
Hétvégén rajtol el a Formula–1 új idénye, mondjuk, mit érdemes tudni a 2025-ös szezonról.
Menetrend
Március 16-án az Ausztrál Nagydíjjal rajtol az F1-szezon, ami a tavalyihoz hasonlóan idén is 24 futamból fog állni, ahogy a hat sprintes forduló is megmaradt (Kínai, Miami, Belga, Amerikai, Sāo Pauló-i és Katari Nagydíj).
Ahogy 1986 óta eddig minden évben, úgy idén is helyett kapott a versenynaptárban a Magyar Nagydíj, amit augusztus 3-án rendeznek a (részben megújuló) Hungaroringen.
A 2025-ös versenynaptár:

Pilótafelállások
Az új szezonra szinte teljesen átalakult mezőny, ugyanis két csapat, a McLaren és az Aston Martin kivételével mindenhol változott a pilótafelállás, ráadásul hat újonc is bemutatkozik* majd a száguldó cirkuszban.
*A hatosfogatból Andrea Kimi Antonelli, Gabriel Bortoleto és Isack Hadjar is szűz pilótaként debütál, míg Oliver Bearman, Jack Doohan és Liam Lawson már legalább egy F1-futamon elindult korábban.
A csapatot váltók közül a legjelentősebb név egyértelműen Lewis Hamilton, aki legnagyobb sikereinek helyszínét, azaz a Mercedest 12 év után elhagyva a Ferrarihoz csatlakozott Carlos Sainz Jr. helyére és Charles Leclerc csapattársának – utódja a 18 éves Andrea Kimi Antonelli lett.

A 2025-ös pilótafelállások:
- Alpine: Pierre Gasly, Jack Doohan
- Aston Martin: Fernando Alonso, Lance Stroll
- Ferrari: Charles Leclerc, Lewis Hamilton
- Haas: Esteban Ocon, Oliver Bearman
- McLaren: Lando Norris, Oscar Piastri
- Mercedes: George Russell, Andrea Kimi Antonelli
- Racing Bulls: Cunoda Júki, Isack Hadjar
- Red Bull: Max Verstappen, Liam Lawson
- Sauber: Nico Hülkenberg, Gabriel Bortoleto
- Williams: Alexander Albon, Carlos Sainz Jr.
Szabályváltozások
Módosul a pontrendszer: A 2025-ös szezontól kezdődően megváltozik a pontozási rendszer, ugyanis kikerül a szabályzatból a – 2019-ben visszavezetett – leggyorsabb körért járó bónuszpont, amit mindig az a versenyző kaphatott meg, aki az adott futamon megfutotta a leggyorsabb kört, és mellette az első tízben végzett. Tehát nincs pluszpont, és csak a – 2010 óta alkalmazott – 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 pontos rendszerrel lehet számolni.
Szigorúbb DRS-korlátozásokat vezetnek be: Az új szabályok azért lépnek életbe, hogy megszüntessék a „mini-DRS-t”, aminek értelmében az állítható hátsó szárnynak csak két (nyitott és zárt) állása lehet, valamint korlátozzák, mennyire hajolhat meg egy szárny, azaz a hátsó szárnyak merevségét is növelték.
Változik a rajtrácsmeghatározás, amennyiben az időmérő vagy a sprintfutam időmérője az időjárás miatt elmarad: Ha az időjárási körülmények nem teszik lehetővé az időmérőt vagy a sprintfutam időmérőjének lebonyolítását, a rajtrács a világbajnoki pontverseny alapján alakul, kivéve az első futamon, ahol a bírók döntenek. Tisztázták továbbá, hogy az időt nem futó pilóták sorrendjét a gyors kör megkezdése, a bokszból való kilépés, vagy az előző szakasz eredményei alapján határozzák meg.
Van egy új gumitípus: A Pirelli a gumi(melegítési) problémákra reagálva az új szezonban már hat különböző gumitípust bocsát a csapatok rendelkezésére, köztük egy új, puhább keveréket, amit főként utcai pályákon, például Kanadában vagy Monacóban használnak majd. Emellett az esőgumik szabályozása is változik (arra ösztönözve a csapatokat, hogy vizes pályán is versenyezzenek): ha az első két szabadedzés valamelyikén esik az eső, egy szett köztes gumit vissza kell adni még a harmadik edzés előtt.
Jön a viselhető hűtőrendszer a pilótáknak: Ha egy sprintfutam vagy nagydíj alatt a hőmérséklet eléri a 31 Celsius-fokot, az FIA lehetővé teszi extra hűtőrendszerek alkalmazását a versenyzők védelmében – ez a megoldás egy hűtőmellénybe pumpált folyadékot használ. Mivel ez a rendszer növeli az autók tömegét, a vonatkozó versenyhétvégére a versenyautók súlyhatárát is megemelik a szabadedzéseken és időmérőkön 2 kg-mal, a futamokon pedig 5 kg-mal.
Több időt kell biztosítani a fiataloknak: 2022 óta minden szezonban a csapatoknak legalább egyszer kellett fiatalokat beültetniük mindkét autójukba – tehát összesen két alkalommal –, de idén ez a szám autónként kétszeresére nő. Tehát, mivel minden csapat két autóból áll, ez azt jelenti, hogy az év során négy olyan alkalom lesz, amikor egy tapasztalatlan versenyzőt futtatnak a hétvége első szabadedzésén.
(Forrás: Formula1.com, Planetf1.com, fotó: Formula1.com, Getty Images)
Ez is érdekelhet: