Az aviatikai intelligencia terén széles körben elterjedt az a tévhit, hogy egyes madarak jelentősen kevesebb kognitív képességgel rendelkeznek, mint mások. Ideje kideríteni az igazságot! Létezik egy lista a világ legbutább madarairól, vagy ez csak egy mítosz? Tisztázzuk ezt a kérdést!

A madarak különböző típusú intelligenciát mutatnak. Például a varjak és hollók híresek problémamegoldó képességükről, míg a galambok kiváló tájékozódási képességgel rendelkeznek. Egy madár, amely ügyesen talál élelmet vagy emlékszik helyekre, lehet, hogy nem lesz olyan jó az eszközhasználatban, mint a varjak, vagy a hangutánzásban, mint a papagájok.

Ezek a nagy, röpképtelen madarak esetlennek és kevéssé intelligensnek tűnhetnek. Valójában azonban viselkedésük tökéletesen alkalmazkodott a környezetükhöz: kiváló túlélési ösztönökkel rendelkeznek, beleértve a lenyűgöző futási sebességet és ügyességet. (Fotó: Pixabay)

Túlélési igény és szociális intelligencia

Egy madár kognitív képességei általában a túlélési igényeihez igazodnak. Például a bonyolult társas struktúrákra támaszkodó madarak fejlettebb szociális intelligenciát mutathatnak.

A madarak (vagy általában az állatok) intelligenciájának mérése kihívás. Nemcsak a problémamegoldásról vagy a memóriáról van szó, hanem az alkalmazkodóképességről, a társas tanulásról és más kognitív szempontokról is.

Gyakori tévhitek

Bizonyos viselkedések, amelyek „butának” tűnhetnek, valójában túlélési stratégiák. Például egy olyan madár, amely ismételten nekirepül egy ablaknak, nem feltétlenül ostoba – egyszerűen félreértelmezi a tükröződést, és nyitott térnek látja.

Ahogy az embereknél, úgy a madaraknál is egyénenként változhat a tanulási és kognitív képesség. Egy madár „butának” tűnő viselkedése lehet kivétel, nem pedig általános szabály az adott fajra nézve.

A világ legbutábbnak tartott madarai

1. Dodók

A mára kihalt dodók gyakran a butaság jelképeként szerepelnek. Ez a tévhit abból fakad, hogy röpképtelenek, és látszólag félelem nélkül közeledtek az emberekhez, ez vezetett gyors kipusztulásukhoz. Valójában ezek a tulajdonságok alkalmazkodási stratégiák voltak a Mauritius szigetén tapasztalt ragadozómentes környezetükhöz.

2. Pulykák

A vadpulykákat néha furcsa viselkedésük miatt tartják butának, például azért, mert esőben az eget bámulják. Azonban ez valószínűleg egy tetániás torticollis görcs nevű állapot következménye. A pulykák valójában szociális lények, kifinomult hangjelzésekkel és összetett társas struktúrákkal.

3. Emuk

Ezek a nagy, röpképtelen madarak esetlennek és kevéssé intelligensnek tűnhetnek. Valójában azonban viselkedésük tökéletesen alkalmazkodott a környezetükhöz: kiváló túlélési ösztönökkel rendelkeznek, beleértve a lenyűgöző futási sebességet és ügyességet.

4. Kakaduk

A kakadukat hangos és romboló viselkedésük miatt néha butának tartják – például, amikor fát rágcsálnak, vagy fülsiketítő hangokat adnak ki. Ezek a viselkedések azonban intelligenciájuk és ösztöneik megnyilvánulásai: a fakéreg eszegetése például a természetes táplálékszerzési viselkedésük része, a hangoskodás pedig egy válasz az unalomra vagy a fogságban tapasztalt stresszre.

5. Kakapók

Ezek a madarak olyan környezetben fejlődtek, ahol nem voltak emlős ragadozók, ezért nem alakítottak ki védekezési stratégiákat vagy menekülési ösztönöket. Amikor az emberek megérkeztek, és ragadozókat, például patkányokat és macskákat hoztak magukkal, a röpképtelen kakapók nem ösztönösen menekültek vagy rejtőztek el – sebezhetőségüket sokan az intelligencia hiányának tekintik.

Elmondhatjuk, tehát, hogy minden egyes esetben a „butának” tartott viselkedés valójában az adott madár természetes környezetéhez való alkalmazkodásának eredménye, vagy egy olyan reakció, amely a környezet gyors változásai miatt tűnik értelmetlennek.

(Forrás: balconygardenweb.com) 

Megosztás

További híreink

Medvehagyma vagy gyöngyvirág? Mutatjuk, hogyan kerülje el a halálos veszélyt a tavaszi gyűjtés során!

2025.04.12.

A tavasz beköszöntével megkezdődik a medvehagyma szezonja. Azonban a természetben való gyűjtés során óriási veszély rejlik abban, hogy a medvehagymát összetéveszthetjük a rendkívül mérgező gyöngyvirággal.

7 olyan trükk, amelytől az oleander őrült virágzásnak indul

2025.04.12.

Az oleander (Nerium) kevés gondozással is jól boldogul, de ha igazán látványos virágzást szeretnénk, próbáljuk ki ezeket az egyedi trükköket, hogy virágözönre bírjuk.

Az igények miatt 100 milliárddal bővülő keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el a Lakhatási Tőkeprogram

2025.04.12.

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Ez a kutatás megváltoztatja, ahogy a Föld jövőjét látja – olvassa el, amíg nem késő!

2025.04.12.

Egy kutatás feltárta, hogy az ember által befolyásolt területeken a biológiai sokféleség átlagosan 20%-kal alacsonyabb.

Az aszály miatt Hollandiában a gazdák már most rákényszerültek az öntözésre

2025.04.12.

Annyira súlyos a szárazság Hollandiában, hogy sok helyen már kelesztő öntözésre is szükség van

Új NAK-kiadvány segíti a termény toxinfertőzése elleni küzdelmet

2025.04.12.

Elkészült a „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című NAK-kiadvány.

Partnerhírek
Partner

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025.04.10.

Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban, az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt, rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Bargam Elios 3200/BDL 18

Hitelesített telefonszám

14 450 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 195 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás