BrainNet - a szuperagy, ami robotok sosem látott együttműködését teszi lehetővé

2025 / 03 / 09 / Bobák Zsófia
BrainNet - a szuperagy, ami robotok sosem látott együttműködését teszi lehetővé
A techvilágot felforgató DeepSeek technológiáját használják a humanoidflotta működtetésére.

Az UBTECH Robotics Walker S robotjai több kínai autógyárban is munkába álltak, hogy a tesztidőszak alatt kiderüljön, miben tudnak hasznára lenni a cégeknek, és melyek azok a területek, ahol a robotok el tudják végezni azokat a munkákat, amelyek az emberek számára repetitívek, időrablóak vagy akár veszélyesek lehetnek. A kétlábú robotok az automatizáció újabb fokát jelenthetik az amúgy is erőteljesen robotizált gyárakban, de a gépek egyelőre csak alapfeladatokat végeznek, és sok esetben működésük lassabb és bizonytalanabb, mint az embereké, így valószínűnek tűnik, hogy messze még a humanoidflottákat alkalmazó gyárak ideje.

Az UBTECH azonban folyamatosan dolgozik azon, hogy a robotok gyorsabbak és precízebbek legyenek, valamint csapatmunkával is növeljék a teljesítőképességüket, ennek érdekében pedig létrehozták azt a keretrendszert, ami az úgynevezett raj intelligencia forrása lehet. A rendszer neve BrainNet, egy “szuperagy”, ami különböző csomópontokat köt össze a felhőn keresztül, és amihez egy, a traszformer modellen alapuló alrendszer is tartozik, ami a több robotos együttműködést lehetővé tévő vezérlés révén a párhuzamos, szétosztott tanulást támogatja.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gépek együtt tanulnak és fejlődnek

- nem csak az egyénenkénti feladatokat tudják megoldani, hanem csapatként “gondolkodnak” és dolgoznak, ami nagyban segíti őket a fizikai világgal való aktív és rendszeres kapcsolatot igénylő munkakörökben.

A szuperagy központi motorja egy olyan multimodális modell, amit a cég fejlesztett ki, és ami felhasználja a nagy port kavart kínai nyelvi modell (illetve az azon alapuló chatbot), a DeepSeek-R1 következtetési technológiáját is. A modellt a cég arra tervezte, hogy az emberekéhez hasonló, józan észen alapuló döntési képességekkel ruházza fel általa a robotokat, amelyek ennek következtében alkalmasabbá válnak a komplex ipari környezetben való helytállásra és a nagyobb fokú autonómiára.

Hogy ez a raj intelligencia a valóságban hogyan néz ki, abba az UBTECH bepillantást nyújtott egy kisfilmben - a robotok a gyárban kicsit totyogó léptekkel ugyan és nem túl gyorsan, de együttes erővel oldják meg a feladatokat és segítkeznek a logisztikai munkákban az autók összeszerelése közben.

A cég a Practical Training 2.0 nevű gyakorlatát a Geelyhez tartozó Zeekr elektromosautó-gyártó telephelyén végezte el, aminek során a Walker S humanoidok alkatrészeket válogattak, dobozokat pakoltak és nagyfokú kézügyességet igénylő feladatokat is végeztek, miközben demonstrálták az együttes tervezés, valamint a környezethez való dinamikus alkalmazkodás képességét. A cég célja a raj intelligencia fokozásával egy, az Internet of Things, azaz a Dolgok Internetének példája által ihletett rendszer, a Humanoidok Internetének (Internet of Humanoids , IoH) megalkotása.

(Fotó: UBTECH Robotics, Willi-van-de-Winkel/Pixabay)


Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
A tizenhat szekcióban zajló rendezvényen már elindulni is presztízst jelent, egy helyezés pedig az akadémiai és a vállalati szférában is egyedülálló ajánlólevél, ezért megkérdeztünk két díjazottat, hogy mi kell a sikeres szerepléshez.
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Két, korábban kitüntetett hallgatót kérdeztünk arról, hogy miben látják a siker titkát.
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
Új szintre emeli az otthoni hálózatod sebességét és stabilitását.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!