
Elegáns, mint egy limuzin, de olyan praktikus, mint egy ötajtós, ugyanakkor annyi hely van benne, mint egy szabadidő-autóban. Ez azonban csak egy nagyon kis szelete teljesen elektromos Volvo ES90-esnek, mert ez már legalább annyira számítógép, mint amennyire autó.
Minimalista formatervvel, de kortalanul szép részletekkel az ES90-es éppen annyira remek kiállású autó, mint a Volvo korábbi limuzinjai, de az emelt hasmagasság miatt könnyebb a beszállás, az ötajtós formátum pedig a pakolást könnyíti meg. A Volvo ES90-esben azonban nem a hűvös élekkel hajtogatott lemezek vagy az elektromos hajtás az igazi újdonság, hanem a szoftver, és az ezt kiszolgáló hardver.
Megtalálták az egyensúlyt az aerodinamikai hatékonyság és a kényelmes utastér között.
Sokkal könnyebb egy ilyen kisebb homlokfelületű autóval nagyobb hatótávot elérni, mint egy Volvo EX90-eshez hasonló szabadidő-autóval, ezért az ES90-es karosszériája is a laposabb S80-as és S90-esekére hasonlít, de az akkumulátor és a könnyebb beszállás miatt valamivel nagyobb a hasmagassága. Ellentétben a Volvo korábbi limuzinjaival, ebben már a hátsó szélvédővel együtt nyílik a csomagtérajtó, így könnyebb megtölteni az alapesetben 424 literes rakteret (733 literre bővíthető). Légellenállási együtthatója 0,25, tehát beállhat az Audi A6 e-tron mögé a sorba.
Amíg a Mercedes-Benz EQE vagy a BMW i5-ös esetében nem sikerült megoldani, hogy a ritkábban használt felszereléseket vagy a töltőkábeleket az autó orrában lévő rekeszben lehessen tárolni, addig a Volvo ES90-esben van 22 liternyi hely erre a célra. Az ES90-est nemcsak egyszerűen az alapoktól kezdve elektromos autónak tervezték, de igyekeztek valóban kihasználni ennek az előnyeit.
Minden korábbi Volvónál csendesebb az ES90-es utastere, melynek egyik legfőbb alapja a kedvező aerodinamika, valamint a masszív hangszigetelés. Ez egyszerre támogatja a nyugodt vezetést és a Dolby Atmos térhatású hangzásra képes Bowers & Wilkins hangrendszert. Egy speciális beállításában a londoni Abbey Road Studios hangjait reprodukálja.
Elektrokromatikus üvegteteje több fokozatban sötétíthető, valamint ettől függetlenül képes kiszűrni a káros UV sugárzás közel száz százalékát. Az utasteret négyzónás klímával lehet temperálni, melynek légtisztítója asztma- és allergiabarát minősítésű, tehát a különféle pollenek nagyon kis eséllyel jutnak el az utasokig.
3,1 méteres tengelytávja jól mutatja, hogy a Volvo ES90-esben bőven van hely, ekkora térben pedig szinte természetesnek hat az álló formátumú, 14,5 colos érintőképernyő. Mögötte a Google autókhoz igazított fedélzeti rendszere fut, melyet a Qualcomm Technologies Snapdragon Cockpit Platform szolgál ki. A hardvernek egyszerre kell kiszolgálnia a vezetéstámogató rendszereket, a kényelmi funkciókat és a frissítéseket is éveken át, ezért aztán bőven kell a számítási kapacitás.
Alapváltozatában egy bruttó 92 kWh-s (nettó 88 kWh) akkucsomag van, a hátsó kerekeket pedig egy 333 lóerős (245 kW) és 480 Nm nyomatékú villanymotor hajtja. Ezzel a kéttonnás elektromos limuzin 6,9 másodperc alatt gyorsul 100-ra, de sokkal lényegesebb, hogy városi használat esetén akár 845 kilométert elmegy egy feltöltéssel.
350 kW-os töltőről tíz perc alatt akár 300 kilométerre elég energiát szív magába a Volvo ES90.
Kétmotoros változatban 126 kilogrammal nehezebb az ES90-es, cserébe viszont nagyobb az akkumulátor (bruttó 106 kW kapacitású) és az első tengely is hajtott. 449 lóerővel és 670 Nm csúcsnyomatékkal a Volvo ES90 Twin Motor 5,5 másodperces százas sprintet tud. A 680 lovas és 870 Nm nyomatékú Performance változat 1,5 másodperccel hamarabb éri el a 100 km/órás sebességet.
Magyarországon az alapmodell 29,9 millió forinttól elérhető, a csúcsot jelentő Volvo ES90 Twin Motor Performance pedig 37,7 milliótól indul. Erre jön a 427 ezer forintos fényezés, az 552 ezer forintba kerülő 22 colos felnik, valamint a 635 ezer forintos Nappa bőrkárpit, a közel 1,5 milliós hangrendszer, és a további opciós tételek. A legdrágább Volvo ES90-es bőven túllépi a 42 millió forintot.
Ez is érdekelhet: