidék egyik legszebb panorámáját élvezhették. Azonban most senki sem tudja, mikor nyílhat meg újra a bemutatóhely, és milyen változásokra lehet számítani a jövőben.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság minden bizonnyal további részletekkel fog szolgálni a közeljövőben. Addig is a természetjárók kénytelenek más kirándulóhelyeket választani, amíg a Hegyestű titkai újra feltárulhatnak a látogatók előtt.
A legfrissebb tudományos cikkek