A Mars légköri viszonyaihoz alakított, úgynevezett csapkodó szárnyú drón (Flapping Wing Vehicle for Mars Atmospheric Flight) fejlesztéséről írt alá szerződést a zágrábi egyetem gépészeti és hajóépítészeti kara (FSB) az Európai Űrügynökséggel (ESA); az új technológiával készült pilóta nélküli légi jármű a Mars-kutatást is forradalmasíthatja.

Az FSB olyan tekintélyes európai egyetemekkel működik együtt a projektben – amelyet az ESA 2024-ben meghirdetett pályázatára benyújtott több tucat pályázat közül a legjobbnak nyilvánítottak –, mint a holland TU Delft és a milánói Politecnico műszaki egyetem. Zdravko Terze, a horvát egyetem vezető kutatója és a projekt menedzsere elmondta:

az innovatív drón egy teljesen új repülési módot alkalmaz, olyat, amelyet a Földön lévő biológiai rendszerek mozgása inspirált.

Az olyan forgó szárnyak helyett, mint amilyen a NASA Ingenuity drón helikopterének van – amely 72 repülést hajtott végre a Marson, mielőtt 2024 januárjában balesetet szenvedett –, ez a fejlesztés alatt álló robotrepülőgép csapkodó szárnyakat használ majd – mondta a professzor, megjegyezve, hogy az új technológia hatékonyabb és energiatakarékosabb repülést tesz lehetővé a marsi légkör szélsőséges körülményei között.

A megalkotása után az első repülési teszteket az ESA hollandiai laboratóriumában végzik el, egy speciális Mars-kamrában, amely hűen szimulálja a vörös bolygó légkörét.

„Amennyiben ez a technológia átmegy a teszteken, a horvát tudományos kutatás hozzájárulhat a jövőbeni Mars-küldetések sikeréhez” – mutat rá Terze.

A horvát professzor kutatásai a magántőke érdeklődését is felkeltették. A luxemburgi Vesna csúcstechnológiás kockázatitőke-alap nemrégiben startup céget hozott létre Horvátországban e technológia továbbfejlesztésére – közölte az FSB.

Ezek is érdekelhetnek:

Egy űrszonda látványos felvételen rögzítette, ahogy a Föld eltűnik a Hold mögött

A márciusban Holdra szálló űrszonda utolsó manővere látványos felvételeket eredményezett.

Világító felhőket észleltek a Marson

A Földön is látható légköri jelenség tűnt fel a Mars egén.

Tovább nőtt az esélye annak, hogy eltalálja a Földet a 60 méteres aszteroida

A pusztítás mértéke nagyságrendileg hasonló lenne az 1908-as tunguszkai eseményhez, amely során az aszteroida mintegy 2000 négyzetkilométert tarolt le, kidöntve nagyjából 80 millió fát.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Az elektromos városi autó forradalmát hozta el az új Citroën ë-C3

Mutatjuk, hogyan vásárolj a dm-ben úgy, mint egy profi

További cikkeink a témában