Az ülést megnyitó beszédében Abdel-Fattáh esz Szíszi egyiptomi államfő elmondta, hogy kormánya a palesztin féllel együttműködésben olyan szakértői bizottság felállításán dolgozik, amely később a Gázai övezet fölött is rendelkezne. Mint mondta, a testület feladata lenne a humanitárius segélyek felügyelete és átmeneti időre - előreláthatóan hat hónapig - az övezet ügyeit is a tagok irányítanák, előkészítve az utat a Palesztin Hatóság számára, hogy ismét ellenőrzése alá vonja a területet.
A terv a palesztin biztonsági erők jordániai és egyiptomi kiképzését is előirányozza annak érdekében, hogy később fenntarthassák a rendet az övezetben, emellett nem zárja ki esetleges nemzetközi erők jelenlétét sem a palesztin területeken, ide értve Ciszjordániát is.
A tervben kitérnek a Gázai övezetben aktív fegyveres csoportokra is, amelyekkel kapcsolatban leszögezik, hogy ezt a problémát csak egy "hiteles politikai folyamat" tudná kezelni, amely jövőképet adna a palesztinoknak és helyreállítaná jogaikat.
"A békét nem lehet erőszakkal fenntartani" - szögezte le Szíszi, és ismét óva intett a gázaiaknak az övezetből történő kitelepítésétől.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke üdvözölte Kairó tervét, és felszólította Donald Trump amerikai elnököt: álljon olyan elképzelések mellé, amelyek nem számolnak az övezetben élők kitelepítésével.
Abbász kijelentette, hogy kész parlamenti és elnökválasztást tartani, "ha a körülmények engedik". Leszögezte: a Palesztin Hatóság az egyetlen törvényes kormányzat a palesztin területeken.
Az ülésen felszólalt António Guterres ENSZ-főtitkár, és támogatásáról biztosította az arab államoknak a gázai újjáépítést célzó kezdeményezéseit, valamint a tűzszünetről szóló megbeszélések azonnali újrakezdése mellett szállt síkra, egyúttal aggodalmát fejezte ki a ciszjordániai helyzet súlyosbodása miatt.
"Gázának a független, demokratikus és szuverén palesztin állam elidegeníthetetlen részének kell lennie" - szögezte le.
Kiemelte: az utóbbi hónapokban több mint 40 ezer palesztint kényszerítettek ciszjordániai lakhelye elhagyására. Évtizedek óta a mostani a legnagyobb kitelepítési hullám - tette hozzá.
Mint mondta, a kitelepítések, a lakóépületek lerombolása tovább gyengíti a Palesztin Hatóságot, "olyan helyzetben, amikor a szerepe fontosabb volna, mint valaha".
Az eseményen António Costa, az Európai Tanács elnöke is beszédet mondott, és maga is kiállt a kétállami megoldás mellett, illetve tűzszünetet sürgetett, és az övezetben fogva tartott túszok elengedésére szólított fel, valamint arra, hogy engedjék meg a humanitárius segélyek bejutását a Gázai övezetbe.
Leszögezte: az Európai Unió továbbra is támogatja a Palesztin Hatóságot, és elkötelezett az övezet újjáépítése mellett.
"Nehéz időkben lehet támaszkodni a kiszámítható, megbízható barátokra és partnerekre; a közel-keleti fejlemények pedig az Arab Ligát és tagországait az EU még fontosabb partnereivé tették" - szögezte le.