A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) évről évre érkeznek tavasszal bejelentések olyan madarakról, amelyek az épületek ablakában és az autók visszapillantó tükrében a saját tükörképüket támadják, akár napokon át. De vajon miért csinálják ezt?
Ezért harcolnak a madarak a saját tükörképükkel
A jelenség azzal magyarázható, hogy a hímek a tükörképükre is riválisként tekintenek, amely ellen képesek akár végkimerülésig is küzdeni. Eközben nem táplálkoznak rendesen, nem tudják a területüket megvédeni a valódi riválisoktól, és akár a fiókák etetésébe való besegítést is hanyagolhatják. Az esetlegesen betörő üveg pedig fizikai sérülést is okozhat a madaraknak.
Ezt kell tenned a megelőzés érdekében
A szakértők szerint a madarak és emberek számára egyaránt káros jelenség hatékonyan megelőzhető a tükröződő felületek eltakarásával. Az épületablakok esetében a legjobb megoldást a szúnyogháló jelenti, amellyel nemcsak a tükörképtámadási-viselkedés, de a madarak számára gyakran végzetes ablaknak ütközések is megakadályozhatóak.
Az autók esetében pedig a hátsó szélvédő eltakarását, a visszapillantó tükrök behajtását, illetve a madarakat riasztó „rémzsinór” kihelyezését javasolják a szakemberek.
A klímaváltozás miatt évtizedenként átlagosan két-három nappal korábban költenek a madarak.