Egy georgiai férfi, aki az ukrán oldalon harcolt, és másfél éve egy robbanásban elvesztette a jobb karját, bionikus karral tért vissza a frontra. Nem ő az egyetlen a kaukázusi országból, aki végtaghiánnyal harcol az oroszokkal szemben.
Amikor Sota Bitadze hónapokkal súlyos sebesülése után visszatért az ukrajnai lövészárokba, megpróbálta titokban tartani bajtársai előtt, hogy az egyik kezét amputálni kellett. „Eleinte senki sem tudta, hogy hiányzik a végtagom, mert kesztyűt húztam a műkezemre – mondta a Szabad Európának. – De amikor megmozdítom a bionikus kezem, az egy kis zajjal jár, és a fiúk nem értették, honnan jön. – A georgiai katona ezután felfedte a több tízezer dolláros, fejlett protézist, amely egy lassan mozgó emberi kéz ügyességével képes működni. – Amikor levettem a kesztyűt, és meglátták, mindenki megdöbbent.”
A huszonhat éves Bitadze a közép-georgiai Kashuriból származik. Az építőiparban és animátorként is dolgozott gyermekprogramokon, mielőtt Oroszország 2022 februárjában háborút indított Ukrajna ellen. „Amikor a háború elkezdődött, erősen éreztem, hogy hozzá kell járulnom valamivel” – emlékszik vissza. Az inváziót követő három héten belül már Ukrajnában volt, és hamarosan egyike lett annak a több száz georgiai állampolgárnak, akik Kijev oldalán harcoltak.
2023 márciusában egy kelet-ukrajnai robbanásban vesztette el a jobb kezét. Elmondása szerint még nincs magyarázat rá. „Nem ismerem a részleteket, hogy mi történt aznap, ezért egyelőre nem beszélek róla. – Miután a könyökétől lefelé amputálták a karját, a Superhumans Center jótékonysági szervezet segítségével fejlett bionikus kezet kapott, és megkezdődött a rehabilitációja. – A kéz elvesztése hatalmas stressz – mondja –, de én csak egy célt tűztem ki magam elé: visszatérni a frontvonalba, és folytatni, amit 2022-ben elkezdtem.”
2024 februárjában tért vissza a szolgálatba, és gyorsan megkapta a találó becenevet: Terminátornak kezdték hívni.
Max Ortiz-Catalan, a bionika egyik úttörő kutatója elmondta a Szabad Európának, hogy bármilyen fejlett is a protézis, a hadviselésben részt vevő amputáltak egyértelmű hátrányban vannak, ezért ilyen állapotban a frontra menni „mindenképpen nagyon bátor dolog”. Ő maga is Ukrajnában segít jelenleg önkéntesként a végtaghiányos embereknek. Azt mondja, hogy a fő probléma az eszközök megbízhatósága. „Ha az ember otthon csinál valamit, és leáll vagy mást csinál a kézprotézise, az egy kicsit késleltetheti a tevékenységet és frusztrációt okozhat. Ha azonban a frontvonalban történik meg, a következmények tragikusak lehetnek.”
Bitadze közösségi médiában megosztott videóin látható, amint bionikus kezével fegyvereket lő ki, és a frontvonal lövészárkaiban navigál. Azt mondja, hogy álló helyzetből képes pontosan tüzelni bionikus karjával, de a front kaotikus dinamikájában, „például amikor futni kell, és sok mindenre figyelni”, már kevésbé megbízható a protézis.
A Bitadze által használt, német gyártmányú robotvégtag közvetlenül az idegeivel van összekötve, így ugyanazok az izmok, amelyek a kezét mozgatnák, elektromos jeleket küldhetnek a robotvégtagnak. Az elemmel működő protézis képes a jeleket mechanikus mozgássá alakítani, beleértve az ujjait.
Bitadze nem az egyetlen georgiai, aki Ukrajnában harcol, miután sorsfordító sérülést szenvedett. Zurab Dzsibuti, az Ukrajnában állomásozó georgiai légió tagja mindkét lábát elvesztette 2023-ban az oroszországi Belgorodi területen, amikor betörtek oda. Azóta visszatért a frontra, és géppuskásként szolgál egy páncélozott járművön.
„Visszatértem a szolgálatba, mert a háborúnak még nincs vége, a georgiai légiónak szüksége van tapasztalt katonákra” – mondta a Szabad Európának, hozzátéve, hogy a legnehezebb kettős végtaghiánnyal harcolni, „tudni, hogy vannak határaid, és nem tudsz annyit tenni, mint korábban. Ezek a határok fizikaiak, nem mentálisak.”
A Princip ukrán katonákat képviselő emberi jogi szervezet becslései szerint a háborúban szerzett sérülések következtében akár ötvenezer katona is végtaghiányos lehet. Egy nemrégiben készült felmérés az ukrajnai, amputáción átesett katonákról azt jelezte: sokan azt tervezik, hogy tovább harcolnak, vagy már visszatértek a frontra.
Orosz oldalon lehetetlen megbízható statisztikákat készíteni, de a Kreml tisztviselői szerint a súlyosan sebesült orosz katonák mintegy fele esett át amputáción. A közelmúltban több elszomorító videó látott napvilágot, amelyek mankóval közlekedő orosz katonákat mutatnak, akiket állítólag Ukrajnába küldtek harcba.
Bitadze önként tért vissza a frontra. Szerinte könnyű a válasz a katonatársainak arra, hogy miért csatlakozott újra. „Csak azt mondom nekik, hogy ugyanazért vagyok itt, amiért ti is. Ez ilyen egyszerű.”