
Ha eddig szeretted a Q5-öt, akkor ezt is fogod. Ha nem szerettél SUV-t vezetni, akkor lehet, hogy most fogod megszeretni. Az új Q5 nem akar mindenáron máshogy kinézni, mint az elődje, viszont mindenben jobb lett.
Akár azt is mondhatjuk, hogy az utóbbi években látott törés az Audi-lendületben nem azért volt, mert nem tudták, merre kell menni, hanem mert taktikusan kivártak. A konkurensek közben egymást taposva öntötték a pénzt olyan modellfejlesztésekbe, amikből valószínűleg nem lesz semmi. Az Audi most már kristálytiszta stratégiával, jól látható jövőképpel megy előre. Elektromos autónak a Q6 és A6 e-tron biztosan baromi jó lesz. Az A4-ből lett A5-ről is egészen jók az első benyomásaink, és már azt is látjuk, hogy a benzines és dízelmotorral megjelenő A6 generációváltása is jó irány. Az Audi végre ismét a helyes úton jár. És ennek egyik legjobb példája a harmadik generációs Q5.
Nem akar földbe döngölni sokkoló formával, épp ezért szerethető.
A single frame hűtőrács határozottabb, mint valaha, a hátsó OLED lámpák pedig nemcsak látványosak, hanem vészhelyzetben figyelmeztető módba is kapcsolnak. A sötétzöld fényezés baromi jól áll a Q5 Sportbacknek, egyértelműen a legtökösebb választás – hunyorítva akár egy Porsche Macannak is nézhetnénk. Másik kedvencem a Sakhir gold fényezés, ami a Q8-on debütált, de itt is legalább olyan elegáns és sportos hatást kelt.
Általában nem vagyok az SUV-k legnagyobb rajongója. Nagyok, nehezek, fölöslegesen drágák, és nem adják azt a vezetési élményt, amit keresek egy autóban. De az Audi Q5 kivétel.
Ebben az autóban minden perc, minden kilométer, minden táv egy élmény. Egyszerűen jó benne ülni, kényelmes vele utazni, élvezet vezetni.
Az új Q5 a Premium Platform Combustion (PPC) alapokra épül, és minden változat mild hibrid technológiát kapott. Ez nem olyan hibrid, ami a katalógusnak szól, ez ténylegesen jól működő 48 voltos hibrid technológia, ami észrevétlenül kapcsolja ki a motort, ha nincs rá szükség, és úgy spórol az üzemanyaggal, hogy közben nem öli ki a dinamizmust. A mild hibrid hajtás mindhárom motorváltozathoz jár, a 2.0 TFSI és a 2.0 TDI 204 lóerős, előbbi 340, utóbbi 400 Nm-es nyomatékkal. Az SQ5 a V6-os benzinmotorjával 367 lóerőt és 550 Nm-t tud.
Akinek pedig ez sem elég, annak jó hír: szeptembertől jön a plug-in hibrid verzió, kétféle teljesítménnyel. És persze, ha valaki teljesen elektromosat akar, akkor ott a Q6 e-tron.
Milyen vezetni? Pont olyan, amilyennek lennie kell
A dízelt és a beugró benzinest vezettem, az SQ5-nek csak a parkolóban hallgattam a csodásan röfögő hangját, és elmorzsoltam a szemem sarkában egy könnycseppet. Majd legközelebb. Egyik motor sem rakéta, de mindegyikben van annyi plusz, hogy a mindennapokban élvezni tudd. A kétliteres benzines kiegyensúlyozott, autópályán és városban is kellemes. A dízel pedig ugyanezt tudja, csak jobb fogyasztással.
Ami igazán meglepett, az a légrugós futómű. Tökéletes arányban hozza a komfortot és a stabilitást – az adaptív lengéscsillapítók tényleg érzik, mikor kell finomnak lenniük, és mikor kell feszesebbé válniuk. Malaga környékén nemcsak országúton, hanem hajtűkanyarokkal és mély szakadékokkal tűzdelt földúton is vezettük az autót, ahol a szakadó eső és változó útviszonyok tettek próbára minket és az autót. De offroad módban a Q5 egyszerűen kizökkenthetetlen a nyugalmából.
A Q5 belseje futurisztikusabb, mint valaha. A hatalmas kijelzők uralják az utasteret mindenhol.
Ha nem szeretsz menüben elmélyedni, ez akár rossz hír is lehetne, de nyugtasson meg a tudat, hogy a legfontosabb funkcióknak dedikált helyük van a képernyőn, nem kell őket keresni.
Ami viszont tényleg menő, hogy az utas előtt is lehet kijelző, az MMI Passenger Display lehetővé teszi, hogy az első utas menet közben YouTube-ozzon vagy babrálja a navigációt anélkül, a középkonzolon matatna.
Az anyagok tartósak és prémium hatásúak, bár van, ahol kicsit ridegnek tűnnek. Ami nekünk rideg, az a német mérnökök szerint elnyűhetetlen, és az örök életre szól. Amúgy sem olyan helyen vannak, hogy mindennap beleakadna a kezünk vagy a szemünk. Érdekes megoldás, hogy a világításkapcsoló az ajtóra került, ezért elsőre kutatni kell a kilincs után, ha reflexből keresnéd a megszokott helyén. Viszont a külső kilincsek tökéletesek, könnyen megmarkolhatók és praktikusak. Nekem azért is fontos ez, mert egyre többször látni rossz megoldást, csak azért, hogy az aerodinamika tökéletes legyen.
Praktikus, modern, csendes és hatékony – a Q5 az Audi egyik legjobban sikerült SUV-ja. Ha ez az irány, akkor tényleg jó évek jönnek Ingolstadtban.
Ez is érdekelhet: