Védjegybejelentési kérelmet adott be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához a „Jó hír” kifejezésre, illetve a hozzá kapcsolódó kormányplakátokról jól ismert ábrára a Miniszterelnöki Kabinetiroda.
Rogán Antal minisztériuma a hirdetések és reklámozási szolgáltatások esetében védetné a jó híreket, de ez nem jelenti azt, hogy más nem használhatja a jövőben a kifejezést.
Előzmények: a kormány januárban indította el új kommunikációs kampányát, amit olyan jó hírekre építenek fel, mint hogy kifizetik a kamatot az állampapírok után, vagy hogy emelik az áfa alanyi mentességének határát.
A kormányzati honlaponkülön aloldala is van a jó híreknek, amelyen Orbán Viktor évértékelője óta leginkább az ott bejelentett intézkedések részleteit fejtik ki.
Emellett Rogán Antal minisztériuma plakátkampányt is épített a tematikára: január óta elöntötték az utcát a „jó hír” feliratú jól ismert kék hátterű plakátok. Most ezt a kék hátterű ábrát védetné le a tárca.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához beadott ábra.
Számokban: a Miniszterelnöki Kabinetiroda évek óta a hirdetési piac egyik, ha nem a legnagyobb szereplője. Ahogy korábbi cikkünkben bemutattuk 2024 őszéig őszig nyolc év alatt 257 milliárd forintot költöttek el kampányokra.
Tavaly év végén aztán ismét felpörgették a megrendeléseket: néhány hét alatt négy közbeszerzést is kiírtak, összesen 12,2 milliárd forint értékben. Vélhetően ebből megy a jó hír-kampány is.
A rogáni propagandaköltést így 2016 óta már jóval 270 milliárd forint felett jár. Ahogy korábban írtuk, az ezek körüli korrupciógyanús ügyek is hozzájárulhattak a miniszter amerikai szankcionálásához.
Mi várható? A jó hírek levédetése nem jelenti azt, hogy ezeket a szavakat mostantól kizárólag Rogán Antal és minisztériuma használhatná.
Hasonló esetekben a kifejezés mindig az ábrával együtt válik védjeggyé. Így ilyenkor maga a szókapcsolat használata ellen elvileg akkor sem léphetne fel a kabinetiroda, ha jóváhagyják a tárca kérelmét.
A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint egyébként semmi nem indokolja, hogy a hivatal elutasítsa a kérelmet.
A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.
Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.
A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.
20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.