
Az Alfa Romeo új belépőmodelljeként bevezetett Junior elsőre talán szentségtörésnek hangzik, de a kis crossovert közelebbről megnézve megvan benne az, ami megkülönbözteti az olasz márkát a többi autótól.
Talán csak egy ügyes reklámfogás volt, hogy az egy évvel ezelőtti bemutatója után napokkal meg kellett változtatni az új Alfa Romeo nevét. Nehezen tudjuk elképzelni, hogy tényleg ennyire benézték volna, hogy nem hívhatják Milánónak azt az autót, ami nem Olaszországban készül, mindenesetre a felhajtás rendesen ráirányította a figyelmet a márkára.
Szüksége is volt a figyelemre, hiszen az utóbbi években egy kicsit elfeledkeztünk az Alfa Romeóról. A fantasztikusan sikerült Giuliát és Stelviót már megvette, aki meg akarta, és ezeken kívül csak az egy mérettel kisebb Tonale volt a kínálatban, nem számítva az erősen limitált példányszámban készülő, múltidéző szupersportautót, a 33 Stradalét.
Vissza a kisautókhoz
Most azonban újra hallat magáról az Alfa Romeo, méghozzá egy olyan belépőmodellel, ami szélesebb körben teszi elérhetővé ezt a nagy hagyományokkal rendelkező, rajongásig szerethető márkát. A Juniorral térnek vissza a kisautók közé, ahol a Mito óta nem voltak jelen, persze a legújabb divat szerint már egy praktikusabb, ötajtós crossover formájában.
Jobban megnézve a Junior nem is annyira kicsi, 4,17 méteres hossza tizenegy centivel több, mint a csak háromajtósként kínált Mitónak, annál szélesebb és magasabb is. Az új Alfa Romeo ezzel körülbelül akkora, mint az Opel Mokka, aminek az alapjára épül, egyébként a műszaki tartalmán a Jeep Avengerrel és a Peugeot 2008-cal is osztozik.
Megkapóan sportos
Nem mintha hasonlítana bármelyikre is, az Alfa Romeo dizájnközpontjában ugyanis mindent megtettek, hogy a márkára jellemző, megkapóan sportos formát kapjon a Junior. A hármas osztású fényszórók és hátsó lámpák mellett a jellegzetes Scudetto, a pajzs alakú hűtőmaszk és a telefontárcsás klasszikust idéző mintájú felnik is azonnal felismerhetővé teszik.
Mindjárt kétféle formában is készül a Scudetto, ami újdonságnak számít a márkánál.
A belépőmodellek a sűrűn rácsozott Leggenda maszkot kapják, rajta az Alfa Romeo felirattal, míg a sportos Speciale és Veloce modellekre a zártabb Progresso maszk került, stilizált emblémával, ami első pillantásra még megosztónak tűnt, de élőben szerintünk elég menő.
Hátsó kilincseit az ablakok mellé rejtették, és nem feledkeztek meg az olyan apró részletekről, mint a C oszlopba gravírozott embléma motívuma. Belül is folytatódik a dizájnkavalkád, dupla kerek árnyékoló alá került a digitális műszeregység, ami
megadja az alfás hangulatot akkor is, ha a kijelzők, kapcsolók a testvérmodellekből lehetnek ismerősek.
Nem nevezhetjük tágasnak, főleg a hátsó üléseken, de mégis csak egy kisautó, ahhoz képest a 400-415 literes csomagtartó egészen nagynak számít. Ha ránk hallgatsz, akkor a Speciale változatot választod Sport csomaggal, ahol a műszerfalra és a kormánykerékre is jut az alcantarából, és a Sabelt kagylóülésekkel, amihez foghatót ebben a kategóriában biztos nem találsz.
Nem is annyira mild a hibrid
Mivel a műszaki alapokon osztozik a testvérmodellekkel, ezért azokból ismerős technika kerül bele, de az Alfa Romeónál gondoskodtak róla, hogy amennyire csak lehet, alfásra szabják a Juniort. A belépőmodell az 1,2 literes, turbós háromhengeres motort kapja 48 voltos mild hibrid hajtással és hatfokozatú robotizált váltóval, ezt vittük el egy gyors körre a bemutatóján.
Ismerjük már ezt a hajtásláncot, nemrég vezettük a megújult Mokkában, mégis tartogatott újdonságot, és ez a már említett mérnöki munka érdeme. A Junior ugyanis direktebbre hangolt kormányzást és feszesebb felfüggesztést kapott, a hagyományos DNA kapcsoló
Dynamic módjában pedig olyan harapós lett, ami elfeledteti velük, milyen kicsi is ez a motor.
Más mild hibridekhez képest egészen sokat képes menni elektromosan is a Junior, ami a hajtásláncba épített 29 lóerős elektromos motor feladata. Az Alfa Romeo igazi újdonsága pedig a hamarosan érkező Q4 változat lesz, amelynek a hátsó kerekeit még egy 29 lóerős elektromotor hajtja, ezzel a kategóriában ritkaságnak számító valódi összkerékmeghajtásúvá változtatva a Juniort.
Az első elektromos Alfa Romeo
A plug-in hibrid Tonale után a Junior az Alfa Romeo első tisztán elektromos hajtású autója. 156 lóerős motorja az első kerekeket hajtja, 54 kilowattórás akkumulátorával pedig 400 kilométer körül alakul a hatótávja, ezek a számok megfelelnek a kategóriában elvárhatónak. A 7 helyett 11 kilowattos töltés és a hőszivattyú sajnos feláras, 100 kilowattos töltőn egyébként 27 perc alatt van meg a 80 százalékos töltöttség.
Az igazán nagy dobás a Junior Veloce lesz, az izmos elektromos változat, aminél már 280 lóerős motor hajtja az első kerekeket,
és a világon elsőként itt került Torsen mechanikus differenciálzár egy elektromos autóba. 5,9 másodperces nulláról százra gyorsulása elég jól hangzik, amihez a kategóriában mérsékeltnek számító 1590 kilogrammos tömege is hozzájárul.
Az elektromos sportmodell műszaki tartalmát is a nagyobb teljesítményhez igazították. 25 milliméterrel ültetett, feszesebb futómű egyedi első rugóstagokkal és stabilizátorral, érzékenyebb kormányzás, a 20 colos kerekek mögött pedig 380 milliméteres hűtött tárcsák vannak benne, 1 g-nél is nagyobb fékerővel. Már alig várjuk, hogy kipróbáljuk!
Mennyibe kerül a Junior?

A mild hibrid alapmodell Core felszereltséggel bevezető áron 10 990 000 forintba kerül, azaz jóval elérhetőbb lett alfásnak lenni a közel 16 milliós Tonaléhoz képest. Az összkerekes hibrid Q4 változat ára közel 14 millió forint, míg az elektromos Junior ára 15,5 milliónál kezdődik, az izgalmas Veloce kivitelért pedig legalább 19 millió forintot kell fizetni.

Lehet, hogy az Alfa Romeo régi rajongói kétkedve fogadják a Juniort, de az biztos, hogy ez a sportos kisautó szélesre tárja a márka kapuját olyanok előtt, akik eddig még nem voltak alfások, és a márka jövője szempontjából végül is ez számít. Az első találkozás alapján kijelenthetjük, hogy a Juniorban megvan az a plusz, ami keresetté teheti ebben a népes kategóriában.
Ez is érdekelhet: