Még a TikTok-függő fiatalokat is sikerrel szakítja el a képernyőtől a Véletlenül írtam egy könyvet című nevetős-sírós családi film, amely rekordnézettséget ér el a mozikban. A január 16-án bemutatott, Lakos Nóra forgatókönyvéből készült alkotás a kreatív írás fontosságának középpontba állításával segíti a kamaszokat az élet olyan kérdéseinek feldolgozásában, mint az érzelmek megfogalmazása, az emberi kapcsolatok jelentősége és a gyásszal való szembenézés.
Az Essentia Artis – vagyis a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete – beszélgetést szervezett a film producereivel, Sümeghy Claudiával és Topolánszky Tamás Yvannal, valamint a filmben Lídia írónőt alakító Zsurzs Kati színművésszel a Pesti Vigadóban.
A könyv, amelyből a film készült
Idén jelent meg a Pagony Kiadó gondozásában Annet Huizing Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? című kötete. A történet főhőse, Katinka, tizenhárom éves, és író szeretne lenni – méghozzá híres író. Szerencséjére a szomszédjában él egy írónő, aki némi kertészkedésért cserébe kijavítja az írásait és tanácsokkal látja el. Katinka pedig egy idő után észreveszi, hogy az életéből egy regény születik, miközben az írás segít neki feldolgozni a fájdalmait és jobban megismerni önmagát.
Nézzünk bele a film előzetesébe:
A filmes feldolgozás és a készítők céljai
Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan producerpáros – akik korábban olyan sikeres filmeket készítettek, mint a Curtiz vagy a Magasságok és mélységek – ezúttal egy hiánypótló alkotást hoztak létre. Kevés magyar film foglalkozik a kamaszok életének nehézségeivel, ezért különösen fontosnak tartották, hogy hitelesen és érzékenyen nyúljanak a témához.
A Véletlenül írtam egy könyvet, amely már megközelítőleg 125 ezer nézőt vonzott a mozikba, nemzetközi koprodukcióban készült. Lakos Nóra az eredeti műhöz új szálakat és történeteket írt, a film népszerűsítésében pedig a modern kommunikációs eszközök is nagy szerepet játszottak: TikTok-kampány, együttműködés a TopJoy üdítőital-gyártóval, valamint reklámok a villamosokon.
A magyar filmes gyakorlatban egyedülálló módon már a korai fázisban forgatókönyvtesztet szerveztek: egy moziteremben a színészek felolvasták a forgatókönyvet mintegy száz gyermek és szüleik előtt. A vetítés után kérdőívezéssel gyűjtöttek visszajelzéseket arról, hogy milyen témák foglalkoztatják a fiatalokat és milyen zenéket hallgatnak. A kutatás alapján kiemelten fontosnak bizonyultak a testvéri konfliktusok, az első szerelem, a kisállatokkal való kapcsolódás, valamint egy új ember érkezése a családba.
Mélyebb rétegek és üzenetek
Zsurzs Kati szerint a film célja nem foglalható össze egyetlen mondatban, hiszen több réteg bontakozik ki a jelenetek során. A főszereplő kislány fejlődéstörténete, világszemlélete, valamint édesanyja elvesztésének feldolgozása mind-mind része az alkotásnak. A színművész úgy véli, a kamaszkor az egyik legizgalmasabb időszak egy gyermek életében, és ha egy szülő a film segítségével jobban megérti ezt, az már önmagában nagy eredmény. Az alkotás nemcsak a gyermekkel egyedül maradt apák nehézségeit mutatja be, hanem tükröt tart minden néző elé.
Sümeghy Claudia hangsúlyozta, hogy bár a történet középpontjában egy kislány és az írás áll, a film egyáltalán nem szomorú. Sokkal inkább sírós-nevetős mozinak nevezhető, hiszen a főhős számára az írás egyfajta eszköz arra, hogy megismerje az édesanyját, akiről alig van emléke. Erre akkor nyílik lehetősége, amikor az édesapja életébe új partner érkezik.
A kreatív írás mint terápiás eszköz
A film egyedi megoldásai közé tartozik az animációs részek beépítése is: egy macska története így jelenik meg benne, amely akár önálló alkotásként is megállná a helyét.
A producerek szerint fontos üzenetük van: a kreatív írás segíthet a gyerekeknek (és a felnőtteknek is) a nehéz helyzetek feldolgozásában. Saját tapasztalatukból is merítettek, hiszen ők maguk is naplóírásra buzdítják gyermekeiket. A filmben egy elmagányosodó, csalódott írónő és egy kíváncsi, szenvedélyes kiskamasz kapcsolata áll a középpontban. A gyermek élettel tölti meg a befelé forduló írónő világát, míg az írónő megtanítja neki az írás fortélyait. Az íráselméleti tanácsok mellett a kislány a saját életére is alkalmazza azokat.
A főszereplő Ninát alakító Demeter Villőt több mint háromszáz kislány közül választották ki. Mivel a forgatás kezdete elhúzódott, fontos volt, hogy a színésznő ne változzon sokat a tényleges munka megkezdéséig. A castingokon Zsurzs Kati is részt vett, és a közös próbák során figyelték meg, hogyan működik a két szereplő közötti „kémia”.
A film nemcsak a gyermekes családokat szólítja meg, hanem egyedülállók és gyermektelen párok is szívesen megnézik. A jegy birtokában a film saját honlapjáról (https://www.eletedmozija.hu/) letölthető egy digitális boldogságnapló, amely segíti a gyerekeket az élet különböző területeinek feltérképezésében.
A film közeljövőbeli vetítései itt tekinthetők meg: