A Scale AI vállalattal héten tető alá hozott, kiemelt minősítést kapó együttműködés új szintre igyekszik emelni a Pentagon tervezési és műveleti képességeit.

Miközben a halálos fegyverzettel szerelt robotok harctéri bevetésével kapcsolatban sincs egyetértés a világban, a mesterséges intelligencia fejlődése számos más területen felvillantja a lehetőségét a katonai képességek javításának. Így gondolkodnak a Pentagonban is, ahol a héten egy "sokmillió dolláros" kezdeményezést indítottak, amely MI-ágenseket integrálna az amerikai hadsereg döntéshozatali és végrehajtási rendszerébe.

A Thunderforge elnevezésű, zászlóshajóként aposztrofált program egy sor területen igyekszik kiaknázni az algoritmusok előnyeit. A végső cél az MI-alapú, adatvezérelt hadviselés elérése, ami az amerikai hadsereg innovációs részlege (DIU) szerint biztosíthatná, hogy a katonák előre láthassák a fenyegetéseket és a lehető leggyorsabban reagálhassanak azokra.

A programot vezető Bryce Goodman nyilatkozata szerint "alapvető eltérés van a modern hadviselés sebessége és a válaszadási képességünk között". Ezt a különbséget gondolják felszámolhatónak az MI-ágensek telepítésével, amelyek az elképzelések szerint például a harcászati szimulációkat tudnák felturbózni, de javíthat a döntéstámogató eszközök hatékonyságán, illetve segíthet a munkafolyamatok automatizálásában és az erőforrás-allokáció optimalizálásában is.

Bátorság vagy botorság?

Mindez jól beleillik abba a folyamatba, miszerint az MI hadászati célú felhasználása egyre erősebb támogatást kap. Nemrég például az USA nukleáris fegyverzetének parancsnoka nyilatkozott pozitívan az algoritmusok használatáról (igaz, a rakéták indítását ő sem bízná MI-re). A szélirány megváltozását jelzi, hogy a korábban a témától elzárkózó Google és OpenAI vezetői is felülvizsgálták hozzáállásukat az ilyen jellegű projektekhez.

Ettől függetlenül az algoritmusok használata nem véletlenül vált ki sokakban megütközést, hiszen a generatív MI elterjedésével egyre csak szaporodnak a kínos tévedésekről, veszélyes hibákról szóló történetek.

Az a kutatási projekt sem éppen a gépek PR-jét erősítette, amit tavaly januárban publikáltak (PDF). Ebben egy nemzetközi konfliktuskezelési szimulációt végeztek el, ahol a nagyhatalmi szereplőket az elérhető legfejlettebb modellek (GPT-4, Claude 2.0, Llama-2 stb.) alakították. A lefuttatott tesztek alapján az algoritmusok nagyon gyakran eszkalálták a helyzetet nyílt háborúig, nem egyszer úgy, hogy minden előzetes figyelmeztetés nélkül megnyomták azt a bizonyos nagy piros gombot.

Gyorsan ívelő karrier

A Scale AI-nak egyébiránt nem ez az első munkája a Pentagonnal, hiszen tavaly már született egy megállapodás, amely nagyméretű nyelvi modellek tesztelésére és értékelésére vonatkozott. A 2016-ban alapított startup igazi nagyágyúnak számít a témában, hiszen olyan cégeknek szállít MI-képzéshez szükséges cimkézett adatkészleteket, mint az OpenAI, a Google, a Microsoft és a Meta.

A 600 főt fogalkoztató vállalkozást egyik alapítója, a mindössze 27 éves Alexandr Wang vezeti, aki 2021-ben a világ legfiatalabb, önerőből megteremtett dollármilliárdosa lett. Személyes vagyonát jelenleg 2 milliárd dollárra becsülik.

(Címlapképünket a Grok 3 készítette témához illő illusztrációként.)

Piaci hírek

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.