Unokáink sem fogják látni: bajban a szaúdi sci-fi város, Neom

2025 / 03 / 11 / Pőcze Balázs
Unokáink sem fogják látni: bajban a szaúdi sci-fi város, Neom
Ötszázmilliárd dollár helyett közel húszszor annyiba, kilencbillió dollárba kerülhet Szaúd-Arábia monumentális városfejlesztési projektje, miközben az építése még ötvenöt évig tarthat.

Több mint négy éve, 2021 januárjában írtunk először a szaúdi koronaherceg gigaprojektjéről, amely igazi tudományos-fantasztikus utópiának tűnt: a jövő városai Magyarország területének harmadán-negyedén, százhetven kilométer hosszú tengerparti szakasszal, szemet gyönyörködtető formatervekkel, soha nem látott megoldásokkal, ráadásul megújuló energiaforrásokkal. A városok közül az első és a legizgalmasabb a The Line, azaz "A vonal". A lélegzetelállító tervek szerint egyszer kilencmillió ember fog élni a "vízszintes felhőkarcolóban", autók nélkül, legfeljebb öt perceket sétálva, egy tükörfal mögött. Mindehhez döbbenetes mennyiségű természeti és anyagi erőforrásra lesz szükség; szivárogtak is arról hírek, hogy valójában a beruházás töredéke lesz csak megvalósítható a közeljövőben, 2030-ra másfélmillió helyett háromszázezer lakossal.

Ám most úgy tűnik, a grandiózus tervek még ennél is jobban akadoznak.

A TechCrunch arról számolt be, a The Wall Street Journalt idézve, hogy eddig ötvenmilliárd dollárt emésztett fel a projekt, de máris látszik, hogy az összköltség 8,8 billió (azaz közel kilencezer milliárd) dollárra rúghat - ez több mint hárommilliószor egymilliárd magyar forint, vagyis háromtrillió forint.

Ilyen számokat felfogni is nehéz, így talán könnyebb úgy gondolni rá, mint Szaúd-Arábia éves költségvetésének a huszonötszöröse - mintha negyed évszázadig nem költenének oktatásra, egészségügyre, kultúrára, utakra, bármire, csak erre a hatalmas projektre. És ez csak az anyagi ráfordítás, hiszen szükség van munkaerőre, nyersanyagokra, elektromosságra, és így is tovább. A legtöbben talán meg sem érjük, hogy kiderüljön, hogy a világot megváltoztató, életre kelt álom, vagy egy kínos kudarc lesz Neom történetének a vége - és ha az utóbbi, akkor ezt mikor látják be a felelősök.

(Fotó: NEOM)

Ezen adatokból jól látható, mennyire gigászi Szaúd-Arábia Line megavárosa Százezer munkás és a világ teljes acéltermelésének az ötöde – csak pár adat, ami segít kontextusba helyezni, hogy milyen gigászi projekt a Line.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Egyre több rendőri feladatot vesznek át a robotok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!