Az Északi-sarkvidékre tartanak az észt robottankok

2025 / 03 / 09 / Felkai Ádám
Az Északi-sarkvidékre tartanak az észt robottankok
Az Egyesült Államok Hadseregének Hideg Régiók Kutató- és Mérnöki Laboratóriuma (CRREL) tovább bővítette technológiai eszköztárát a Milrem Robotics THeMIS autonóm szárazföldi járművével (UGV). A beszerzés célja, hogy elősegítse a szélsőséges sarkvidéki körülmények között végzett kutatási és fejlesztési tevékenységeket.

A vásárlás pénzügyi részleteit nem hozták ugyan nyilvánosságra, de az ügylet összhangban van az US Army Corps of Engineers szélesebb stratégiájával, amely a technológiai innovációt hivatott erősíteni a nemzetbiztonság és a működési hatékonyság növelése érdekében – írja az Army Technology. A THeMIS UGV intelligens funkciókkal rendelkezik, és képes az autonóm navigációra. A járművet különféle tesztkörülmények között fogják kipróbálni, hogy megvizsgálják a hatékonyságát, valamint hozzájáruljanak a hideg időjárási viszonyokhoz alkalmazkodó autonóm rendszerek fejlesztéséhez.

Moduláris felépítésének köszönhetően a THeMIS UGV többféle feladatra is alkalmas, például logisztikai támogatásra, felderítésre vagy egyéb küldetések segítésére. Rakománykonfigurációjában alapvető felszereléseket és ellátmányt szállíthat a műveleti zónákba, ezáltal csökkentve a személyzet fizikai és mentális terhelését, valamint mérsékelve a további emberi erőforrás iránti igényt. Az említett rugalmasság révén a jármű így tehát könnyen testreszabható a különböző küldetésekhez, az információgyűjtéstől és harci támogatástól kezdve a logisztikai műveletekig, miközben minimalizálja a katonákra leselkedő veszélyt a kockázatokat jelentő környezetekben.

Egymillió rubeles „vérdíjat” tűzött ki Oroszország az észt robottankra Az oroszok nagyon szeretnék rátenni a kezüket az észtek automatizált harci járművére, ami épp Ukrajnában ténykedik.

Patrick Shepherd, a Milrem Robotics értékesítési igazgatója kiemelte a platform megbízhatóságát, és hangsúlyozta:

„A THeMIS jelenleg a legérettebb UGV a piacon. Integrációja több nemzet harci alakulataiban csökkenti az ügyfelek számára az integrációs és beszerzési kockázatokat. A Milrem Robotics rendelkezik a szükséges tapasztalatokkal és a tanulságokkal, hogy biztosítsa a katonai erőkbe történő zökkenőmentes beillesztést.”

A THeMIS UGV jelenleg 19 országban van rendszerben, és a kategóriájában piacvezető megoldásnak számít. A CRREL, amely az US Army Engineer Research and Development Center (ERDC) részlege, elsősorban a szélsőséges éghajlati viszonyokhoz kapcsolódó mérnöki és tudományos kihívások megoldására szakosodott. Fő céljai közé tartozik az infrastruktúra fejlesztése, a mobilitás javítása és a hadműveleti hatékonyság növelése mind katonai, mind polgári alkalmazásokban.

A Milrem Robotics 2024 májusában tovább növelte gyártási kapacitását egy új üzem megnyitásával Tallinnban, Észtországban. Az új létesítmény, amely a cég központja közelében található, évi több mint 500 darabra növelte a THeMIS UGV gyártási volumenét.

(Kép: A THeMIS UGV különböző kísérleti és műveleti forgatókönyvekben kerül majd bevetésre, forrás: Milrem AS)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Armada – a maláj gép eltűnését oldhatja meg a high tech kutatóhajó
Armada – a maláj gép eltűnését oldhatja meg a high tech kutatóhajó
Egy robotikai cég indította újra Malaysia Airlines MH370-es járatának nagyszabású nemzetközi keresését.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!