Akadálymentes mód

 
Ukrajna arra kérte a szövetségeseket az újabb súlyos légicsapások után, hogy gyakoroljanak nyomást Oroszországra
A legfrissebb hírek

Ukrajna arra kérte a szövetségeseket az újabb súlyos légicsapások után, hogy gyakoroljanak nyomást Oroszországra


Ukrán katona egy lebombázott lakóház előtt Pokrovszkban 2025. március 6-án
Ukrán katona egy lebombázott lakóház előtt Pokrovszkban 2025. március 6-án

Az orosz hadsereg újabb masszív rakéta- és dróntámadásai után Volodimir Zelenszkij arra kérte a nemzetközi közösséget: nyomásgyakorlással segítsék elérni, hogy Oroszország beszüntesse a háborút.

Az ukrán elnök arról számolt be pénteken, hogy az inváziós erők nagyjából hetven ballisztikus rakétával és manőverező robotrepülőgéppel, valamint kétszáz drónnal támadták az energetikai létesítményeket több régióban.

A Naftogaz ukrán állami földgázvállalat megerősítette, hogy ez volt a tizenhetedik ekkora léptékű orosz támadás az infrastruktúrája ellen. Roman Csumak vezérigazgató rámutatott, hogy bár bizonyos létesítmények súlyos károkat szenvedtek, már folyamatban vannak a helyreállítási munkálatok. Számos lakóház is megrongálódott, azt viszont nem tudni, hogy vannak-e halálos áldozatok.

Jövő héten amerikai–ukrán tárgyalásokat tartanak Szaúd-Arábiában, hogy megpróbálják felvázolni egy esetleges békemegállapodás körvonalait. „A valódi béke megteremtésének első lépéseként arra kellene kényszeríteni a háború egyetlen forrását, azaz Oroszországot, hogy hagyjon fel pontosan az ilyen, élet elleni támadásokkal – közölte Zelenszkij. – Ezt reálisan lehet ellenőrizni. Csend az égen: a rakéták, a nagy hatótávolságú drónok és a légi bombák használatának tilalma; és csend a tengeren is: a normális hajózás valódi garanciája” – tette hozzá.

Ez az újabb masszív orosz légicsapás-sorozat része a Kreml azon stratégiájának, amelynek keretében a megtámadott ország kritikus infrastruktúráját próbálják megsemmisíteni.

Az ukrán légierő szerint a támadás hajnali három órakor indult, amikor az orosz hadsereg Kalibr típusú manőverező robotrepülőgépeket indított a Fekete-tenger felől. Nem sokkal később egy Kinzsal hiperszonikus rakétákat hordozó MiG–31K vadászgép bevetésére figyelmeztettek.

Zelenszkij kiemelte, hogy a nyugati szövetségesek által átadott amerikai F–16-os és francia Mirage–2000 katonai repülőgépek is részt vettek az összehangolt támadás elhárításában.

Péntekre virradóra Lengyelország is aktiválta légvédelmi rendszereit, és készenlétbe helyezte a légierőt.

XS
SM
MD
LG