

A tavaszi költési időszak közeledtével idén is számítani lehet ablakokat, autókat “támadó” madarakra, amelyek valójában a saját tükörképükkel küzdenek. A probléma azonban könnyen kezelhető – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Az egyesülethez évről évre érkeznek kora tavaszi, tavaszi bejelentések olyan madarakról, amelyek épületek ablakában, autók visszapillantó tükrében akár napokon át a saját tükörképüket támadják – írták közleményükben -, a jelenséget azzal magyarázva, hogy a hímek tükörképükre riválisukként tekintenek, amely ellen képesek akár végkimerülésig is küzdeni. Eközben nem táplálkoznak rendesen, nem tudják a területüket megvédeni a valódi riválisoktól, és akár a fiókák etetésébe való besegítést is hanyagolhatják. A betörő üveg pedig fizikai sérülést okozhat a madaraknak.
A szakértők szerint a madarak és emberek számára egyaránt káros jelenség hatékonyan megelőzhető a tükröződő felületek eltakarásával.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei szerint az épületablakok esetében a legjobb megoldást a szúnyogháló jelenti, amellyel nemcsak a tükörképtámadási-viselkedés, de a madarak számára gyakran végzetes ablaknak ütközések is megakadályozhatóak.
Az autók esetében pedig a hátsó szélvédő eltakarását, a visszapillantó tükrök behajtását, illetve a madarakat riasztó “rémzsinór” kihelyezését javasolják a szakemberek.
Amúgy ha minket érne madártámadás, hasonlóan kell eljárnunk, mintha megtámadna minket egy kutya. Mit is jelent ez? Fontos, hogy ne fussunk el, ne forduljunk szembe az állattal, továbbá tárjuk szét a karunkat, ezzel érzékeltetve, hogy sokkal magasabbak és félelmetesebbek vagyunk, illetve kiabáljunk rá az állatra. Abban az esetben, ha ezek nem segítenek, használjuk védekezésnek az éppen kezünk ügyébe kerülő eszközöket. Ez lehet akár egy szatyor, kabát, esernyő, kalap, kézitáska.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock