KPMG: töretlenül optimista az energiaszektor

2025. 03. 06., 18:05

A geopolitikai helyzet jelentette a legnagyobb kihívást tavaly az energiaszektorban. Az érintett vállalatok vezérigazgatóinak 55 százaléka ezt sorolta az első helyre a gazdasági bizonytalanság és a Gen AI okozta versenyhelyzet előtt – állapítja meg Energy CEO Outlook jelentésében a KPMG.

A KPMG 2024 Energy CEO Outlook 120 vezérigazgató válaszain alapul 11 országból. Arra keresi a választ, milyen jelentős átalakulásokon megy keresztül az energiaszektor, melyek voltak tavaly a legjelentősebb kihívások, és a vezetők hogyan navigálnak ezek között a hosszú távú siker érdekében.

„A válaszok alapján jól látszik, hogy a vezérigazgatók a legnagyobb kihívásnak a geopolitikai helyzetet látták 2024-ben, 55 százalékuk jelölte meg ezt a szempontot. A közel-keleti válság, az együttműködési nehézségek a szankcionált államokkal, illetve a kritikus ásványokért folytatott küzdelem is jelentős nehézségeket okozott az energiapiacok számára. A válaszadók 43 százaléka említette a gazdasági bizonytalanságot, és ugyanennyien a Gen AI okozta versenyhelyzetet” – sorolta Losonczy Géza, a KPMG energetikai és közüzemi szektorának vezetője.

A geopolitikai bizonytalanság folyamatos mozgékonyságot és éberséget igényel, míg az ágazatban érintett nagy és összetett ellátási láncoknak operatív szempontból rugalmasnak kell lenniük a váratlan eseményekkel, például a kibertámadásokkal szemben.

Optimizmus a fejlődést illetően

Az energiaszektor vállalatainak vezérigazgatói a komoly kihívások ellenére az előző évhez hasonlóan optimisták: 78 százalékuk bízik a gazdaság, illetve vállalatuk növekedésében. Ez a CEO Outlook teljes, 1300 főre kiterjedő mintáján mérthez (72 százalékhoz) képest magasabb érték. Bizakodásuk a KMPG szerint a változások átvészelésében szerzett mély tapasztalatokból, valamint az energiaárak tartós rugalmasságából fakad. Ugyanakkor továbbra is tisztában vannak az előttük álló számos kihívással. Várakozásaikat leginkább három trend befolyásolja: a kereskedelmi szabályozások várható alakulása, a kiberbűnözés és a Gen AI.

A megkerülhetetlen Gen AI

A megkérdezettek csaknem kétharmada véli úgy, hogy a technológiai fejlődés terén az egyik legfontosabb befektetési lehetőség a generatív mesterséges intelligencia. Erre azonban egyre inkább középtávú előnyként gondolnak: a válaszadók szerint az ilyen beruházások 3-5 év alatt térülhetnek meg. 65 százalékuk (a teljes mintán mért 63 százalékhoz képest némileg nagyobb arányuk) látja így, míg az előző évben még csak 48 százalék vélte ezt.

2023-ban egyébként még a nyereségesség növekedése volt a mesterséges intelligenciától leginkább várt előny. Ez azonban 2024-ben lejjebb csúszott a listán. Most a megnövekedett innováció vezet, amelyet a nagyobb hatékonyság és termelékenység, valamint a képzett és a jövőre felkészült munkaerő követ az elvárások listáján.

A munkahelyek megtartásával kapcsolatban nem sokan aggódnak: a KPMG 2024 Energy CEO Outlook szerint a megkérdezett vezetők 79 százaléka úgy véli, hogy a következő három évben a mesterséges intelligencia miatt nem csökken majd a dolgozók létszáma.

A szektor vezérigazgatói ugyanakkor tisztában vannak a mesterséges intelligenciával együtt járó kockázatokkal is az etikai dilemmáktól és a technikai bonyodalmaktól kezdve a költségekkel kapcsolatos aggályokon át, a széles körű alkalmazotti elfogadás elősegítéséig.

