Nagyok a területi különbségek

Tényleg nő a lakossági költekezés? Érdemes a számok mögé is nézni

Fotó: Latzer Anna
2025. március 10. Az idén januárban a KSH friss statisztikája szerint belendült a magyarok bolti költekezése. Elemzők szerint azonban ez a gyengébb korábbi adatok miatti korrekció. A számokat részletesebben vizsgálva nem ez az egyetlen, ami elbizonytalanító lehet.

Az idén januárban – tette közzé a KSH – a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 4,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,9 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,2 százalékkal haladta meg az előző havit.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője hangsúlyozta, a növekedési dinamika utoljára 2022 közepén volt ennél magasabb, de ebben fontos szerepe van annak, hogy az előző két év első hónapjában nagyon gyengén teljesített a szektor. A mostani bővülés szerinte lényegében ezt a visszaesést korrigálta. Úgy véli, erre utal az is, hogy a fixbázisú index alapján most sikerült csak megközelíteni a 2022 novemberében látott szintet. Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője a kellemes meglepetés okozó januári adatot a rendkívül gyenge decemberi adat korrekciójának gondolja. Mint hozzátette, több hónap adata alapján vonható le messzebb menő következtetés.

Furcsán alakuló regionális eltérések


Az országon belül meghökkentően jelentős eltéréseket tapasztalhatunk. A bolti forgalom 2025 januárjában leginkább Szabolcsban ugrott meg. A növekedés ott közel 7 százalékot tett ki. A másik véglet Heves és Győr-Moson-Sopron, ahol egyaránt mindössze 3,8 százalékos bővülést mutattak ki. Azt, hogy a nyugati határon levő megyénk sereghajtó, alighanem csak a kifelé áradó bevásárló turizmussal magyarázhatjuk. Januárban egyébként Komárom volt, amely pontosan hozta a 4,7 százalékos országos átlagot.


Decemberben a megyék közül a legnagyobb visszaesés Hevesben volt, amit januárban mélyen átlag alatti növekedés követett. Az év utolsó hónapjában Somogyban volt a bolti forgalomban a legmagasabb a növekedés (ez azért a meglehetősen karcsú 1,6 százalékot jelentette), 2025 januárjában pedig az ebben a megyében lakók az átlagnál jobban belehúztak a vásárlásba. Mindez lokális szinten biztosan nem igazolja a korrekciót.

Aligha meglepő módon azonban a bolti forgalom alakulása és az infláció között az Azénpénzem.hu számítása szerint viszonylag erős negatív korreláció tapasztalható. Ez lefordítva annyit tesz, hogy a megugró árakra visszafogott vásárlással válaszolnak az emberek. Mint az általunk elkészített grafikonon is látszik, ez a hatás némiképp elcsúsztatott. Van azonban még egy cseppet sem elhanyagolható összefüggés.

Több szálon is eltérülhetnek az adatok


A bolti forgalomban a volumenváltozást ismerteti a KSH. Ezt azonban nem úgy kell értelmezni, hogy minden cikket darabonként leszámolnak. A forgalmat korrigálják az árak változásával.  A módszertani leírás szerint a kiskereskedelmi árindexet a fogyasztóiár-megfigyelés reprezentánsai és a kiskereskedelmi forgalmi súlyok alapján számítják. A bolti adatokat is részben reprezentatív minta alapján gyűjtik.

Az úgynevezett teljes körű részbe kerülnek a legalább 50 főt foglalkoztató és legalább 6 üzletet, illetve létszámtól függetlenül a legalább 8 egységet működtető vállalkozások, a jelentős alapterületű üzlettel rendelkezők. Sokan közülük is csak egyszerűsített kérdőívet kapnak, forgalmukat összesítve jelentik. Az előbbiek alapján könnyű belátni, hogy ha az infláció nem annyi, amennyi a hivatalos adatokban szerepel, akkor a bolti eladások volumene is más. Ehhez még annyit, hogy az egyéni vásárlási szokások (ki hol, mit vásárol) alapján tulajdonképpen borítékolható, hogy a személyes érzet eltér a statisztika által lefestettől.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok