Fotó: MTI/Kiss Gábor
Hirdetés

A Várfalva községhez tartozó Bágyon településen átadott üzem a román piacon már több mint húsz éve jelen lévő KÉSZ Csoport első romániai gyártóegysége.

Magyar Levente elmondta: ez az első azon projektek sorában, amelyeket magyarországi cégek valósítanak meg a magyar kormány támogatásával Románia területén.

Az államtitkár szerint a KÉSZ Csoportra az egész nemzet büszke lehet, a magyar építőipari vállalkozás külföldön a legkeményebb piaci körülmények között is óriási sikereket ér el. Az új gyártócsarnok átadása e nemzetközi jelenlét fontos mérföldköve – mondta, hozzátéve, hogy a cég Romániában is sikeres, holott nagy a verseny az építőiparban.

„Ez a gyártócsarnok jelképezi a magyar kormány azon törekvését, hogy megerősítse a magyarországi cégek jelenlétét a Kárpát-medencében, Magyarország határain túl” – fogalmazott. Közölte: a magyar kormány amellett, hogy határon túli vállalkozásokat támogat komoly összegekkel, hazai cégeket is segít abban, hogy határon túli beruházásokat hajtsanak végre. Romániában összesen 130 milliárd forint értékben valósulnak meg ilyen projektek -mondta.

Korábban írtuk

Magyar Levente emlékeztetett: nyugat-európai példák igazolják, hogy összefüggés van egy nemzetgazdaság külföldi sikerei és az ország jóléte között. „Erre az útra léptünk mi is” – fogalmazott.

Az államtitkár közölte: a magyar gazdaságban van annyi termelékenység, hogy a következőkben is támogatni tudja a sikeres hazai vállalatok külföldi terjeszkedését.

A várfalvi üzem alig három év alatt jutott el a szerződéskötéstől a felépülésig, és hamarosan a termelés is megkezdődik – mondta.

Vida Tamás, a KÉSZ Holding Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a 2001-ben alakult KÉSZ Románia a KÉSZ Csoport legsikeresebb külföldi egysége, amely visszaigazolja a cégcsoport nemzetközi terjeszkedésének létjogosultságát. Mára csaknem 200 munkatársa van, és nemcsak a magasépítési piacon van jelen, hanem bukaresti és kolozsvári projektjei révén az ingatlanfejlesztési piacon is.

A cég által elvégzett munkák közül megemlítette a kolozsvári Szent Mihály-templom felújítását, amelyet Europa Nostra-díjjal jutalmaztak, a sepsiköröspataki Kálnoky-kastély helyreállítási munkálatait, a kovásznai fürdő építését.

Kiemelte, hogy az új gyár új üzletág kialakítását, fém- és acélszerkezetek gyártását jelenti. Az 1,8 milliárd forint összköltségű beruházás a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. támogatásával jött létre.

Albu István, a KÉSZ Románia igazgatója szerint a magyar céget Romániában a megbízhatósággal és minőséggel azonosítják, és a fennmaradáshoz a nehézségek közepette megbízható partnerekre volt szükség. Elmondta, hogy az üzemben 16 alkalmazott dolgozik 30-nál több gépen, berendezésen, amelyek számát a jövőben tovább bővítik.

A KÉSZ Románia gyára Torda mellett, az észak-erdélyi autópályától mindössze másfél kilométeres távolságra található. A 4500 négyzetméter alapterületű, modern ipari létesítmény korszerű gépekkel van felszerelve. Ezek fémszerkezetek, segédszerkezetek, légtechnikai vezetékek és idomok gyártására alkalmasak. Az üzemet úgy alakították ki, hogy a változó piaci igényekhez alkalmazkodva további gyártói kapacitásokkal is lehessen bővíteni.

Magyar Levente csütörtökön Mezőbándra, az Europiglets sertésfarmra is ellátogatott, ahol a többi között az Erdélyben a Pro Economica Alapítványon keresztül megvalósuló gazdaságfejlesztési program sikereiről beszélt.