Felkészültebbek a kibertámadásokkal szemben

„A mesterséges intelligenciánál az érem másik oldala a technológiai kockázat – legfőképpen a kiberbiztonság. Itt egy nagyobb különbség látszik 2023-hoz képest: 2024-ben 12 százalékponttal több vezető volt, aki azt állította, hogy önmagát jól felkészültnek tekinti egy kibertámadás elhárítására. Arányuk tehát 46-ról 58 százalékra emelkedett” – mondjaLosonczy Géza.

A védekezés természetesen komoly ráfordításokkal is jár. Az energiaszektorban tevékenykedő cégek vezetőinek 72 százaléka nyilatkozta azt, hogy vállalata növeli a kiberbiztonságba történő beruházásokat az AI fenyegetések elleni védelem érdekében. Jóval kevesebben (52 százalék) bíznak azonban abban, hogy vállalatuk képes lépést tartani a gyors AI-fejlődéssel.

Vissza az irodába – Az energiaszektorban is

A tehetséggel és a munkaerővel kapcsolatos kérdések egyébként továbbra is kulcsfontosságúak. A generációs tényezők kiegyensúlyozása döntő lehet, mivel a tapasztalt dolgozók közelednek a nyugdíjhoz, a fiatalabbak pedig általában másként viszonyulnak a munkamodellekhez, a karrierutakhoz és a társadalmi értékekhez. A megkérdezettek 93 százaléka úgy véli, hogy ezek a tényezők hatással lesznek a cégnél a toborzásra, a tehetségek megtartására, a vállalati kultúrára. Annak ellenére azonban, hogy a fiatalabb generáció kedveli a távmunkát és a hibrid munkavégzést, a vezérigazgatók 93 százaléka azt jósolja, hogy a következő három évben a dolgozók teljes mértékben visszatérnek az irodákba. Nem csoda, hogy a teljes mintán mért 83 százalékhoz képest az energiaszektor vezetői jobban hisznek az irodákba visszatéréshez, hiszen kritikus infrastruktúráról, jelentős eszközállományról van szó eben az iparágban.

A KPMG által megkérdezett vezetők azt is felismerik, hogy jelentős erőfeszítésekre lesz szükség a dolgozók képzéséhez: csak 23 százalékuk biztos abban, hogy alkalmazottaik rendelkeznek a megfelelő készségekkel az AI előnyeinek kiaknázásához.

Az ESG-stratégiák jövője

Az ESG szinte mindenki számára kulcsfontosságú stratégiai elem lett az elmúlt időszakban. A KPMG összességében úgy látja: az energiaszektorban pozitívan viszonyulnak az ESG-hez. A válaszadók csaknem háromnegyede (72 százalék) mondta, hogy az elveket teljes mértékben beépítette működésébe, azt pedig még többen (79 százalék) állítják, hogy rendelkeznek a növekvő ESG-jelentési előírások teljesítéséhez szükséges képességekkel és kapacitással. A megtérülést a GenAI-hez hasonlóan itt is középtávú játéknak tekintik, 56 százalékuk csak három-öt éven belül számít jelentős megtérülésre.

A vezetők többsége, 58 százaléka arra számít, hogy vállalatuk 2030-ra eléri a net zero célokat, de mindannyian elismerik, hogy a dekarbonizáció útjában több akadály is állhat. Ezek közül a legjelentősebb az ellátási lánc dekarbonizálásának komplexitása (35 százalék), amelyet a készségek és a szakértelem hiánya (22 százalék) követ. „Ebből kifolyólag a tehetséggondozásnak, a képességek fejlesztésnek és az AI-jal és az új technológiákkal kapcsolatos tudásba való befektetésnek egyre nagyobb a jelentősége” – fogalmazott Losonczy Géza.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS