Az OpenAI 2024 februárjában mutatta meg, de csak decemberben tette elérhetővé a Sorát, annak is a Sora Turbo változatát. A programmal akár 1080p, azaz full HD felbontásban, húsz másodperces hosszig generálhatunk videókat, ahogyan a generatív MI-knél megszoktuk, puszta szavakkal. Igaz, ekkorra már a Kling AI, a Dream Machine és a Runway is kínált hasonló képességeket. A korai tesztek és a készítők is felhívták arra a figyelmet, hogy a Sora még elég lassú, és a fizikai törvényeit is gyakran figyelmen kívül hagyja, de Sam Altmanék úgy gondolták, hogy arra jó lesz, hogy az emberiség ismerkedni kezdjen ezzel a technológiával.
És ezt végre az európaiak is megtehetik.
Sora has arrived in the EU and the UK. pic.twitter.com/vk4QynY1N8
— OpenAI (@OpenAI) February 28, 2025
Amint arról többször írtunk a Rakétán, az Európai Unió a korábbi amerikai kormánynál valamivel, a jelenleginél sokkal óvatosabb a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, ahogyan az adatvédelmi előírások is szigorúbbak nálunk, mint a tengerentúlon. Ennek megfelelően, az Apple vagy a Meta MI-eszközeihez hasonlóan, a Soránál is várnunk kellett rá, hogy a készítők meggyőződhessenek arról, hogy a termékük megfelel az EU szabályainak. Ám a várakozásnak vége, számolt be nemrég a TechCrunch.
A Sora egyelőre a havi húsz dollárba kerülő ChatGPT Plus, és a kétszáz dolláros ChatGPT Pro csomagokban elérhető, az Unió mellett az Egyesült Királyságban, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. A Plus-szal ezer kreditnyi, pontosan ötven prioritásos videót készíthetünk, legfeljebb 720p felbontásban, öt másodperc hosszal. Tízszer ennyi pénzért tízszer ennyi, azaz ötszáz prioritásos, és bármennyi lassabban generált videó jár, 1080p-ben, húsz másodpercben, öt párhuzamos generálással. Azonban előbbi csomagban nem eltávolíthatóak a szolgáltatás vízjelei, ami komolyan korlátozza a videók professzionális felhasználását.