Egy galaxis formálódásának lett szemtanúja a James Webb Űrteleszkóp 2025 / 03 / 05 / Bobák Zsófia

A James Webb Űrteleszkóp egyik legfrissebb megfigyelési projektjében a Tejútrendszert és szomszédait magában foglaló Lokális Csoport tagjai között tartottak népszámlálást a csillagászok, hogy fény derüljön a galaxisok anyagciklusának rejtelmeire, aminek alapján jobb rálátás nyílik a csillagok formálódásának pontos menetére. Azok a galaxisok, amelyekben masszív csillagkeletkezési régiók találhatóak, ideális célpontot nyújtanak a megfigyelésekhez: ezek egyikében, az NGC 2283 spirálgalaxisban pedig különösen látványosan zajlanak a folyamatok, amelyek során új csillagok alakulnak ki a kavargó hidrogéngázból és egyéb összetevőkből. A galaxist a JWST NIRCam és MIRI kameráival örökítették meg infravörös tartományban, különböző filtereket használva a képekhez, amelyekből végül összeállították a videón látható felvételt. A narancsos, vöröses területek a gázokat, a világosabb részek az aktívabb csillagkeletkezési helyeket, míg az előtérben található fényes csillagok a Tejútrendszerhez tartozó égitesteket jelenítik meg. (Fotó: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Leroy)
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!