Normál testtömegindex mellett is lehetünk "elhízottak"

WEBBeteg/MTI
frissítve:

Az egészséges, normál testsúly felső határa BMI-értékben kifejezve 24,99. Tehát a túlsúly ott kezdődik, ha valakinek a kilogrammban mért testtömegét elosztjuk a méterben mért magasságának a négyzetével, és ennél nagyobb számot kapunk.

Hogyan lehet valaki "elhízott" normál testtömegindex mellett?

Ha azonban a testtömeg és az egészség összefüggéseit vizsgáljuk, nem elég a BMI-t figyelembe venni, eszerint ugyanis lehet valaki normál testsúlyú úgy is, hogy közben a testzsírszázaléka túl magas. Hivatalosan tehát nem számít elhízottnak, de szervezetében túl nagy arányban van jelen a zsírszövet. A testtömegindex a testmagasság és a testsúly arányát tehát jól kifejezi, arról azonban nem ad tájékoztatást, hogy az esetleges súlytöbbletből mennyi a zsír és az hol helyezkedik el.

A túlsúly és elhízás, főleg a fejlett országokban, gyakori probléma, még úgy is, ha nem számítjuk azokat, akik testtömegindexe normális, de testükben rossz a zsírszövet eloszlása.

Az Európai Szív Szövetség tudományos folyóiratában megjelent cikk szerint az Egyesült Államokban a múlt század hatvanas éveiben az elhízottak aránya 13 százalék volt, ez a szám mára megduplázódott.

Amerikában 1988 és 1994 között 33.994 önkéntes vett részt részletes vizsgálatokban, melynek fontos elemei voltak a táplálkozási szokásokra vonatkozó adatok is.

A korszerű tudományos technika lehetővé teszi a test összetevőinek – víz, izomzat, zsír – részletes elemzését. Abel Romero-Corral és munkatársai 6171 felnőtt adatait dolgozták fel, akiknek testtömegindexe a normális határok között mozgott. Megvizsgálták testük összetételét, valamint szív- és érrendszeri kockázati tényezőiket is. Egészségi állapotuk alakulását csaknem egy évtizeden keresztül figyelték.

Az utóbbi évek külön betegségként diagnosztizálják az "anyagcsere-tünetcsoportot", vagyis a metabolikus szindrómát, azaz a sokszor együttesen fellépő kezdődő cukorbajt, magas vérnyomást, kóros vérzsírértékeket. Ezek a problémák az elhízott emberek többségét egyszerre érintik. Az is kiderült, hogy ez a tünetegyüttes a szív- és érrendszeri betegségek fontos kockázati tényezője.

A magas testzsírszázalék normál BMI mellett is kockázatos!

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mekkora a kockázat, ha túlsúlyosság ugyan nem áll fenn, de a normális testtömegindexű személy testének aránytalanul nagy részét alkotja zsírszövet.

A számadatok szerint ebben az esetben a normális testsúlyú és zsíreloszlású emberekhez képest négyszeres az esély az anyagcsere-szindróma fellépésére. A tendencia nőkre különösen igaz. Halálozási arányuk pedig kétszerese a kontrollcsoporténak.

Ez a helyzet, tehát normál BMI mellett magas testzsírszázalék elsősorban mozgásszegény életmód mellett alakulhat ki, a napi kalóriabeviteli igényt meg nem haladó, de egészségtelen (szénhidrátokban gazdag és telített-, illetve transzzsírokat tartalmazó, de telítetlen zsírsavakat nélkülöző) étrend mellett.

Tovább

(WEBBeteg/MTI)

Cikkajánló

Pollenallergia
Pollenallergia

Hogyan előzhető meg a panaszok megjelenése?

Fejfájás és a stressz
Fejfájás és a stressz

Hogyan vezethet a stressz fejfájáshoz?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Medipress/MTI
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Keresztényi Zoltán, humánkineziológus
WEBBeteg - K. J., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Augusztin Gábor

Obezitológus

Kecskemét